پایگاه خبری تحلیلی شهرستان کاشان

انقلاب فرهنگی در کاشان با یک ازدواج ساده! /زن‌ها محرک پنهان در مبارزات آشکار طول تاریخ بوده‌اند

کدخبر: 10994
بهمن ۱۴, ۱۳۹۵ در ساعت ۲:۴۴ ق.ظ

کاشان اول– زهره حق‌پناه/ خانم اکرم رسولزاده از سخنرانان شناخته شده در جلسات مذهبی زنانه کاشان و از خاندانی است که نامش با «خدمت و فداکاری برای انقلاب» گره خورده است. پدربزرگ او، السابقون و پیشقراول انقلاب اسلامی در کاشان است که در یکی از مصاحبه های گذشته به گوشه ای از شخصیت و کارنامه او پرداخته ایم.(لینک) خانم رسولزاده در زمان انقلاب، جوان ۱۸ ساله ای بوده که با همراهی عده ای دیگر از دختران جوان کاشانی، نقش فعالی در پیشبرد اهداف نهضت اسلامی در کاشان داشته اند. در حال و هوای دهه فجر انقلاب، با موضوع نقش زنان در انقلاب کاشان با او به گفتگو می نشینیم.

خانم رسولزاده! چقدر نقش زنان کاشان در مبارزات انقلابی جدی بود؟
در کاشان هم مثل بقیه شهرهای ایران نقش زنان در انقلاب خیلی جدی بود. به فرمایش حضرت امام اگر خانم ها در صحنه حاضر نمی‌شدند، انقلاب به پیروزی نمی رسید. در تظاهرات، آمار خانم ها از آقایان بیشتر بود. اجتماعاتی که خانم ها در قائمیه کاشان و حسینه چهل تن داشتند، مثل دهه های محرم بسیار شلوغ بود.

هر روز خانم‌ها خودشان را ملزم می دانستند که از ساعت هشت صبح برای شنیدن سخنرانی آن‌جا باشند. سخنرانان زن را هم از قم دعوت می کردند که یکی از آن‌ها خانم عذرا انصاری، دختر آیت الله شیرازی بود. به دلیل اینکه پدر ایشان با پدربزرگ من رفاقت داشتند و پدر بزرگ من که خود از کسانی بود که برنامه های سخنرانی هم برای آقایان و هم برای خانم ها داشت، این خانم بیشتر به کاشان می آمد.

موقع سخنرانی خانم انصاری، خانم ها سراپا گوش بودند و یکی از توصیه‌های ایشان به خانم ها این بود که نگذارید بچه هایتان به مدرسه بروند و این مسئله اعتصاب مدارس تا سرنگونی رژیم ادامه داشته باشد. در حسینه چهل تن هم مدام جلسه بود. دو خانم طلبه جوان از قم می آوردند که مجری برنامه‌ها هم خانم احدیت بود.
شاخص ترین زنان انقلابی کاشان چه افرادی بودند؟
گروهی بود از خانم های فرهنگی که اکثرا دختران مجرد بودند. مسئول این ها خانم منیره منصف همسر شهید فرگاه بود. همچنین خانم وطن‌دوست و چند تای دیگر که مسائل مذهبی را بیان می کردند و گاهی به مشکلات هم می پرداختند. همه این ها همه قبل از این بود که انقلاب مردمی و توده ای شود. خانم منصف که ازدواج کرد، مهریه‌شان یک جلد کلام الله مجید بود و یک عروسی بدون تکلف گرفتند. همین امر باعث شد که در شهر سروصدایی ایجاد شود و این موضوع در بین زنان باعث یک انقلاب فرهنگی شد و همه دختران به پیروی از ایشان با مهریه های کم ازدواج می کردند.

