• کدخبر: 11404
  • انتشار خبر: ۸:۲۵ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
  • چاپ خبر
نقش طراحان دوخت کاشانی در آینده مد و لباس چیست؟

سررشته تحول مد و پوشاک در دست دانشجویان طراحی دوخت کاشان

یکی از اثرگذارترین ابزارهای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن، تربیت و آموزش نسلی از جوانان کشور است که با انگیزه و تسلط علمی به دنبال تولید پوشاک ملی هم سو با فرهنگ و ارزش های میهن خود باشند. 

کاشان اول– پوشش افراد یک ملت نشان‌دهنده شخصیت و فرهنگ مردم آن دیار است. می توان گفت یکی از بزرگترین ضربه ها به پیکره فرهنگ یک کشور از جانب تغییر در مد و پوشاک آن ها زده شده است؛ به ویژه در مورد مشرق زمین که همواره پوشیدگی و عفاف جزء جداناشدنی فرهنگ آن‌ -حتی کشورهای غیر مسلمانش- بوده است.

حمله غرب استعمارگر، گاه به ساری بلند، زیبا و رنگارنگ بانوان هندی بوده؛ گاه به کیمونوی شیک و با وقار زنان ژاپنی و گاه به چادر باشکوه بانوی ایرانی که بر قله منیع پوشش و عفاف ایستاده است. در این میان یکی از مهم ترین و اثرگذار ترین ابزارهایی که با آن می شود به جنگ این تهاجم فرهنگی رفت، تربیت و آموزش نسلی از جوانان کشور است که با انگیزه و تسلط علمی به دنبال تولید پوشاک ملی هم سو با فرهنگ و ارزش های میهن خود باشند.

ظاهرا این مسئولیت بزرگ در ایران ما درحوزه طراحی به دانشکده های فنی و اختصاصاً به رشته های طراحی دوخت و طراحی لباس و زیر مجموعه های آن سپرده شده است. آنچه در این مجال به آن می پردازیم، بررسی دغدغه ها و ایراداتی است که گویا سنگی بزرگ بر سر راه رسیدن به این هدف والا انداخته اند؛ تا حدی که گاهی بعضی از دانشجویان را از ادامه راه دلسرد و ناامید کرده است.

حال در این دنیای تسخیر شده توسط مد و با وجود جوانان تنوع طلب امروزی، آیا فارغ التحصیلان طراحی دوخت، جزو آینده سازان و متحول کنندگان پوشاک ایران خواهند بود؟
آیا تولیدات آن ها می تواند جایگزین مناسبی برای پوشاک مارک‌دار، جذاب و با کیفیت غربی باشد؟
آیا طرح های آن‌ها می تواند جایگزین مناسبی برای کپی‌برداری های تولیدات داخلی از لباس‌های غرب باشد؟
آیا در سال‌های آینده برندهای ایرانی می تواند با کیفیت های قابل توجهی وارد بازار جهانی شود؟
در بخش‌های آتی این پرونده با حضور در میان دانشجویان و اساتید رشته طراحی دوخت کاشان، تولیدکنندگان و مسئولان اجرایی این امر در شهرستان به بررسی مشکلات مد و پوشاک کاشان خواهیم پرداخت.

انتهای پیام/

 

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com