• کدخبر: 14090
  • انتشار خبر: ۱۲:۴۷ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
  • چاپ خبر
علی رسولزاده:

تحت قیومیت هیچ کسی نیستم/ فرودگاه در کاشان به مصلحت نبود/ شهردار جوابگو نیست

رسولزاده گفت: برای حضور در لیست همدلی، بنده با صراحت اعلام می کنم هیچ گونه التزامی به هیچ مرجعی نداد‌ه‌ام. هیچ سند، مدرک، حرف، میثاق نامه شفاهی را هم حتی نداده ام که فردا روز خدایی نکرده به کسی بخواهیم جواب بدهیم یا بازخواست بشویم یا جوابگوی این باشیم که از ما فردا کسی چیزی بخواهد.

به گزارش کاشان اول، علی رسولزاده، عضو شورای شهر چهارم کاشان، و نامزد دوره پنجم انتخابات شوراها ار لیست مشترک اصلاح طلبان و بیت مرحوم یثربی موسوم به «همدلی» است. تا کنون هر روز مصاحبه هایی با نامزدهای مطرح تر منتشر کردیم. امیدواریم شهروندان کاشانی با بررسی دیدگاه‌ها و عملکرد نامزدها از خلال این مصاحبه‌ها، مسیر هموارتری برای انتخاب اصلح در پیش داشته باشند. مصاحبه با رسولزاده را در ادامه می‌خوانید:

آقای رسولزاده قبل از شروع سوالات، یک نکته را خدمتتان عرض کنم که به نوعی گلایه ما از دوستان اصلاح طلب شما در لیست همدلی است. ما تقریبا دو هفته است که پیگیری می کنیم تا با چند تا از اعضای لیست همدلی مصاحبه کنیم. با آقای کردمیل، با آقای نیکخواه با آقای وکیل، با هر کدام چند بار تماس گرفتیم. اول گفتند ما باید کسب تکلیف کنیم از آقای شافعی. بعد از اینکه از ایشان اجازه گرفتند، گفتند مصاحبه در ایام تبلیغات باشد و زودتر نباشد. بعد هم با آقای شافعی صحبت کردیم. گفتند ما هر ۹ نفر آن‌ها را یکجا جمع می کنیم بیایید مصاحبه کنید. در روز اول شروع تبلیغات با آقای شافعی تماس گرفتیم. گفتند اینها سرشان خیلی شلوغ است و فرصت ندارند مصاحبه کنند. گفتیم حالا حداقل با دو سه نفرشان مصاحبه بگیریم؛ گفتند که هماهنگ می کنم.

مجدد برای قرار مصاحبه تماس گرفتیم، آقای شافعی گفتند نامزدهای لیست ما مصاحبه نمی کنند و حضور و تبلیغ چهره به چهره را برای رای آوریشان مفیدتر می‌دانند. شاید اصلا کسی نخواهد مصاحبه کند. گفتیم که این نظر شماست یا نظر تک تک اعضای لیست؟ این کاندیدها اگر قبل از انتخابات نخواهند بیست دقیقه وقت بگذارند و به رسانه ها پاسخگو باشند، بعد که رأی آوردند و وارد شورا شدند که واویلاست. خلاصه آقای شافعی گفت شما همین‌ها را بنویس!

من با توجه به روحیه ای که از شما سراغ داشتم، بعید می دانستم نگاه شما اینچنین بسته و غیرشفاف باشد. حالا باید دید چه فضایی در ستاد همدلی بوده است که منع شده اند از مصاحبه کردن و حالا هر کدام به تعبیری یک هراسی داشتند که مصاحبه کنند. می‌خواهیم ماجرا را از زبان شما بشنویم.

اولا مسئول ستاد، آقای مهندس طباطبایی است و نه آقای شافعی. اگر با من تماس گرفته بودید، قطعا آمادگی داشتم. از همه مهم تر اینکه بنده را همه دوستان می شناسند؛ به خاطر همین هم بعضی از جاها خیلی تاوانش را داده ام. تحت قیومیت هیچ کسی نیستم. بنده یک اعتقاداتی دارم بر اساس اعتقاداتم عمل می‌کنم. یک بیانیه ای هم دادیم که علت این که ما حاضر شدیم در ائتلاف اصلاح‌طلبان و بیت مرحوم یثربی به این شکل شرکت کنیم توضیح داده‌ام.

