• کدخبر: 14058
  • انتشار خبر: ۴:۱۷ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
  • چاپ خبر
علی هاشمی طاهری:

بعضی اعضای شورا، چوب لای چرخ شهردار می‌گذارند/ کمیسیون اقتصادی را تبدیل کرده اند به کمیسیون «تخفیف»!

هاشمی طاهری گفت: در شورای چهارم، کمیسیون اقتصادی را که قلب تپنده شوراست، تبدیل به کمیسیون تخفیفات کردند. هفت نفر بر سر یک پرونده دومیلیونی می‌نشینند که تخفیف بدهیم یا ندهیم یا قسطی کنیم. یک طرح درآمدی نداشته‌اند.

به گزارش کاشان اول، علی هاشمی طاهری، عضو شورای شهر چهارم کاشان، و نامزد دوره پنجم انتخابات شوراست. بر اساس ترتیب الفبایی، هر روز مصاحبه هایی با نامزدهای مطرح تر منتشر کردیم. امیدواریم شهروندان کاشانی با بررسی دیدگاه ها و عملکرد نامزدها از خلال این مصاحبه‌ها، مسیر هموارتری برای انتخاب اصلح در پیش داشته باشند. مصاحبه با هاشمی طاهری را در ادامه می‌خوانید:

مهم ترین شاخصه های یک شهردار مطلوب از نظر شما چه چیزی است؟

یکی این که تخصص کافی داشته باشد. شهر را بشناسد، کار را بشناسد، کار عمرانی را بشناسد، مسائل خدمات شهری و فضای سبز شهر را بشناسد و شهردار جامعی باشد. یکی دیگر این که دیدش وسیع باشد. کلان نگر باشد. جوری نباشد که فقط جلوی بینی خودش را ببیند. آینده نگر باشد. برنامه داشته باشد. حداقل افق سی سال آینده را ببیند. یکی هم این که کار را بر همه چیز ترجیح دهد. سیاسی بازی در کار در نیارد. کار شهرداری خدمت است. خدمت به عموم مردم است. سیاسی کاری برای دولت است. شهردار هر نظر و عقیده‌ای دارد، نبایستی کار خود را سیاسی کند. سیاستش را برای خودش داشته باشد. ولی سیاستش را وارد کار و دخالت در کارش ندهد. دیگر اینکه ولایتی باشد. ولایتی بودن و انقلابی بودن یعنی این که خدمت را سرلوحه خودش قرار بدهد و جهادی و انقلابی هم جلو برود. سعی کند که خدمت به مردم را یک نوع عبادت حساب کند. هر کاری که می خواهد بکند، خدا را مد نظر قرار دهد. می گوید من این کار را می کنم که چی؟ که مردم نسبت به اسلام و انقلاب خوش‌بین باشند.

یکی هم اینکه آدم مغرور، خودخواه و متکبری نباشد. چرا؟ چون شهرداری بیش از چهارصد نوع وظیفه دارد. تمام اقشار ملت به شهرداری مراجعه می کنند. از جزئی ترین کار تا بالاترین کار. شهردار باید هم خودش تکریم ارباب رجوع داشته باشد. هم به کارمندهایش بگوید تکریم ارباب رجوع را رعایت کنند.

دیگر اینکه کارگاهی باشد. شهردار ستادی فایده ندارد. نمی گویم حالا اصلا ستادی نباشد. ولی اصولا کارگاهی باشد. شهردار کارگاهی یعنی چی؟ یعنی همیشه به فکر پروژه ها باشد. همیشه سرکشی به پروژه ها کند. برود بالای سر پروژه و عیب ها و نقص هایش را برطرف کند. راهنمایی کند. در دفتر ننشیند کارهای روزمره انجام بدهد. شهردار نباید خودش را گرفتار روزمرگی کند. باید پروژه ها را تعریف کند. سر پروژه هایش برود و هدایت فنی داشته باشد.

 

آقای هاشمی طاهری شما سه دوره در شورا بودید. چه صلاحیت کلیدی در خودتان می بینید که برای دوره چهارم نامزد شدید؟

اول از همه اینکه انگیزه خدمت خالصانه و بی منت به مردم در من بسیار زیاد است. یعنی من خودم را یک فردی می دانم که وقف مردم کرده ام. خب کسی که می آید شورای شهر، باید در دسترس مردم باشد. من همیشه در دسترس بوده ام. حالا از نظر تلفنی، حضوری و هر برنامه ای که بود.

