• کدخبر: 10987
  • انتشار خبر: ۲:۳۸ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  • چاپ خبر
معاون وزیر ارشاد در کاشان:

کاشان فعال در پویش اجتماعی کتابخوانی/ مشاهیر کاشان هرکدام به تنهایی برای یک کشور افتخار است

صالحی با بیان اینکه کاشان از شهرهای فعال در پویش اجتماعی کتابخوانی است، تصریح کرد: شهر شما از فرهیختگان و مشاهیری بهره می برد که هر کدام از بزرگانتان می تواند به تنهایی برای یک کشور افتخار باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز در آیین افتتاح نمایشگاه کتاب استانی کشور در مصلای بزرگ کاشان اظهار کرد: کاشان یکی از شهرهای فعال در پویش اجتماعی کتابخوانی بوده که با توجه به تاریخ غنی این شهر، انتظار ما هم همین بوده است.

سید عباس صالحی افزود: کاشان از فرهیختگان و مشاهیری همچون غیاث الدین جمشید بهره می برد که هر کدام از بزرگان این شهر می تواند به تنهایی برای یک کشور افتخار باشد.

وی گفت: کتاب روح فرهنگ و انسان است و بشر تلاش کرده رسانه های جدیدی بیاورد ولی هیچ رسانه ای کتاب نمی شود؛ چون کتاب دارای ویژگی های زیادی همچون ماندگاری است که رسانه های دیگر فاقد آن هستند.

صالحی عناوین کتاب های چاپ شده بعد از انقلاب را یک میلیون جلد عنوان کرد و افزود: انقلاب اسلامی بن مایه فرهنگی دارد و کتاب هم بن مایه فرهنگ جامعه جهانی است.

وی با تاکید بر گسترش عرصه کتابخوانی در کشور به عنوان یکی از عرصه های پرتکاپو و فعال گفت: وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی در سه سال گذشته نگاه جدی به این  عرصه داشته و در ۱۰ ماه نخست امسال حدود ۶۰ هزار عنوان کتاب چاپ اول و جدید داشته ایم.

به گفته صالحی دولت نگاه جدید و جدی در سه سال گذشته به عرصه کتاب داشته دارد و به دنبال ملی کردن این حرکت است که برگزاری نمایشگاه های کتاب در خارج از تهران گامی در این مسیر است.

وی اظهار کرد: در سه سال گذشته ۸۱ نماشگاه کتاب در مراکز کشور و برخی شهرها از جمله نیشابور و کاشان با نگاه فرصت سازی برای دسترسی همگان به کتاب برگزار شده است.

صالحی با اشاره به طرح پایتختی کتاب ایران گفت: امسال ۱۰۰ شهر کشور در این طرح حضور فعال داشته و جریان های مدنی، عمومی، حکومتی و دولتی برای تکمیل این طرح ها مشارکت دارند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: دوهزار روستا در کشور با نگاه تکاپوی کتابخوانی در برگزاری جشنواره کتاب های روستا و دوستداران کتاب مشارکت کرده اند.

صالحی گفت: جام باشگاه های کتابخوانی نیز در بین کودکان و نوجوانان ۱۰۰ شهر کشور تا پایان دولت یازدهم برگزار خواهد شد و تاکنون ۲۰۰ باشگاه با دوهزار عضو تشکیل شده است.

وی با اشاره به افزایش طرح های کتاب خوانی افزود: در دولت یازدهم طرح های عیدانه، پاییزه و تابستانه کتاب در کل کشور اجرا و رقم قابل توجهی کتاب خریداری شده است.

 

امید به توسعه مصلای کاشان 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در بخش دیگری از آیین افتتاح دومین نمایشگاه سراسری کتاب کاشان گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب رویداد فرهنگی عظیمی است که فرصت دسترسی عمومی و ارتباط مستقیم مخاطبان با ناشران را فراهم می کند.

حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی افزود: استان اصفهان دارای پیشینه فرهنگی و تاریخی کهنی است و شهرستان کاشان نیز به عنوان یکی از مناطق فرهنگی‌ ارزشمند این استان از دیرباز مهد پرورش و تربیت اندیشمندان و صاحبان علم و هنر بوده است.

وی به شایستگی این شهرستان برای رقم خوردن رویداد های فرهنگی درخوری چون میزبانی نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: امید به توسعه مصلای کاشان به عنوان محل برگزاری نمایشگاه و تداوم این رویداد بزرگ فرهنگی است.

ارزانی تحقق این امر و ترویج فرهنگ مطالعه را در گرو تلاش همگانی و همبستگی نهادها عنوان کرد و افزود: توسعه فرهنگی جوامع امروز در گرو کتابخوانی و خلق آثار علمی و فرهنگی ماندگار برای نسل های پیش رو است.

به گفته وی، کاشان در حوزه شعر و ادب برای استان اصفهان هویت بخش است.

دومین نمایشگاه سراسری کتاب کاشان از سیزدهم تا هجدهم بهمن ماه سال جاری در مصلای بزرگ کاشان برگزار است.

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com