• کدخبر: 12708
  • انتشار خبر: ۱۰:۵۴ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  • چاپ خبر
گزارشی از پیامدهای یک مصاحبه؛

گفتگویی که دکان نوغانداران تقلبی کاشان را تخته کرد!

این حقیقت که کاشان زیرساخت لازم را برای صنعت نوغانداری ندارد، برای بعضی‌ها گران تمام شده است؛ آن بعضی‌هایی که برای راه‌اندازی نمایشی نوغانداری، قصد گرفتن وام و تسهیلات کشاورزی با بهره‌ای کم در حد دو درصد را داشتند…

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، پس از پیگیری پرونده نوغانداری در شهرستان کاشان و گفتگو با کسی که سابقه ریاست صنف ابریشم کاشان را در کارنامه خود دارد، این حقیقت آشکار شد که شهرستان کاشان در حال حاضر برای صنعت نوغانداری و پرورش کرم ابریشم مناسب نیست و زیرساخت‌های لازم را ندارد.

بر اساس گفتگوی خبرنگار کاشان اول با رئیس اسبق صنف ابریشم کاشان که در دو بخش منتشر شد (برای مطالعه بخش اول اینجا و برای مطالعه بخش دوم اینجا را کلیک کنید) به طور مفصل به این موضوع پرداختیم که شهرستان کاشان به دلایل مختلف آب و هوایی و … زیرساخت‌های لازم را برای صنعت نوغانداری ندارد. در جاهایی همچون شهرهای شمالی کشور هم که زیرساخت‌های محیطی و طبیعی این صنعت وجود دارد، متاسفانه به دلیل واردات بی‌رویه تولیدات چینی، بیش از ۹۰ درصد آن صنایع ورشکست شده‌اند.

مجید آبام در آن گفتگو اظهار کرد: نوغاندارها تقریبا در شمال کشور هم تعطیل کرده اند. از زمانی که ابریشم چین و اکراین وارد ایران شد، اکثرا آن جا هم نوغانداری را تعطیل کردند؛ درخت های توتشان را بریدند و دارند زعفران می کارند! مساله من در همان اولین سالی است که ابریشم اکراین و ابریشم چین وارد شد و من معاونت صنف ابریشم کاشان را داشتم، همین بود. به همه مسئولان ذیربط نامه دادم. حتی به وزیر کشاورزی.

وی افزود: صنعت کارخانه های شمال خوابیده است؛ من حتی کارخانه صومعه سرا رفتم، کارخانه پیله ور رفتم، همه مدیرانشان را آگاه کردم، گفتم اقدام کنید برای جلوگیری از ورودش. اما نمی توانستند. دست هایی در کار بود. الان دیگر تاجر ابریشم ایران هم خودش نانش را از دست داده است. فقط یک واسطه های خیلی محدودی، ابریشم را وارد می کنند و مستقیم می آورند در کاشان مصرف می شود.

رئیس اسبق صنف ابریشم کاشان با تمام تاکید و صراحتی که داشت دلایل منطقی و تجارب خود را عرضه کرد تا اثبات کند کاشان زیرساخت لازم برای صنعت نوغانداری را ندارد اما متاسفانه یا خوشبختانه، این حقیقت برای بعضی‌ها گران تمام شده است و به قول معروف حقیقت، تلخ است. آن بعضی‌هایی که برای راه‌اندازی نمایشی نوغانداری، قصد گرفتن وام و تسهیلات کشاورزی با بهره‌ای کم در حد دو درصد را داشتند اما نه برای نوغانداری بلکه برای به دست آوردن سود ۳۰ درصد بانکی!

آن بعضی‌هایی که با صحنه‌سازی، کارشناس جهاد کشاورزی و … را دور می‌زنند و با هزار رابطه و دغل‌بازی می‌خواهند با وام‌های بانکی، دلالی کنند اما حالا دیگر دستشان رو شده و متعاقب آن صدایشان در آمده از اینکه چرا نانشان آجر شده است.

از طرفی تعجب ما از این است که با وجود دلایل روشنی چون خشکسالی، نبود درخت توت نر در کاشان، آلودگی هوا و بادهای ویروسی و غبارآلود و …؛ چرا هنوز باید به عده‌ای برای نوغانداری وام و تسهیلات بدهند که حالا با اظهار نظر رئیس اسبق صنف ابریشم کاشان، از این حقایق پرده برداشته شود؟

به گزارش منابع آگاه که مدارک آن موجود است، حتی بعضی از افرادی که به عنوان کارشناس و ناظر در این عرصه فعالیت داشته‌اند، صدای اعتراضشان در آمده که چرا این گفتگو انجام شده و این حرف‌ها زده شده است؟ تا جایی که عده‌ای با فحش و ناسزا می‌خواستند در روند تهیه گزارش و پیگیری موضوع اخلال ایجاد کنند.

آنچه پر واضح است اینکه حقیقت پنهان نمی‌ماند و دیر یا زود رخ می‌نمایاند. همچنین پرونده فرش دستباف کاشان در دستور پیگیری و شفاف‌سازی کاشان اول قرار دارد تا مشخص شود تسهیلاتی که در این زمینه اعطاء می‌شود چقدر در مسیر خودش جریان دارد؟

انتهای پیام/

 

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com