دوم این که کمک کار شهردار بوده‌ام. ما نباید لایحه هایی را که شهردار می آورد، چوب لای چرخش بگذاریم. طرح های شورا هم کمک کار شهردار باشد. ما شورای شهر را در شهرداری خلاصه نکنیم. بنده انگیزه دفاع و شجاعانه از کاشان دارم. با هیچ کس رودربایستی ندارم. همه هم می دانند. امتحان خودم را هم پس دادم. لذا گفتم تا هر زمانی که مردم بخواهند در خدمتشان هستم. میزان رأی ملت است. ولی بدانند که یکی از کارهای شورا، انتخاب شهردار است. بقیه کارهای شهر را بایستی شورا پیگیری کند. متأسفانه به دلیل این که شورا یک مولود تازه است، به نظر من تا ۵، ۶ دوره به اصطلاح جا دارد که این ها تمرین دارد. نه این که بتوانند جایگاه خودشان را پیدا کنند. بایستی جایگاه خودشان را پیدا کنند. بایستی در خصوص مسائل کلان شهر صاحب نظر باشند. با کسی رودربایستی نداشته باشند و مسائل شهر و ارتقای شهر چه کار کنند؟ دفاع کنند. من روحیه خدمتگزاری، روحیه دفاع کردن از مردم و کار را می شناسم خودم یک فرد اجرایی هستم. آدم فوق العاده پیگیری هستم. آدمی هستم که اگر مردم به من مراجعه کنند سعی می کنم مردم را تا آنجایی که دستم باشد با حالت رضایتمندی از کنار خودم بگذرانم.

اصلی ترین نقدی که از شورای شهر فعلی دارید، چیست؟

 

بعضی از اعضای شورای شهر، متأسفانه آدم های کوته فکر، سیاسی کار، حسود و بی منطق هستند. برای نمونه کسانی که با پروژه های زیر ساختی و پر افتخار شهر بیایند مخالفت کنند.

مثال هم بزنید.

مثل فرودگاه کاشان. مثل کنارگذر کاشان. که آقایان مثلا بگویند این وظیفه شهرداری نیست. در صورتی که فرودگاه یکی از پتانسیل های استان شدن کاشان است و خدمات بسیار زیادی ارائه کرده که توانسته اند تا حالا ۵۰ هزار نفر را از کاشان اعزام به مشهد مقدس کنند.

بعضی در شورا شجاعت کار را ندارد. می گویند چرا شهرداری بدهی دارد. خب شهرداری اگر کار کند، بدهی هم دارد. اگر کار نکند بدهی هم ندارد. معلوم است که شهرداری خیلی کار کرده است که بدهی دارد. لذا بایستی آدم های نترسی باشند. اهل ریسک باشند و باید از شهر حمایت کنند.

بعد از مهندس سید مهدی ناظم رضوی؛ شهردار دوران دهه هفتاد، ما دیگر چنین شهرداری مثل شهردار کنونی ندیدم. خب بعضی اعضای شورا، چوب لای چرخ شهردار می گذارند و یکی از نقدهای بسیار مهمی که ما داریم این است که مثلا آقایان هفت، یا هشت نفر بودند که طرح دو فوریتی داشتند که شهرداری کار جدید شروع نکند. خب، یک بار ما می آییم بودجه را تصویب می کنیم می گوییم آقای شهردار این بودجه ات؛ برو کارهایت را انجام بده. دو ماه، سه ماه به انتخابات مصوب می کنیم که آقا اصلا کار جدید شروع نکن. و مصرّ هم هستند. خب این افراد چه فکری می کنند. وقتی در همه شهرها همه اعضای شورای شهر به شهردار می گویند چرا کار نمی کنی کاشان کاملا برعکس است؛ می گویند چرا کار می کنی؟ این نشانه بزدلی و نشانه این است که در تصمیم گیری ها شجاعت ندارند.

در شورای چهارم، کمیسیون اقتصادی را که قلب تپنده شوراست، تبدیل به کمیسیون تخفیفات کردند. به جای آنکه دنبال درآمدهای پایدار باشند، هفت نفر بر سر یک پرونده دومیلیونی می‌نشینند که تخفیف بدهیم یا ندهیم یا قسطی کنیم. یک طرح درآمدی نداشته‌اند.

اصلی ترین اولویت کاری کاشان را که به نظر شما همه باید بسیج شوند و به آن بپردازند، چه می دانید؟

اصلی ترینش به نظرم استان شدن کاشان است. ولی ما بایستی بسترسازی برای استان شدن کنیم. هر کس بگوید من استانش می کنم! نه؛ این حرف بیهوده ای است. یعنی انصافا کسی نمی تواند بیاید کاشان را استانش کند. همه باید با هم پیگیری کنند.