ما واقعا اگر بخواهیم مردم را به حساب بیاوریم، بایستی آنان را در جریان مسائل بگذاریم. اصلا شورا و شهرداری بایستی طبق قانون، شش ماهی یک بار گزارش کار شفاف و روشن به مردم بدهند. این اشکال شورا و شهردار بوده است. من به صراحت عرض می کنم خلاف قانون عمل کرده ایم.

چیزی که برای افکار عمومی سوال است، جابجایی و تغییر موضع شما از لیست اصول گرایان در دوره قبلی و حضور در لیست مقابل آن‌ها در دوره اخیر است؛ یعنی اصلاح طلبان و لیستی که موسوم است به بیت مرحوم یثربی. شما خودتان این تغییر موضع را چگونه تفسیر می کنید؟

اصولا بنده خیلی اعتقادی به دعوای اصولگرا و اصلاح طلب ندارم و اعتقاد دارم که به خصوص در شهر کاشان با داشتن پتانسیل های قوی، بایستی از هر جریانی که به اصل نظام، اصل انقلاب، ولایت فقیه معتقد است و هر دیدگاه سیاسی دارد و آمادگی دارد استفاده کنیم و شهر را با این دیدگاه بسازیم.

همه جریان های سیاسی با هم با رفاقت و همدلی بتوانیم مسائل شهر را رقم بزنیم. بنده در اصولگرایان از ابتدا که ثبت نام کردم به بعضی از دوستان گفتم به هر حال من یک جایی شاید نظر خودم را اعلام کنم. همان طور که در فرایند داخل شورا بر سوالاتی که از شهردار محترم شده است و مواضعی که ایشان گرفتند، به هر حال افرادی که با ایشان همراهی می کردند باعث شد که یک تغییراتی در ریاست شورا داده شود. خب بعد به هر حال دوستان ما جور دیگری تشخیص دادند. آن هم رأی شورا است و برای ما قابل احترام است.

ماجرا از این قرار است که قرار شد سه نفر به عنوان مستقل، سه نفر از بیت آقای یثربی و سه نفر هم از جریان اصلاح طلبان به هر حال معتدل و اصول گرایان معتدل که حالا مجموعش را من اسم رویش می گذارم، در تبلیغات بعدی عنوان شود؛ با محوریت قانون و تاکید می‌کنم عدالت محور، به دور از هر گونه زد و بندی که افراد بخواهند خدایی نکرده در داخل شورا داشته باشند ئ تصمیم گیری که از بیرون بخواهد برای شورا بشود.

شما خودتان را صاحب کدام صلاحیت کلیدی و اصلی می دانید که آن لیاقت و صلاحیت را به شما برای حضور در شورای پنجم می‌دهد؟

بنده از خرداد ۴۲ تا الان در مسائل انقلاب همراه بوده ام. خانواده من خانواده ای بوده است که در کاشان در مبارزات قبل از انقلاب و بعد از انقلاب محوریت خیلی از مسائل مبارزاتی را داشته است. بنده هم در همان خانواده بزرگ شده ام. همراه پدرم در همین مسیر قدم برداشته ام.

دوم این که علاقه به سرنوشت جمهوری اسلامی دارم. خودم را مدیون شهدا و انقلاب می دانم و در پیشگاه خداوند متعال و نزد مردم، خودم را مدیون می دانم اگر کوتاهی کرده باشم. واقعا اعتقاد به مردم دارم که مردم این نظام را دارند مدیریت می کنند. خب این مردم شایسته هستند که انسان هر چقدر که می تواند برایشان خدمت کند و مدال خدمت گذاری به مردم در خانواده ما به حمدلله از توفیقات الهی است که ثبت شده است.

