• کدخبر: 14548
  • انتشار خبر: ۶:۲۴ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  • چاپ خبر
در گفتگو با مجری اعتکاف رمضان در کاشان؛

اعتکاف رمضان، سنت رو به رشد با برکت

مهد شریف گفت: شکر خدا جواب ما را هم خود رهبر انقلاب در عید فطر دادند که از اعتکاف رمضان با عنوان «سنت رو به رشد مبارک» یاد کرده و از برگزاری آن در نقاط مختلف کشور، اظهار خوشحالی کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، اعتکاف رمضانیه در حالی به دومین سال برگزاری خود در شهرستان کاشان می‌رسد، که رهبر معظم انقلاب در خطبه نماز عید فطر سال ۹۵ از آن با عنوان «سنت رو به رشدِ با برکت» یاد کردند.

مهدی شریف، طلبه جوان و از نوادگان ملاحبیب الله شریف کاشانی است که با همکاری فعالان قرآنی و فرهنگی شهرستان، برای احیاء و اقامه این سنت با برکت در دارالمومنین کاشان، کمر همت بسته‌اند؛ او در گفتگو با خبرنگار کاشان اول از انگیزه‌ و دغدغه‌هایش می‌گوید.

اصل ایده برگزاری «اعتکاف رمضان» در کاشان از سوی چه کسی است؟

اصل ایده برگزاری اعتکاف رمضان در کاشان، از سوی آیت الله نمازی مطرح شد. ایشان در اعتکاف رجب سال ۹۴ فرمودند که اصل اعتکاف در رمضان است و احادیث و مدارک مربوط به اعتکاف را شرح دادند و الحمدلله سال بعد انجام شد.

مجری این مراسم در کاشان، شما بودید؟

بله؛ بنده با تیمی که کمک می‌کردند، این کار را انجام دادیم و ان‌شاءالله امسال هم سال دوم است.

استقبال و همکاری سایر فعالان فرهنگی شهرستان را در این موضوع چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خیلی از مجموعه‌های قرآنی و فرهنگی، خودجوش وارد عمل شدند؛ ما اصلاً فکر نمی‌کردیم که کس دیگری هم دغدغه انجام چنین کاری را داشته باشد، که به انجام آن علاقه‌مند بوده ولی تاکنون انجام نداده است.

برای نمونه عرض می‌کنم، به محض اینکه استارت کار را زدیم، حاج آقا مسلم در نهاد قرآن کریم و چند تا از دوستان دیگر هم پیش ما آمدند و گفتند که چند سال پیش هم آقای نمازی به ما گفته، ولی ما نتوانستیم آن را اجرایی کنیم و اعلام همکاری کردند.

همچنین ستاد قرآن و عترت کاشان، آقای سید حسینی در بحث اجرایی، تبلیغات و رایزنی با سایر مجموعه‌ها خیلی کمک کردند تا سایرین توجیه شده و اقبال عمومی به سمت ما به وجود آید. و مسجد شهدای کربلا خیلی کمک کردند. البته یک اعتکاف نوجوانان هم در رجب داریم، که ان شاءالله این هم ادامه‌دار خواهد بود. مسجد شهدای کربلا در آن زمینه هم خیلی به ما کمک کردند.

خدا خیرشان بدهد خیلی کمک کردند، چه در بحث فکری و چه در بحث اجرایی‌اش، تا اینکه در نهایت توانستیم کار را با شکوه هر چه بیشتری انجام دهیم.

آیا در این مسیر منتقد و مخالف جدی هم داشتید؟

بله؛ از اول منتقد داشتیم. که به ما می‌گفتند این کارها چه معنایی دارد؟ حتی می‌گفتند اعتکاف که در رجب هست، چرا دیگر در رمضان اعتکاف می‌گذارید؟ ما را محکوم به بدعت کرده و می‌گفتند شما هم مثل آنهایی عمل می‌کنید که ایام محسنیه و مانند آن را راه می‌اندازند. آنها دهه در دهه درست می‌کنند، و شور و عظمت عاشورا تحت الشعاع قرار می‌گیرد و شما هم اعتکاف در اعتکاف راه می‌اندازید، که اثر قهری آن کاسته شدن از شور و عظمت اعتکاف رجب است.

