• کدخبر: 10059
  • انتشار خبر: ۸:۲۲ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
  • چاپ خبر
کاشان در مسیر پیشرفت – شماره دوم/ ولنگارهای فرهنگی بخوانند؛

یک جلسه باهوش در استرک کاشان

در شرایطی که بسیاری از برنامه های فرهنگی پرهزینه، دچار ولنگاری شده اند، محفل انس با قرآن روستای استرک، نمونه خوبی از یک جلسه تراز و کارآمد است؛ پس بد نیست اگر جمعه شبی، گذارتان به استرک افتاد، خودتان را به این جلسه باهوش برسانید.

کاشان اول– سید مهدی سیدی/ دقیقا ساعت یک ربع به شش، تک زنگ می زند و گاهی با یک بوق کوچولو؛ خودم را به در خانه می رسانم، یک پراید نقره ای با یک راننده خوش صحبت؛ توی راه کلی حرف می زنیم و گاه و بیگاه از او، حال و احوال استرک را می پرسم؛ از سابقه آنجا و دغدغه مردمانش؛ از مشکلات، گرفتاری ها و تنگناهایش و از آخرین اتفاقات و رفت و آمدهایی که در این چندماه رخ داده است؛ و خیلی وقت ها برای خیلی هایش جواب های جذاب و انگیزاننده ای پس می گیرم؛ آنچنان که قانع می شوم این گزارش را روزی منتشر کنم و آن روز احتمالا، امروز است.
دقیقا – تأکید می کنم دقیقا و طبق قرار- شش و نیم، سخنرانی را آغاز می کنم؛ ساعت هفت شب، با دو سه دعای چابک و با بدرقه آمین های پر نشاط حضار بحث را جمع می کنم؛ با همان ماشین و راننده بر می گردم، و کمی قبل تر از ساعت ۸، مثل هربار دیگر از جاده راوند وارد کاشان می شوم!
این حکایت ساده، تجربه هر ماهه نگارنده است که چند سالی است توفیق حضور در «محفل انس با قرآن استرک» را دارد.
این جلسه، استثنایی و در تراز جلسات مطلوب و مؤثر روزگار ماست؛ چیزی که در خیلی جاهای دیگر از تهران و مراکز استان تا دارالمؤمنین کاشان کمتر نظیری برای آن یافت می شود.
این ادعا، بزرگ و گزاف به نظر می آید اما شمردن ویژگی های ممتاز این جلسه، قضاوتگران منصف را وادار به تأیید می کند:
۱- استمرار هفتگی جلسات بدون کمترین وقفه در جمعه شب های روستا که یکی از بهترین زمان های برگزاری یک اجتماع دینی است.
۲- نظم و انضباط و مدیریت موفق جلسات از زمان و مکان و امکانات گرفته تا مدیریت نفرات؛ چیزی که در بسیاری از جلسات دینی و قرآنی، عنصری فراموش شده است.
۳- جمعیت فراوان جوانان از دانشجو و طلبه و دانش آموز که بدنه اصلی جلسات را تشکیل می دهند.
۴- تقسیم کار جالب در طول جلسه بین دانش آموزان و کودکان، آنچنان که برای هر کدام از حضار نوعی از احساس مالکیت و مشارکت فراهم می آورد.
۵- انتخاب کیفی سخنرانان جلسه، فارغ از دک و پز معمول برخی مشاهیر سخنرانی که بیشتر به بازارگرمی های خود و مشتری یابی های مرسوم سرگرمند!
۶- ارائه موضوع سخنرانی به سخنران مدعو، بر خلاف عموم جلسات که از ارائه موضوع طفره می روند و انتخاب عنوان را به عهده سخنران می گذارند؛ و صد البته که سخنران ها راحت ترند آخرین کتابی را که خوانده اند برای جمع بگویند بی آنکه ذره ای به نیاز مخاطب توجه کنند.
۷- بهره گیری جدی از فضای مجازی و نشر دیجیتال محتوای جلسات اعم از عکس و صوت و اطلاعات جلسه در یک وب سایت خیلی خوب و کارآمد.؛ ضمن استفاده هوشمندانه از ظرفیت های سمعی و بصری در هر جلسه.
۸- حفظ روحیه انقلابی گری در انتخاب موضوعات و جهت گیری های جلسه و دفاع دائمی از آرمان های انقلاب
۹- روزآمدی موضوعات و حفظ رویکرد تحلیلی در سخنرانی ها
۱۰- اعتنا و اتکاء به جایگاه رفیع شهدا با تمرکز بر خانه و خانواده شهدای استرک
مجموع این ده دلیل و ده ها دلیل دیگر، پشتوانه این ادعای نگارنده است: در شرایطی که بسیاری از برنامه های فرهنگی پرهزینه، دچار ولنگاری شده اند، این اجتماع، نمونه یک جلسه تراز و کارآمد است؛ پس بد نیست اگر جمعه شبی، گذارتان به استرک افتاد، خودتان را به این جلسه باهوش برسانید.

 

انتهای پیام/

نویسنده

نوشته شده توسط فقدانی در دی ۱۲ام, ۱۳۹۵

سلام.به عنوان یکی از شرکت کنندگان در محفل هفتگی انس با قران کریم کانون فرهنگی هنری منتظرالمهدی (عج) استرک از نظر لطف آقای دکتر سیدی و نیز سخنرانی های پر بار ایشان در این محفل تشکر می نمایم.

نویسنده

نوشته شده توسط الهیار در دی ۱۲ام, ۱۳۹۵

دلتون رو خوش کردین به این جلساتی که هیچی ازش در نمیاد فقط یه عده ادم عادی رو دور خودتون جمع می کنید و فکر کردین خبریه

نویسنده

نوشته شده توسط محمدی در دی ۱۳ام, ۱۳۹۵

سلام خدمت پایگاه خبری کاشان اول

به عنوان یک فعال فرهنگی ازتون ممنون هستم که از این مراسم ها و تشکل ها مردمی حمایت می کنید و در جواب اقای الهیار لازمه ذکر کنم این طرز تفکر که مردم یک منطقه اصیل از کاشان را مردمی عادی و ساده می پندارید اصلا نه تنها منطقی نیست بلکه خارج از آداب انسایته
نباید فراموش کنیم تمام جنبش های مردمی تاثیر گذار از انقلاب تا به حال از همین روستا ها و جلسات بوده.

ای کاش شعاع دیدمان اندکی باز می شد تا به مسائل جامعه با دید جامع تری بنگریم

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com