به اصول به شدت پایبند هستم. معتقد هستم هر خدمتی هر قلمی هر قدمی برای مردم برداشته شود اجر و پادا خواهد داشت. البته با اخلاصش.

سوم این که شهر را به خوبی می شناسم. چهارم این که دلسوز مردم هستم. با هیچ کس داد و ستد ندارم. کاری برای انقلاب نکردم؛ اما باری هم به دوش انقلاب نگذاشته ام که بخواهم خدایی نکرده نقطه ضعفی از خودم بروز بدهم. در شورای اول بودم. دوستان اصلاح طلب بودند و عملکرد بنده را دیدند. در شورای چهارم بودم. دو جریانی که در شورا بودند؛ جریانی که به عنوان اصول گرا و وابسته به آیت الله نمازی بودند و جریانی که وابسته به آیت الله یثربی بودند هر دو عملکرد من را در شورا دیدند. به خاطر همین هم خب دوستان در دوره دوم به عنوان ریاست شورا بنده را انتخاب کردند. سال اول هم نایب رئیس بودم.

لذا خودم را موظف دیدم شرکت کنم. فلذا مردم اگر به من رای دادند، زهی سعادت و توفیق خدمت گذاری، ندادند هم این بار از دوش من برداشته شده است.

 قاعدتاً هر جناحی که لیستی می‌دهد، طبیعی است انتظار دارد که آن همراهی قبل از ورود به انتخابات، بعد از انتخابات هم ادامه پیدا کند. حالا شما سهم سه تا سه تایی اصلاح طلبان، بیت یثربی و مستقلین را در لیست همدلی برشمردید. شما چقدر پایبند خواهید بود؟

بنده با صراحت اعلام می کنم هیچ گونه التزامی به هیچ مرجعی نداد‌ه‌ام. هیچ سند، مدرک، حرف، میثاق نامه شفاهی را هم حتی نداده ام. میثاق نامه کتبی هم امضا نکردیم که همه بر این محور و مدار باشیم که فردا روز خدایی نکرده به کسی بخواهیم جواب بدهیم یا بازخواست بشویم یا جوابگوی این باشیم که از ما فردا کسی چیزی بخواهد.

آیا افراد لیستی که در آن هستید را تأیید می کنید؟ هشت نفری که شما در کنارشان هستید آیا آن ها را می شناسید؟

در مجموع تأیید می کنم. چون شناخت دارم. عرض کردم چهار نفر آقایان را در شورا چهار سال با هم کار کردیم. سه نفر از این ها را در دوره شورای اول شهردار، با مسئولین‌شان با هم کار کردیم. کاملا شناخت داشتم. دونفری که اضافه شدند، آن هم یکی از دوستانی بوده که کاملا من در موردش تحقیق کردم در منطقه فین و نفر بعدی خانمی است به نام باغبان ایشان را هم بررسی کردیم. خانم محجوب، محترم، بامعلومات و اهل فکر است. کاملا بررسی کردم که در این لیست حاضر شدم.

اصلی ترین اولویت کاری در شهرستان را که معتقدید همه مسئولان باید بسیج شوند و بر روی آن کار جدی کنند چه می دانید؟

به نظر من اولین کاری که باید شورا انجام بدهد، این است که بتواند تعامل خوبی با مسئولین و مدیران رده اول شهر داشته باشد. چون می خواهیم شورای شهر باشیم نه شورای شهرداری. تعامل با دولت در کاشان. به هر حال دولت؛ هر دولتی که باشد، دولت اسلام است. دولت جمهوری اسلامی است. ما بایستی با آن کاملا هماهنگ باشیم. همکاری کنیم. همدلی داشته باشیم. هر دولتی می خواهد باشد. سعی من بر این است هیچ موضعی در ریاست جمهوری از خودم بروز ندهم.

پس می توانیم بگوییم شما علی رغم این که با افراد لیست همدلی، «هم‌فکر» نیستید، اما بنا را بر همدلی گذاشته اید؟

بنا را صد در صد بر همدلی گذاشته ام. این اعتقاد قلبی من است. مگر خدایی نکرده خلاف این ثابت شود.

