• کدخبر: 11066
  • انتشار خبر: ۳:۲۱ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
  • چاپ خبر
حضور استاد تاریخ و ادبیات افغانستان در کاشان؛

وقتی شاعران مهاجر افعان شعر مقاومت را رونق می دهند

شوکت علی محمدی شاری گفت: در سال های اخیر آثار شاعران مهاجر افغانستان مانند محمدکاظم کاظمی در مطبوعات ایران با رویکرد جهاد و مقاومت به چاپ رسیده است که علاوه بر ایجاد یک تعامل قوی و قدرتمند، باعث به رسیمت شناختن ادبیات افغانستان توسط شاعران ایرانی شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، پژوهشگر تاریخ و ادبیات افغانستان در محفل شعر مقاومت در دومین نمایشگاه سراسری کتاب کاشان بیان کرد: شعر و ادبیات مقاومت، ادامه منطقی ادبیات حماسی است و نمی توان ادبیات مقاومت و حماسی را جدا کرد که در این صورت دچار خسارت می شویم.

شوکت علی محمدی شاری با بیان اینکه شعر مهمترین سند فرهنگی فارسی زبانان است، افزود: شعر پایداری، مقاومت و دفاع ریشه کهن در زبان فارسی دارد و شاهنامه ها و خداینامه ها نمونه متعالی و برجسته در شعر حماسی هستند.

وی ادامه داد: رابطه ما با حماسه حذف شده و مجبوریم از شعر پایداری و جنگ نام ببریم که در این باره یک نکته استراتژیک و خطای نابخشودنی اتفاق افتاده است.

به گفته این پژوهشگر افغانستانی، اگر رابطه ما با حماسه قطع نشده بود، بسیاری از حوادث تاریخی می توانست یک شاهنامه دیگر پدید آورد.

علی محمدی، بازتاب دلاوری ها و قهرمانی ها در برابر دشمن، بازتاب اندیشه، مدنیت و فرهنگ ملت، آزادی خواهی و عدالت طلبی یک ملت، نمادهای فرهنگی، ملی و دینی، زبان نمادین شعر و ایجاد اعتماد به نفس و شور و شعور یک ملت را از ویژگی های بارز شعر مقاومت دانست.

وی با اشاره به اینکه شعر مقاومت افغانستان در ادبیات حماسی ریشه دارد، افزود: برجسته ترین نمونه های این حماسه ها، شاهنامه فردوسی است که در غزنه سروده شده و از ماندگارترین نمونه های ادبیات است.

این نویسنده تصریح کرد: شاخص ترین شعر مقاومت در دوره ظاهرشاه در دهه ۳۰ شمسی توسط علامه بلخی سروده شده است که با وجود حضور در زندان ۷۲ هزار بیت سرود و جوانان بسیاری با خواندن این اشعار به سوی جبهه های جنگ برای دفاع از کشور عزیمت نموده اند.

این استاد ادبیات افغان خاطرنشان کرد: در سال های اخیر آثار شاعران مهاجر افغانستان مانند محمدکاظم کاظمی در مطبوعات ایران با رویکرد جهاد و مقاومت به چاپ رسیده است که علاوه بر ایجاد یک تعامل قوی و قدرتمند، باعث به رسیمت شناختن ادبیات افغانستان توسط شاعران ایرانی شده است.

وجه مشترک مردمان ایران و افغانستان

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در ادامه این جلسه اظهار کرد: مرزهای جغرافیایی زبان گسترده است و نباید ارتباط ها را با سرزمین مادری قطع کرد؛ چون حفظ ریشه های هویتی مهم تر از زبان است.

مصطفی جوادی مقدم گفت: تبلور دردهای مردم افغانستان در شعرهایشان نمود دارد و دل های ایرانیان را به رحم آورده است.

وی خاطرنشان کرد: وجه مشترک مردمان ایران و افغانستان در شعر مقاومت به واسطه شهدای زیادی است که در راه وطن جانشان را فدا کرده اند و این مظلومیت ها را در اشعارشان فریاد زده اند.

جوادی مقدم گفت: رسالت شاعران افغانستان در ایران این است که با زبان شعر مظلومیت مردمانی که با شهادت و جانبازی در آن سوی مرزها در کشورشان جان نثار می کنند و یا  شهدای مقاومت در سوریه را به گوش همگان برسانند.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com