• کدخبر: 10446
  • انتشار خبر: ۱۰:۰۲ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
  • چاپ خبر
گزارشی از اکران دو مستند پایان غرور و پرونده ناتمام؛

دو شب، دو مستند، دو تجربه سنگین و عبرت آمیز

«حافظه تاریخی ملّت ایران به فراموشی سپرده شود!» این آرزوی عده ای است که می خواهند کشتی انقلاب را به سمتی ببرند که گرای آن را امیالشان می دهد؛ بی خبر از آنکه تجربه های تاریخی انقلاب، همچون گنجی ست که بی رنج بدست نیامده و مانایی آن را خون شهیدانش ضامن است.

کاشان اول– علی اصغر مدرسی/«حافظه تاریخی ملّت ایران به فراموشی سپرده شود!» این آرزوی عده ای است که می خواهند کشتی انقلاب را به سمتی ببرند که گرای آن را امیالشان می دهد؛ بی خبر از آنکه تجربه های تاریخی انقلاب، همچون گنجی ست که بی رنج بدست نیامده و مانایی آن را خون شهیدانش ضامن است.

این شب ها جشنواره مردمی فیلم عمار بهانه ها را برای مرور تاریخ انقلاب اسلامی فراهم ساخته است. بعد از اکران مستند زیبای «خیرالنساء» در مسجد شامخی کاشان، دو شب دیگر را به تماشای دو مستند ارزشمند از تاریخ انقلاب نشستیم؛ مستندی از احوال و دوران ریاست جمهوری سید ابوالحسن بنی صدر، با نام “پایان غرور” و دیگری مستندی با نام “پرونده ناتمام” در رابطه با ماجراهای انفجار دفتر نخست وزیری و شهادت شهیدان رجایی و باهنر. دو مستندی که به موضوع نفاق و ریشه دواندن آن در بنده انقلابی ها و حتی ساختار حاکمیتی کشورمان اشاره دارند و بازخوانی آن ها در قاب تصویر، برای اکنونِ انقلاب حتماً مهم و مفید است.

جمعی حدوداً ۱۵۰ نفره از نمازگزاران، بعد از نماز عشا به تماشای این دو مستند نشستند. هر کدام از نوجوان ها و جوان های مسجدی برای برگزاری اکران، گوشه ای از کار را به عهده گرفته بودند. پیش از شروع مستند یکی از دوستان توضیحات کوتاهی در مورد مستندی که می خواستیم ببینیم را ارائه کردند تا فضا برای اکران آماده تر باشد. با توجه به اکران شب های گذشته، استقبال و شور نمازگزاران بیشتر شده بود و با اینکه مدت زمان پخش هر کدام از این دو مستند، نزدیک به یک ساعت بود، مردم مشتاقانه تا انتها نظاره گر بودند. البته این بار بچه ها دو ردیف صندلی در انتهای مسجد چیده بودند تا بزرگ تر های مسجدی آسوده تر و سینمایی تر! فیلم ها را ببینند.

پس از پایان مستند، گروه های چند نفره از انقلابی های مو سپید و انقلابی های جوان، دور هم به تحلیل و بررسی آنچه دیده بودند نشستند. جالب بود که بعد از پایان اکران، چندین نفر به ما مراجعه کردند و از موضوع اکران شب های آینده سراغ می گرفتند! نمیدانم با نمایش فیلم های جشنواره عمار، عطشی را رفع کردیم یا بیشتر تشنگی ایجاد کردیم!
همچنان اکران های مردمی در مسجد شامخی کاشان ادامه دارد…

انتهای پیام/

 

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com