یعنی لزوما با اعضای لیست همدلی، هم فکر نیستید؟

ممکن است. بله. صد در صد. اما بر مبنای تجربه کاری که دیدم، عدم زد و بندهای کاری که دیدم و شجاعت در برخورد با مسائل که بر مبنای قانون باشد و مصلحت عموم مردم را در نظر بگیرند، با هم کار می کنیم.

 

 شما در کاشان در کدام موضع بیشتر از همه دچار عقب ماندگی می بینید؟

اولین حوزه اش، حوزه فرهنگی است. یعنی ما واقعا با یک سری افراد دلسوز فرهنگی، کارشناس از هر جریانی که در شهر می توانند کمک کنند، بحمدلله در کاشان داریم. بیاییم این ها را بنشانیم و از آن ها استفاده کنیم. با داشتن دانشگاه های بزرگ در کاشان و آموزش و پرورش با بیش از ۵۵ هزار دانش آموز و حدود ۵ هزار فرهنگی شاغل و سه هزار فرهنگی بازنشسته و حوزه های علمیه و طلاب بسیار خوب و فاضل و علمایی که داریم، اول بتوانیم بحث فرهنگی را تدوین کنیم و هر کاری در شهر با پیوست فرهنگی انجام شود.

 

مهم ترین شاخصه های یک شهردار مطلوب از نظر شما در سه عنوان کلی اگر بخواهید بگویید چیست؟

اول این که متعهد باشد. متعهد به همه معنا. تعهد به همه ملزومات یک مسئولیت بزرگ شهری آن هم شهردار داشته باشد. دوم این که تخصص آن کار را داشته باشد. سوم این که خودمحور نباشد.

 

در مورد شهردار فعلی اگر شما بخواهید دو نقطه قوت و دو نقطه ضعف او را بگویید چه می گویید؟

به هر حال ایشان نقاط مثبت خوبی دارند، یکی این که جوان هستند. یعنی پر انرژی است. ریسک پذیری اش نسبتاً خوب است. سلامتش خوب است. اما به نظر بنده در برابر شورا جوابگو نیست. مقام معظم رهبری فرمود شهردار سرباز شورا در صحنه کارزار است. بایستی جوابگو باشد.

ما با بیشتر اعضای شورا مصاحبه کرده ایم؛ -جز آن دو سه نفری از دوستان لیست همدلی که حاضر به مصاحبه نشدند و در ابتدای صحبت عرض کردم- حتی آقای دکتر الماسی هم که عضو لیست شورای اصولگرایان در شورا نبود، حرفش این بود که شهردار انتظارات ما را برآورده کرده است و از او راضی هستیم. این اعلام موضع اکثریت شورا، با صحبت شما مبنی بر جوابگو نبودن شهردار، سازگار نیست.

نظر خودشان را گفته اند. بقیه نظرات را هم شما بگیرید. ۶ آذر ۹۵ ما به ایشان نامه داده ایم که بدهکاری های شهرداری را برای ما معلوم کنید. جواب نداده اند. ۶ نفر هم امضا کرده ایم. جالب است خود آقای الماسی امضا کرده است. این را حتما بیاورید. خود آقای الماسی این نامه را امضا کرده است که آقای شهردار بدهکاری هایت چقدر است؟ جواب نداده اند.

 

با این حساب، جمع بندی لیست همدلی، ادامه کار شهردار نیست و درصورت رای آوردن، شهردار جدیدی را جایگزین می‌کنید؟

ببینید من این را هم نمی خواهم بگویم. اگر شهردار واقعا خودش را بتواند تطبیق بدهد، اگر فرض بفرمایید اکثریت هم با لیست همدلی باشند، چرا ادامه ندهد؟ نه، من موافق هستم ادامه کار بدهد. چون نقاط مثبت هم ایشان دارد. خودش را تصحیح کند. تطبیق بدهد.

قاعدتا اگر شهردار می‌خواست خودش را متناسب با نظرات شما تغییر بدهد و تنظیم کند، در این چهار سالی که شما هم در شورا حضور داشته اید، تغییر می‌داد.