در تظاهرات‌ها برای اولین بار خانمی را دیدیم که در یک ماشین جیپ رو باز نشانده بودند و او با میکروفن با صدای بلند شعار می داد. وقتی پرسیدیم این خانم چه کسی است، گفتند خانم صباغ زاده که بعدها شد خواهر شهید حسین صباغ زاده. وی به قدری کوبنده شعار می داد که همه یکصدا به تبعیت از ایشان مرگ بر شاه می گفتند. خانم منصوری هم یکی دیگر از زنان شاخص انقلابی کاشان است که الان حدود ۷۰ ساله هستند.
تا چه حد با این نظر موافق هستید که اساسا در مقاطعی زنان اصلی ترین محرک های پنهان مبارزات بودند؟
از اول تاریخ هر کجا مبارزه آشکاری بوده است پشت پرده محرک پنهان خانم ها بوده اند. در همه ادوار مبارزاتی که انسان ها مبارزه می کردند، خانمی جریان پشت پرده را اداره می کرده است. از زمان انبیا، زنانی مانند مادر حضرت موسی، همسر فرعون، حضرت خدیجه، حضرت زهرا (س)، و همچنین حضرت زینب را داشته ایم. تا آن جایی که می گویند کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود. در واقع اگر زن‌ها سکوی پرواز مبارزات مردها نباشند، شاید پیروزی هم در کار نباشد. همچنین در انقلاب شاهد حضور پررنگ خانم دباغ در همه مبارزات و حتی در کنار حضرت امام بوده‌ایم.
زنان در ایام مبارزات تجمع های خاص یا ویژه ای داشتند؟
تجمع های خاصی که نه. اکثرا در تظاهرات‌ها همراه با مردان بودند. اگر هم تجمع خاصی وجود داشته است، من اطلاعی ندارم.
اصلی‌ترین کارهای شاخصی که زنان در ایام مبارزات انجام می دادند چه بود؟
ایام مبارزات بیشتر مربوط به سال ۵۶ و ۵۷ است. مهمترین کار خانم‌ها شرکت در تظاهرات بود که در جایگاه خودش بسیار ارزشمند است. یادم می آید زمانی اعلام کردند انقلاب احتیاج به کمک مالی دارد. خانم ها اکثرا طلاهای خودشان را برای کمک به انقلاب هدیه می کردند و مردان فقط پول می دادند. به گفته مرحوم پدربزرگم طلاهای خانم ها گاهی برابر بود با ۱۰ برابر پولی که آقایان می دادند.

در پخش اعلامیه‌ها زنان چقدر نقش داشتند؟
من از این جریان خبر ندارم. فقط وقتی نوارهای حضرت امام از نجف می آمد، خانه پدر بزرگم همه زنان فامیل آن‌جا برای گوش کردن به سخنان امام جمع می شدیم.

نقش جلسات مذهبی را در پیشبرد اهداف و آرمان‌های انقلاب چطور ارزیابی می کنید؟
این یکی از موضوعات بدیهی انقلاب است. ما هر چه داریم از همین جلسات مذهبی داریم. دو موضوع است که همه معادلات دشمنان را به هم می زند. یکی سخنرانی های رهبری و دیگری زمان برافراشتن پرچم های محرم است. در محرم و صفر عرض اندام دشمنان کم می شود. و این را بدون اغراق و تعصب می گویم که در زمان انقلاب هم همینطور بود. یادم می آید که اعلام کردند فردا آقای خامنه ای برای سخنرانی می آید. سیل جمعیت برای گوش کردن به حرف های ایشان راه افتاده بود.

حتی خانم انصاری هم که برای سخنرانی به منزل پدر بزرگ من می آمدند، اتاق‌ها و حیاط از مردم پر می شد. الان هم نقش جلسات مذهبی در اولویت اول است که حضرت امام هم فرموده اند: ما هر چه داریم از محرم و صفر داریم.
جذاب ترین شعارهای مبارزاتی در راهپیمایی‌ها از نگاه شما چه بود؟
جذاب‌ترینش موقعی بود که مردم یکپارچه مرگ بر شاه می گفتند. یک قسمت از شعر را آهسته می خواندند و به مرگ بر شاه که می رسید، همگی با هم و یکصدا تکرار می کردند. گاهی هم اعلام می کردند شعار ما سکوت ماست. از چهارراه آیت الله کاشانی تا میدان امام حسین(ع) دیگر مرم انگار نفس نمی کشیدند.
تعبیر شما از این جمله حضرت امام «انقلاب ما انفجار نور بود» چیست؟
قبل از انقلاب همه چیز سیاهی و ظلمت بود. باطن دین و ناب دین را نمی فهمیدیم. عطش زده‌ای بودیم که امام آمد و در کویر، آب خنک و گوارا به ما داد. خیلی از معیارهای مادی تبدیل شد به معیار های معنوی، با انقلاب همه ظلمت ها به نور تبدیل شد.
انتهای پیام/