پایگاه خبری تحلیلی شهرستان کاشان

اقتصاد مقاومتی در یک کلام یعنی مرحوم تفضلی/ اگر به عدالت اجتماعی نرسیم، انقلاب شکست خورده است

کدخبر: 10997
بهمن ۱۴, ۱۳۹۵ در ساعت ۴:۵۲ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، کارشناس ارشد مطالعات منطقه‌ای، شامگاه چهارشنبه در مراسمی به مناسبت گرامیداشت دهه فجر انقلاب در مسجد صفاری کاشان با اشاره به اصول انقلاب در بیان امام و رهبری تصریح کرد: اگر به عدالت اجتماعی نرسیم، انقلاب ما شکست خورده است.

جواد غلامزاده بوجاری ضمن برشمردن موانع رسیدن به عدالت اجتماعی گفت: تغییر سبک زندگی مردم و مهمتر از آن تغییر سبک زندگی مسئولان، از بزرگترین خطراتی است که انقلاب اسلامی را تهدید می کند.

وی با انتقاد از توسعه مسابقه دنیاطلبی بین مردم خاطرنشان کرد: در اوج تحریم‌های همه جانبه دشمن که در تمام عرصه‌های علمی، اقتصادی، سیاسی و نظامی بر ما اعمال فشار کرد، این تنها کالاهای ارتباطی بودند که هیچ گونه محدودیت و تحریمی شامل حالشان نشد و جدیدترین مدل گوشی‌های آمریکایی به سهولت در دسترس بود.

این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد: استثنا شدن این وسایل ارتباطی از دایره تحریم‌ها، به سبب باز نگه داشتن مسیر گرایش جامعه ایران به سمت ارزش‌های غربی است.

به گفته وی، ملاک ما برای انتخاب و رأی دادن به مسئولان و بررسی رفتار آنان باید این باشد که آیا زندگی این مسئول در طراز مردم عادی هست یا خیر؟

photo_2017-02-02_03-19-45غلامزاده بوجاری با بیان اینکه عمده مسئولان کشور به سمت رفاه‌طبی سوق پیدا کرده‌اند، هشدار داد: رفاه طلبی مسئولان است که زمینه‌ساز نفوذ را فراهم می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه امروز بزرگترین دغدغه رهبر انقلاب، بحران‌های اجتماعی است، خاطر نشان کرد: این بحران‌ها نتیجه فاصله گرفتن از ارزش‌های انقلاب است.

کارشناس ارشد علوم سیاسی تصریح کرد: دولت‌های مختلفی پس از انقلاب اسلامی روی کار آمده‌اند و پنج برنامه توسعه در این کشور اجرایی شده است، اما هنوز ساختارهای اساسی و سیاستگذاری‌های کلان، غیراسلامی، غیر مردمی، غیر انقلابی و بر اساس مدل نئولیبرالی غربی است.

وی افزود: نئولیبرالیست‌های وطنی، دستگاه‌های سیاستگذاری کشور را در قرق و انحصار خود گرفته‌اند.

غلامزاده بوجاری با انتقاد از اینکه هیچ کدام از دولت‌ها اراده‌ای برای اصلاح نظام بانکی کشور نداشته‌اند، ابراز کرد: در کنار بانک مرکزی، شورای فقهی وجود دارد که سال‌هاست آن را تعطیل کرده‌اند.

وی اضافه کرد: وقتی فقه را از اقتصاد و اداره بانک‌های کشور کنار بگذاریم، باید هم این فسادها از نظام بانکی کشور بیرون بیاید.

دانش آموخته کارشناسی ارشد مطالعات منطقه ای همچنین تصریح کرد: ساختارهای بیمه، گمرگ، بانک و … در کشور ما اشکالات اساسی دارد و دولت‌ها به اصلاح آن تن نمی‌دهند.

بوجاری  تنها راه عبور از این چالش‌ها را جایگزین کردن الگوی انقلابی با الگوی نئولیبرالی جاری در مناسبات کلان کشور دانست و گفت: همان‌گونه که در دوران دفاع مقدس با حاکم کردن نگاه انقلابی به پیروزی رسیدیم، برای برون‌رفت از وضع فعلی نیز، این تنها راه است.

وی افزود: چگونه است که ما در جمهوری اسلامی می توانیم به فناوری‌ پیچیده هسته‌ای که حاصل زنجیره شدن ده‌ها علم است، دست پیدا کنیم، ولی نمی‌توانیم مشکل صنعت خودروسازی خود را حل کنیم؟

این تحلیلگر سیاسی بیان کرد: اگر ما به فناوری هسته‌ای، موشکی، سلول‌های بنیادی، نانو و … رسیده‌ایم، به دلیل این است که بر اساس مدل انقلابی، بومی و مردمی جلو رفته‌ایم و بر توان داخلی تکیه کرده ایم.photo_2017-02-02_03-19-32

بوجاری، فعالیت اقتصادی مرحوم تفضلی را در کاشان، مصداق بارز اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: جریان سرمایه‌داران و مرفهان امروز در کاشان، به دنبال پاساژسازی و … افتاده‌اند.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی حاکم کردن مردم، تصریح کرد: دولت‌ها اگر بنا دارند مردم وارد فضای کار و تولید بشوند، باید خود را سبک کنند؛ در حالیکه می بینیم ۸۰درصد بودجه سال ۱۳۹۵ مربوط به مخارج دولت است.

کارشناس ارشد علوم سیاسی همچنین با اشاره به دستاورهای ژئوپلتیک ایران در منطقه که ناشی از مشی انقلابی ماست، خاطرنشان کرد: الان حرف اصلی ترامپ این است که آمریکا شش هزار میلیارد دلار در خاورمیانه پول خرج کرده و نتیجه این شده که جمهوری اسلامی در خاورمیانه حاکم باشد.

غلامزاده بوجاری در پایان با تأکید بر اینکه تنها راه تداوم مسیر انقلاب، رجوع به ارزش‌های انقلابی است، بیان کرد: این سنت الهی است که اگر از ارزش های الهی رویگردان شویم و برگردیم، خدا هم از ما برمی‌گردد.

انتهای پیام/