شهردار بیشترین آشنایی را با بنده دارد؛ غیر از بابایش. چون من چهار سال مدیر مدرسه ای بودم که ایشان از آن وارد دانشگاه شد.

نتیجتا شما می گویید در صورتی که شهردار خودش را عوض نکند، گزینه شما برای ادامه کار شهرداری نخواهد بود؟

من این را قاطع نمی گویم. چون به هر حال بنده یک نظر هستم.

من هم نظر خودتان را می پرسم.

من نظر خودم این است که ایشان خودش را اصلاح کند و خودش را تطبیق بدهد، اگر شرایط آن طوری بود، ایشان می تواند کارش را ادامه بدهد.

 

پس شما شاکله و چهارچوب کلی حرکت شهردار را صحیح و در مسیر پیشرفت می دانید که می گویید اصلاحاتی اگر انجام شود، خوب است راهش را ادامه بدهد؟

یک نکته خیلی مهم من گفتم. ایشان جوابگو نیست. این جوابگو بودن را خودشان می توانند تصحیح کنند و اصلاح کنند. من ببینم آیا خواهند توانست یا نه، به هر حال ایشان شاید خیلی از کارهایی کرده باشد که مورد قبول ما نباشد. از بعضی از اولویت هایی که در سطح شهر هست گرفته یا هزینه هایی که دارد تا عدم شفافیت مسائل مالی شهرداری. ما حرف خیلی در این زمینه داریم.

 

بگذریم. نظر شما در مورد این که مردم برای انتخاب اصلح و فرستادن اصلح به شورای شهر، به یک لیست واحد رأی بدهند یا این که افرادی را از چند لیست انتخاب کنند، چیست؟

من به نظرم با آشنایی که نسبت به لیست دارم و تجربه ای که دارم و یک آشنایی کامل با رویه و شرایط موجود دارم، توصیه ام این است که به لیست رأی بدهند. به هر لیستی که اعتماد کردند، رأی بدهند. البته این را هم بگویم به لیست ما هم رأی بدهند.

 

موضع و نظرتان در مورد دو پروژه پل مصلی و فرودگاه کاشان چیست؟

ببینید در مورد فرودگاه کاشان، بر می گردم به فرمایشات مقام معظم رهبری. ایشان در تاریخ ۱۶/۴/۹۵ خطاب به نمایندگان همین دوره مجلس که الان هستند، خطاب کردند: توصیه من این است که آقایان نمایندگان توجه داشته باشند بعضی از موضوعات را ممکن است منطقه بخواهد، مردم هم بخواهند و فکر کنند که اصطلاحا برند شهرشان باشد. اما، شاید به صلاح نباشد. بعد مثال زدند. فرمودند مثل فرودگاه که یکی از موردهای پرخرج است و به خصوص که فرمودند ممکن است قبل از آن شهر و بعد از آن شهر فرودگاه باشد.

حالا منظور نظر ایشان قطعا نتیجه کلی است. ممکن است کاشان باشد، ممکن است قم باشد، ممکن است جای دیگری باشد و فرمودند از این موضوع پرهیز کنید. مصلحت کل را در نظر بگیرید. ببینید آیا صلاح است که این کار را انجام بدهید. ما حرفمان روی فرودگاه این است. اول اینکه مردم بدانند در فرودگاه هزینه هایی که انجام شده است از شهرداری انجام شده است. از درآمدهای شهرداری انجام شده است. طبق قانون خلاف است. منتها ما قلم اولش یک میلیارد که قرار بود از یک جایی کمک شود و نشد را اصلاح کردیم؛ بقیه را خود آقای شهردار دادند و اصلاح بودجه بخشی هم که الان انجام نشده است.