بسترهایش را چه چیزهایی می دانید؟

بسترهایش یکی جلب اعتماد همسایگان شهر است. به نظر من یک کارهای منطقه ای و فراتر از شهرستانی باید انجام بدهیم. شهرستان های هم جوار احساس کنند که ما دوستشان هستیم. ما با هم هستیم. راه های ارتباطی که الحمدلله انجام شده؛ کنار گذر کاشان، فرودگاه کاشان و کارهای فرهنگی که باید انجام شود که مثلا تبادلات فرهنگی در بین شهرهای هم جوار صورت گیرد است.

الحمدلله کاشان پتانسیل زیادی دارد. مثلا صنعت گردشگری کاشان یک صنعتی است که خیلی می شود روی آن حساب کرد. البته این را همه باید دست به دست هم بدهند. هم فرماندار، هم نماینده مجلس، هم شهردار، هم شورا و در رأس آن ها هم امام جمعه محترم است. این ها بنشینند یک چشم انداز و افق طراحی کنند. مثلا سال ۱۴۱۰، ۱۴۰۵ استان شدن کاشان. خب یک قله ای را تعریف کنیم. یک هدفی را تعیین کنیم و همه به سمت آن حرکت کنیم. همه اداره جات باید این فکر را بکنند؛ نه فقط شهرداری.

برای پاسخگو کردن و شفاف سازی عملکرد شهرداری و شهردار با توجه به این که نظارت یکی از ارکان شورا است چه ساز و کاری مدنظرتان است؟ باید چه کار کرد؟

ببینید شهردار هر قدمی بخواهد برای شهر بردارد، بایستی در قالب بودجه تصویبی شورا باشد. یعنی بودجه را می آورد، هم بودجه خودش هم بودجه یازده تا از سازمان هایش را می آورد. آن جا کم و زیاد می کنیم و نهایتا بودجه تصویب می شود. یکی از راهکارهای نظارتی، گذاشتن حساب‌رس توسط شورا است.

یکی از کارهای نظارتی، گزارش کارهایی است که ما می بینیم. مثلا بودجه را هر دو، سه ماه یک بار گزارش می دهند. می بینیم آیا منطبق بودجه جلو می رود؟ جلو نمی رود؟

یکی دیگر از نظارت هایی که انجام می شود، نظارت سازمان بازرسی کل کشور است و یکی دیگر هم تفریغ بودجه. تفریغ بودجه در اختیار شورای شهر است.  شورای شهر برای نظارت، دستش کاملا پر است. فقط یک اشتباهی بعضی ها انجام می دهند. یعنی به جای نظارت دخالت می کنند. و این کار، کار درستی نیست. نظارت، ابزارهای قانونی دست ما است. بودجه، متمم ها، تفریغ، حسابرس و … هست. ولی دخالت نباید بکنند. دخالت در شهرداری با نظارت در شهرداری کاملا دو تا است. متاسفانه خیلی ها دخالت می کنند.

هیچ عضوی از اعضای شورای شهر حق دخالت در به کار گیری یا جا به جایی نیرو در داخل شهرداری را ندارد. اصلا، حق ندارد. شهردار می خواهد که فلان مسئولش را فلان شخص انتخاب کند. شورا می گوید چرا این را آورده ای؟ برای چه چیزی این را آورده ای؟ تازه در مورد نظارت بر سازمان هایش هم بر اساس قانون، یکی از اعضای شورای سازمان های شهرداری باید اعضای شورا باشد. ما در هیات مدیره ها دخالت نداریم، ولی ارکان بالاتر از هیات مدیره سازمان ها، بالاتر از شورای سازمان است. هر کسی از اعضا یکی از نماینده شورا در سازمان مربوطه است.

 

 شما لیستی رأی دادن را به مردم توصیه می کنید یا انتخاب چند نفر از چند لیست؟

ما فقط می گوییم لیست. ببینید بالاخره این لیستی که ما دور هم نشستیم، قطعا نظراتمان نزدیک تر است تا دیگران. ما نظراتمان به هم نزدیک تر است. ما نظراتمان این است که در انتخاب شهردار قطعا شهردار مشخص است. آقای مهندس ناظم رضوی است. یک چهارچوبی هم داریم. ما یک لیستی هستیم که سازمان کارمان بیشتر از آن ها است. محکم تر است. بالاخره زیر نظر شورای اصولگرایان هستیم که مؤسسش آیت الله نمازی است. این است که ما یک ساز و کاری هم داریم. بدون ساز و کار نیستیم. ساز و کاری که با رأی به اصطلاح آقایان در نظر گرفته شده است. چندین ائتلاف با هم نشسته ایم، نمایندگانشان نشسته‌اند و یک شورایی درست کردیم و در یک فرآبند چند مرحله ای به یک لیست واحد رسیده ایم.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com