• کدخبر: 10252
  • انتشار خبر: ۱:۰۲ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
  • چاپ خبر
کارشناس فرهنگی:

سینمای مدعی روشنفکری، حوادث جامعه را فانتزی می‌بیند/ خروج فیلم‌ها از بوروکراسی خشک اکران در جشنواره عمار

حجت الاسلام و المسلمین مهدی بصیرتی گفت: جشنواره مردمی فیلم عمار از زمانی که آغاز به کار کرد، اعتراضی بود نسبت به سینمای حجیم اما خنثای ایران که به اتفاقات مهم جامعه حساسیتی نداشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، مسئول بسیج اساتید مرکز مدیریت حوزه علمیه کاشان در گفتگو با خبرنگار کاشان اول، جشنواره عمار را اعتراضی نسبت به فضای بسته و منجمد جشنواره فجر دانست و اظهار کرد: جشنواره مردمی فیلم عمار از زمانی که آغاز به کار کرد، اعتراضی بود نسبت به سینمای حجیم اما خنثای ایران که به اتفاقات مهم جامعه حساسیتی نداشت.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی بصیرتی تصریح کرد: سینمای ایران ادعای روشنفکری دارد اما حوادث جامعه را فانتزی می‌بیند و یک لکه سیاه کوچک را بزرگنمایی می‌کند اما از کنار حوادث بزرگ و مهم جامعه به راحتی عبور می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: خصوصیات جشنواره مردمی فیلم عمار درست برعکس جشنواره فجر است و به درد واقعی مردم پرداخته و از سیاه‌نمایی اجتناب می‌کند و مردم را به سوی نومیدی و خمودی نمی‌کشاند و اگر هم انتقاد می‌کند، نقد فعالانه است و آینده روشنی را پیش چشم مخاطب ترسیم می‌کند.

بصیرتی ضمن مقایسه وضعیت موجود سینمای ایران باسینمای قبل از انقلاب توضیح داد: سینمای موجود نسبت به قبل از انقلاب هیچ تفاوت ماهوی ندارد و فقط یک روسری روی سر خانم‌ها اضافه شده است، فقط به یک سری کلیشه‌های بالیوودی و اگر خیلی هنر داشته باشد هالیوودی پرداخته و در رابطه با پیشرفت‌های جمهوری اسلامی هیچ اشاره‌ای ندارد.

مسئول بسیج اساتید مرکز مدیریت حوزه علمیه کاشان تأکید کرد: جشنواره فیلم مردمی عمار به فضای سرد و منجمد سینمای ایران پایان داد و به جوانان فیلم‌ساز انگیزه داد؛ جوانانی که دغدغه‌هایی غیر از فیلم‌سازان کنونی سینمای ایران داشتند و هیچ جا دیده نمی‌شدند؛ جشنواره عمار این فضا را باز کرد و در حقیقت همچون انقلاب اسلامی، انفجار نور بود.

وی با اشاره به تحولی که جشنواره عمار در اکران فیلم‌ها ایجاد کرده است، یادآور شد: متاسفانه بسیاری از فیلم‌های خوب در بوروکراسی خشک اکران سینمای ایران محو شده و فرصت اکران پیدا نمی‌کردند اما جشنواره عمار در این عرصه تحول ایجاد کرد و فیلم‌ها به سراغ مردم رفتند تا دیده شوند.

این کارشناس فرهنگی افزود: اگر فیلمی خیلی خوب دیده شود، در نهایت یک میلیون نفر آن را می‌بینند که حدود یک هشتادم جمعیت ایران می‌شوند و از طرفی آنها جمعیت مشخص و ثابتی هستند که به سینما می‌روند، اما در جشنواره عمار، قشر خاصی مخاطب آن نبوده و فیلم‌ها در توده مردم اکران می‌شوند.

وی ادامه داد: سینمای ایران بر خلاف جشنواره عمار به جنبه اقتصادی فیلم اهمیت داده و در این رابطه فیلم‌های سفارشی تولید می‌کند تا درآمد اقتصادی بیشتری داشته باشند اما جشنواره عمار به این فضاها هم پایان داد و فیلم را در تمام فضاهایی که امکان داشت به اکران درآورد چرا که فیلم عمار حرف مردم است که در میان مردم اکران می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین بصیرتی در پایان خاطرنشان کرد: جشنواره عمار به فیلم‌سازهای شهرستان‌ها میدان داد؛ کسانی که فیلم‌هایشان هیچ‌گاه در پیچ و خم اداری سینمای ایران دیده نمی‌شد.
انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com