من آن اصلاح بودجه را دارم که اگر بخواهید، خدمتتان می دهم. بنابراین فرودگاه الان ممکن است برای یک درصدی از مردم؛ ۵ درصد از مردم خوب باشد، ولی برای بقیه مردم چه؟

نکته بعدی اینکه آیا فرودگاه اولویت بود؟ عرض کردم ممکن است برای کاشان که می گویند زیرساخت توریست ایجاد می‌کند -براساس صحبت خود آقایان- و برند هم باشد، ممکن است این کار برای ده سال بیست سال آینده باشد. خب ما الان خیلی از موضوعات دیگری داریم. بعد این که ما تا الان نامه نوشتیم آقای شهردار به ما بفرمایید چقدر هزینه فرودگاه شده است و چقدر درآمد دارد؟ تا الان جواب نامه های ما داده نشده است. این که عرض کردم شهردار محترم ما جوابگو نیست، یکی از آن ها همین است.

در مورد پل مصلی -این را بنده نمی گویم، کارشناس ها می گویند- شما هر کسی را که خواستید در این شهر و آن شهر، بنده از مجموع ایران نظراتشان را دارم. لازم باشد خواستند به مناظره، بنده حاضر هستم. نظر کارشناسان این است که این جا با یک میدان زیبا حل می شد و ضرورت نداشت به اعتباری ده میلیارد یا حالا دوازده میلیارد هزینه شود. به اضافه این که اولویت کارهای دیگری در سطح شهر داشتیم که باید انجام می شد و ضمنا الان جلو مصلی این پل تقریبا دید مصلی را گرفته است.

مگر احداث این پل با تصمیم و تایید شورا و اجماع صددرصدی هر ۱۳ نفر شورا نبود که به شهردار مچوز ساخت آن را داد؟

ببینید این را چون گفتند قبل از این که آقای شهردار بیاید کاشان، اسکلت و سازه فلزی از پلی در تهران بوده در یک محلی و باز کرده اند و آورده اند. همه ما شاید خود ما هم در این ماجرا مقصر بوده ایم و کمیسیون فنی ما مقصر بود. کمیسیون فنی عمران ما که نرفتند این را بررسی دقیق کنند، مقصر بود. ببینند آیا واقعا با یکی، دو میلیارد جمع می شود یا نه؟ وقتی شروع شد، بعد دیدیم اصلاح بودجه آوردند و …

یعنی خود دکتر ثابت هم که تجربه و سوادش در زمینه عمران در سطح ملی مطرح است و رئیس کمیسیون عمران شورا بود، به این مسائل توجه نداشت؟

شاید کوتاهی کردیم. هم که این بررسی بیشتر نشد و شروع کردند؛ یک وقع متوجه شدیم که گفتند آقا هزینه هایش روی شش میلیارد و هشت میلیارد و ده میلیارد رفته است. بله یک سری هم مقداری از این پل در بودجه آمد. در سال ۹۴ یک سری بخشی از آن در بودجه آمد.

 پس شما تقصیر خودتان را به عنوان اعضای شورا که تایید کرده اید، می‌پذیرید؟

بله، بله

اگر شما می خواهید نکته ای را پایان بیان کنید بفرمایید.

نکته آخرم این است که می خواهم عرض کنم مردم واقعا با یک مطالعه بیشتر اولا همه حضور پای صندوق های رأی پیدا کنند؛ هم در انتخابات مهم ریاست جمهوری هم بعد در شورای شهر.

ریاست جمهور سرنوشت کشور است و دشمن نشسته است که به قول معروف ببیند مردم ایران چه کار می کنند. ما باید دینمان را نسبت به جمهوری اسلامی ادا کنیم. حضور پیدا کنیم. دوم در شوراها. شورها نقش سرنوشت سازی برای شهر دارند. کاشان یک شورایی می خواهد که قوی باشد. شجاع باشد. متخصص باشد. و با برنامه ریزی های علمی، کارشناسی با مدیریت جلو برود تا در آینده ای نه چندان دور، ما دچار تبعات وافری برای شهر نشویم. از همه این آقایانی که شرکت کردند هم تشکر می کنیم. به هر حال بازار انتخابات داغ است ولی من خواهشم این است که مردم با تأمل بیشتری با تفکر بیشتر با مطالعه بیشتر و با بصیرت بیشتر به افرادی که می خواهند رأی بدهند. رأی بدهند.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com