• کدخبر: 10038
  • انتشار خبر: ۸:۰۲ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
  • چاپ خبر
امام جمعه کاشان:

هنر هنرمند، بهره گیری از سوژه های اجتماعی برای هدایت جامعه است/ تصاویر دیدار

نماینده ولی فقیه در کاشان در دیدار با هنرمندان نمایش سلطانعلی نخستین سفیر ولایت؛ با بیان اینکه جایگاه هنر در نظام توحیدی هدایت انسان ها و جامعه است گفت: هنر هنرمند آن است که سوژه های اجتماعی را احصا کرده و برای هدایت و صیانت جامعه از این سوژه ها بهره بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول،  نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان، شامگاه شنبه در دیدار با هنرمندان نمایش سلطانعلی نخستین سفیر ولایت و اعضای ستاد برگزاری دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان اظهار کرد: امروز اسلام در رویارویی با جبهه کفر با یک جنگ سخت فرهنگی مواجه است و در شرایط حاضر در مقابل تهاجم فرهنگی جبهه استکبار قرار گرفته ایم.

آیت الله عبدالنبی نمازی با اشاره به شباهت هنرمند به عنوان خالق هنر و آفریننده هستی خاطرنشان کرد: نخستین و آخرین هنرمند خداست و اگر ما فردی را به عنوان هنرمند خالق اثری هنری نامیدیم در حقیقت به جلوه ای از هنر الهی در او اشاره می کنیم.
وی افزود: گرچه شخص هنرمند در نظام توحیدی وجه شبه آفریدگار هستی است اما نباید از این نکته غافل شد که همه هنرمندان و هنر آنان توسط خدا آفریده شده و تمام استعدادهای درون هنرمند متعلق به ذات اقدس ربوبی است.
آیت الله نمازی با بیان اینکه جایگاه هنر در نظام توحیدی هدایت انسان ها و جامعه است گفت: هنر هنرمند آن است که سوژه های اجتماعی را احصا کرده و برای هدایت و صیانت جامعه از این سوژه ها بهره بگیرد.
وی کارکرد هنر در نظام طاغوتی را مبتنی بر منحرف کردن انسان ها به سوی ویرانگری، جنگ، خونریزی و…دانست و عنوان کرد: دشمنان با ابزاری چون انیمیشن در حال تصویر کردن رویارویی جبهه کفر با اسلام و تأثیرگذاری آن روی کودکان هستند.
عضو مجلس خبرگان رهبری مکتب اهل بیت(علیهم السلام) را سرشار از سوژه های ناب اخلاقی، تربیتی، خانوادگی و…خواند و تصریح کرد: این موضوعات نیازمند انجام عملیات هنرمندانه است تا بتوان مسائلی چون خانواده و رابطه زن و مرد، صله ارحام و…که بخشی از جامعه به واسطه فقدان روحیات اخلاقی از آن رنج می برد را بیان کند.
آیت الله نمازی، آموزه ها و داستان های قرآن کریم را نیز منبع مناسبی برای استفاده در هنر دانست و عنوان کرد: قصص قرآنی نظیر ماجرای حضرت یوسف(ع)در قالب روایت به بیان فضایل مانند صفات پیامبران و رذایل اخلاقی همچون حسد، بخل و… می پردازد که بسیار مایه عبرت است.
رئیس شورای اسلامی شهر کاشان نیز در ادامه، اجرای نمایش سلطانعلی نخستین سفیر ولایت و برگزاری دوره دوازدهم جشنواره ملی تئاتر مهر را دو اتفاق قابل تقدیر در حوزه هنر نمایش نامید و تلاش های هنرمندان و مجموعه مدیریت شهری را در رقم زدن آن ستود.
حسین حیدریان با تأکید بر لزوم القای هنرمندانه پیام به مخاطب گفت: هنرمندان به عنوان بخشی از جامعه هستند که با دریافت هوشمندانه مسائل و پردازش آنها، وظیفه انتقال آن را به مخاطب برعهده می گیرند.
وی با اشاره به ظرفیت بالای هنر به خصوص در ترسیم مسائل اجتماعی و شهروندی افزود: می توان با زبان هنر بسیاری از این چالش ها را در عرصه های مختلف نظیر حمل و نقل، ترافیک، آپارتمان نشینی و…تحلیل کرده و برای فرهنگ سازی مناسب آن اهتمام ورزید.
مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان نیز در این دیدار با یادآوری طراحی و اجرای نمایش «سلطانعلی نخستین سفیر ولایت» به عنوان اولین اثر هنری در موضوع این امامزاده بزرگوار و استقبال مخاطبان در مناطق مختلف نظیر فرهنگسرای ارسباران تهران بیان کرد: یکی از نشانه گذاری ها در اجرای این نمایش در پایتخت، علاوه بر معرفی شخصیت حضرت علی بن امام محمد باقر(ع) طرح نام مشهد اردهال در جایگاه «کربلای ایران» بود.
مجتبی رضازاده اجرای این نمایش در مشهد مقدس را نیز متذکر شد و افزود: شهرهای مذهبی چون قم، مشهد و کاشان می توانند بستر مناسبی برای معرفی بیش از پیش هنر آیینی به خصوص آثار نمایشی تأثیرگذار در حوزه معارف اهل بیت باشند.
وی سپس به برگزاری دوازدهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان از ۱۷ استان و ۵۴ شهر کشور در هفته وحدت در این شهرستان اشاره و تأکید کرد:«جامعه محوری» یکی از رویکردهای اساسی این جشنواره در سال جاری به شمار می رفت چنانکه بخش قابل توجهی از ۲۸۸ اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره را مباحث و آسیب های اجتماعی تشکیل می دادند.
مشاور شهردار کاشان همچنین با اشاره به برخی از شاخصه های جشنواره دوازدهم نظیر ثبت ملی در تقویم تئاتر کشور، برگزاری نخستین رقابت نمایشنامه نویسی و…، اولویت مضمون هایی چون اقتصاد مقاومتی، دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم، عفاف و حجاب و موضوعات شهروندی را در این رویداد هنری یادآور شد.
رضازاده، وظیفه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان را در آموزش های شهروندی در دو حوزه کالبدی و نرم افزاری خاطرنشان ساخت و بر لزوم استفاده از زبان هنر به خصوص تئاتر برای تبیین این موضوعات تأکید کرد.


انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com