در صورتی که متخصص‌ها و آنهایی که مخ فرهنگی کشور هستند، در رأس آنها مقام معظم رهبری و همچنین حاج آقا پناهیان، در بحث اعتکاف اصرار زیادی دارند. می‌گویند اگر می‌خواهید مردم را نمازخوان کنید، اعتکاف راه بیندازید، می‌خواهی فحشا را از بین ببری، اعتکاف راه بینداز، اتفاقاً در دل شهر اعتکاف راه بینداز که مردم ببینند و بگویند اینجا چه خبر است؟

بحث اعتکاق خیلی گسترده است، اما کوته فکر هم زیاد است. نهادهای مهم شهرستان، حتی بعضی آقایان روحانی به ما می‌گفتند اعتکاف رمضان دیگر چیست؟ دل ما  از کسانی که منصب‌های مهمی داشتند و مانع بودند، می‌سوخت. به آنها می‌گفتیم مگر پیامبر (ص) در ماه رمضان اعتکاف نمی‌گرفت؟ مگر این سنت پیامبر (ص) نیست؟!

خدا خیر دهد حاج آقا اسلامی تبار، حاج آقا اعتمادی، حاج آقا بنایی، آقای بصیرتی و غزلاوی؛ که ما را تشویق کردند و شکر خدا جواب ما را هم خود حضرت آقا در عید فطر دادند که از اعتکاف رمضان با عنوان «سنت رو به رشد مبارک» یاد کرده و از برگزاری آن در نقاط مختلف کشور، اظهار خوشحالی کردند. خیلی خوشحالیم، کاری را توفیق داشتیم انجام دهیم که دل نائب امام عصر (عج) را شاد کرد و ان‌شاء‌الله امسال هم بتوانیم قوی‌تر از سال قبل انجام دهیم.

در رابطه با اعتکاف رمضان امسال توضیح دهید.

از سال ۹۵ که اولین سال برگزاری اعتکاف رمضانیه در کاشان، به دستور آیت الله نمازی بود؛ استقبال خوبی هم شد، هم از لحاظ جمعیتی و بعد از آن هم بازخوردهای خوبی داشت و اینکه شکر خدا اعتکاف رمضان در شهر جا افتاد به حدی که معتکف‌ها تا شش ماه بعد هم می‌پرسیدند که برنامه‌های سال بعد چیست؟ کجاست؟ و تعریف و تمجیدهایی که از اعتکاف قبل می‌کردند.

اعتکاف امسال قرار بود در مصلای کاشان برگزار شود. صحبت هم شد و قطعی شد، ولی از لحاظ بحث امنیت و مسائل دیگر، پیش‌بینی شد که به مشکل بر می‌خوریم، بنابراین تصمیم گرفتیم اعتکاف امسال را در مسجد شهدای کربلا در فاز دو ناجی آباد برگزار کنیم و خوهران، مثل سال گذشته در مسجد ام البنین هستند.

برنامه امسال با توجه به تجربه‌هایی که سال‌های قبل داشتیم کامل‌تر و تخصصی‌تر است. از حاج آقا کمیل پهلوان‌زاده، شاگرد آیت الله ناصری دولت‌آبادی دعوت کردیم که سه روز را در کنار بچه‌ها باشند تا از نفس و علم ایشان استفاده کنند، چرا که واقعاً از فرهیخته‌های حوزه علمیه هستند و از شاگردان درس خارج مقام معظم رهبری هستند. همچنین در خدمت اساتید صاحب نظر شهرستان، قم و اصفهان خواهیم بود.

انتهای پیام/

نویسنده

نوشته شده توسط جوان انقلابی در خرداد ۳۰ام, ۱۳۹۶

دمشون گرم!!!

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com