• کدخبر: 12778
  • انتشار خبر: ۱۱:۵۹ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۸
  • چاپ خبر
به همت انجمن فرهنگي ادبي طنز پردازان کاشان

همایش دوسالانه طنز کاشان برگزار شد

همایش دوسالانه طنز کاشان به همت انجمن فرهنگی ادبی طنز پردازان کاشان برگزار شد.

به گزارش کاشان اول، تالار فرهنگ کاشان شامگاه سه شنبه هشتم فروردین ماه ۹۶ میزبان دومین همایش سالانه انجمن فرهنگی ادبی طنز پردازان کاشان بود.
این همایش که به همت هیات مدیره انجمن و کاملا مستقل از نهادهای دولتی و شهری با هدف ترویج طنز شهروندی با محوریت منطقه فرهنگی تاریخی کاشان برگزار شده بود با استقبال خوب ادبا، فرهیختگان، طنازان و شاعران کاشانی همراه بود که در این شب به یاد ماندنی طنازان پیرامون موضوع طنز شهروندی اشعار، دوبیتی ها، غزلیات و قصیده ها و هجویات خود را سروده بودند.

در این آیین معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان کاشان طی سخنانی بیان کرد: سیاسیون اغلب عبوس هستند و حضور در جلسات نقد و طنز را نمی پسندند ولی اینجانب اعتقاد دارم طنز یکی از جدی ترین نیازهای جامعه امروز است.

حمیدرضا مومنیان با بیان اینکه مشکلات زیادی در حوزه مسائل اجتماعی داریم، تصریح کرد: برخی از افراد طنز را معادل شوخی و برخی از افراد طنز را به عنوان سوپاپ اطمینان جامعه و یا تلطیف مسائل جامعه و راهی برای کاستن از شدت مسائل مطرح می کنند ولی به نظرمن طنز یکی از جدی ترین مسائل حوزه های فرهنگی و اجتماعی است.

وی با اشاره به توانمندی های طنز بیان کرد: طنز می تواند موج آفرین باشد و مانند سایر حوزه ها در جامعه تاثیر گذاری خود را داشته باشد.

فرماندار کاشان ادامه داد: غنابخشیدن به حوزه های فرهنگی و اجتماعی یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید بود و اتفاقاتی که طی دو سه سال گذشته در کاشان روی داده است نشان دهنده این است که رویکرد دولت به درستی در این شهر پیاده شده است.

مومنیان با اشاره به برنامه های متعدد فرهنگی اجتماعی در دوره دولت تدبیر و امید، خاطر نشان کرد: برنامه های فاخری مانند برگزاری کنگره بین المللی محتشم کاشانی، کنگره بین المللی بهار،نمایشگاه سراسری کتاب از جمله این برنامه ها بوده است و امیدواریم همایش دوسالانه طنز پردازان کاشان هم به جلسات هفتگی تبدیل شود و مردم در کنار همدیگر و با امنیت و سرور و نشاط در این برنامه ها شرکت کنند.

وی با تاکید بر اینکه طنز مسیر مطمئن نشاط اجتماعی در جامعه است، افزود: طنز می تواند تحمل مشکلات را آسانتر کند و یا سختی ها را لذت بخش کرده و به گذران تاریخ بسپارد.

معاون استاندار اصفهان اظهار امیدواری کرد که مشکلات پیش روی انجمن ادبی فرهنگی طنز پردازان کاشان هرچه سریعتر مرتفع شده و شخصیت حقوقی خود را پیدا کند و در این راه فرمانداری کاشان نیز همراهی های لازم را اعمال خواهد کرد.

سخنران دیگر این برنامه سرپرست منطقه یک شهرداری کاشان بود که طی سخنانی بیان کرد: فعالیت ها و کارکردهای مسئولان و مدیران شهری ازطرف مردم مرتب رصد و دائماَ رصد می شود.

مرتضی والی زاده کنترل و زیر ذره بین قرار گرفتن رفتار مسئولان شهری از جانب مردم را نشانگر دیپلماسی شهری و دموکراسی دانست و گفت: مدیریت شهری با دارا بودن بیش از ۶۰۰ نوع فعالیت همواره مورد توجه مردم بوده و هست چرا که از زمانی که فرد به دنیا می آیند تا زمانی که از دنیا می روند با شهرداری سروکار دارند.

وی نقدی را تاثیر گذار دانست که منصفانه باشد نه نقدی که باعث تخریب و نادیده گرفتن همه زحمات آن مجموعه باشد و اظهار کرد: امیدواریم با کمک مردم مشکلات منطقه هرچه سریعتر برطرف شود.

سرپرست منطقه یک شهرداری کاشان با تاکید بر نقش مشارکت شهروندی و ارتباط دو سویه بین مسئولان شهری و شهروندان اظهار کرد: مدیریت شهری کاشان آماده شنیدن نظرات شهروندان جهت افزایش کیفیت زندگی شهری است.

عضو هیات علمی گروه ادبیات دانشگاه کاشان خطیب دیگر این همایش بود که پیرامون مفهوم، تاریخچه، کارکردهای طنز و شاعران طنز پرداز ایران به ایراد سخن پرداخت و گفت: آگاهی بخشی به عموم مردم در زمینه های مختلف اجتماعی و فرهنگی یکی از کارکردهای طنز به شمار می آید.

امیر حسین مدنی خاطر نشان کرد: طنز از لحاظ لغوی نوعی طعنه زدن و خورده گیری و یا انتقاد کردن و مسخره کردن است و یا تعریف دکتر شفیعی کدکنی از طنز، اجتماع هنری نقیضین و ضدین است و مرحله نخست طنز نشاندن خنده بر روی چهره مخاطب و مرحله دوم بیدار کردن قوه تخیل و سپس بیدار کردن قوه تفکر مخاطب است.

وی هدف طنز موفق را کاستن درد و رنج روحی و معنوی طنزپرداز و بیداری و آگاهی مخاطب و جامعه بیان کرد.

در این همایش از دو تن از از پژوهشگران و استادان به نام ادبیات کاشان آقایان دکتر عباس بهنیا و استاد شهاب تشکری با اهدای هدیه قدردانی شد.

اجرای موسیقی توسط هادی باهنر استاد سه تار و مسعود صالح آبادی نوازنده تنبک از قسمت های جذاب برنامه بود.

انجمن طنزپردازان کاشان در مرداد ماه ۹۴ تاسیس شده است و سه شنبه هر هفته جلسات هفتگی این انجمن برگزار می شودمورد توجه حاضران قرار گرفت.
انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com