• کدخبر: 13229
  • انتشار خبر: ۷:۱۲ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۳۰
  • چاپ خبر

جای خالی زنان در پارلمان شهری

مدیریت شهری اگر بتواند از اثربخشی زنان در امور شهری بهره بگیرد، ضرر نخواهد کرد اما متاسفانه نقش بانوان در مدیریت شهری کاشان از جمله نهاد مهم و تاثیرگذار شورای اسلامی شهر بسیار کمرنگ است.

کاشان اول – حسین قطنی باف/ نیمی از جمعیت شهرستان و شهر کاشان را زنان تشکیل می دهند که شمار قابل توجه آنان، به عنوان « انتخاب کننده » در ادوار مختلف انتخابات شورای شهر یا مجلس شورای اسلامی، مشارکت فعالانه داشته اند و کاندیداهای مرد را انتخاب کرده اند، اما هرگز خود به عنوان نماینده پارلمان شهر یا مجلس شورا انتخاب نشده اند.

تخصص و توانمندی علمی زنان در زمینه های مختلف و توان مدیریتی آنان در مشاوره و اجرای برنامه های راهبردی، راه هر گونه توجیه را برای دورنگه داشتن آنان از مراکز تصمیم گیری بسته است لذا تفکری که مخالف حضور مؤثر بانوان متخصص ، متعهد و کارآمد به عرصه های اجتماعی باشد، صحیح نیست و باید گفت حضور زنان در برخی مناصب همچنون عضویت در شورای اسلامی شهر، تعارض و مغایرتی با نقش مادرانه آنان ندارد، همانطور که بانوان کارمند و شاغل، توامان وظایف خانه داری، همسرداری و فرزندپروری را به نحو احسن انجام می دهند.

مدیریت شهری هم اگر بتواند از اثربخشی زنان در امور شهری بهره بگیرد، ضرر نخواهد کرد اما متاسفانه نقش بانوان در مدیریت شهری کاشان از جمله نهاد مهم و تاثیرگذار شورای اسلامی شهر بسیار کمرنگ است.

از مسائلی که همیشه در برنامه‌ریزی‌های شهری باید مورد توجه قرار ‌گیرد، تدوین برنامه‌های کلان برای زنان و خانواده های شهر است و در نهادی چون شورای شهر، امور ” اجتماعی و خانواده “در کنار مسائل مهم و مختلفی همچون مسائل عمرانی، آبادانی، مسائل زیست محیطی، فرهنگی باید مورد توجه باشد.
باید اذعان کرد که شورای شهر مردسالار و یکدست مردانه ، مشکلات زنان و خانواده را به خوبی درک نمی کند و نمی توان از این شورا انتظار داشت که به دنبال رفع دغدغه های زنان باشد.

از سوی دیگر چالش‌های زنان در حوزه های اجتماعی و خانوادگی در شهر کاشان کم نیست و  حضور نداشتن بانوان در نهاد مهمی چون شورای شهر باعث شده این شهر شاهد آسیب های اجتماعی زیادی از جمله طلاق ، افسردگی زنان و … باشد.
شورای برنامه محور و تخصص گرا با حضور نماینده زنان می تواند مشکلات زنان و هم مشکلات اجتماعی شهر را به نحو احسن حل نماید چرا که سهم موضوعات اجتماعی شهر به زنان بیشتر ارتباط دارد و بانوان بهتر می توانند مشکلات مربوط به زنان و  امور اجتماعی را درک و برای آن چاره جویی کنند.

همچنین توجه داشته باشیم که مدیریت امور شهری نیازمند نگاه ریزبینانه و نگاه به جزئیات است، مردان بیشتر کلان‌نگرند اما نحوه مواجهه زنان با مسائل روزمره سبب شده، شهر و اجزایش را به خوبی درک و رصد کنند.
ارزیابی معابر و مناسب سازی آن ، نماهای ساختمانی ، اغتشاشات سمعی و بصری در شهر، شناسایی محیطهای جرم‌خیز ، توجه به مبلمان شهری و فضاهای سبز، مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری و … همه و همه به تناسب مختصات مسئولیت بانوان در خانه سبب شده که آنان با اجزای مدیریت شهری ارتباط مؤثرتری داشته باشند.

به هر حال حضور زنان در شورای اسلامی شهر، فرصتی برای تحقق « حق آنان بر شهر » است و تا زمانی که در ترکیب شورای شهر، نماینده زن نداشته باشیم کمتر می‌توان به تحقق حق آنان بر شهر امیدوار بود.
زنان و بانوان کاشانی که دارای شرایط رأی دادن هستند در انتخابات پیش رو باید وارد صحنه شوند و با انتخاب فردی متخصص، با تجربه و متعهد از جنس خود، مسائل زنان و خانواده را در نظام برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری های شهری پررنگ تر کنند.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com