• کدخبر: 14823
  • انتشار خبر: ۴:۲۵ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  • چاپ خبر
دانش آموزان زنگ بندگی را نواختند؛

اولین اعتکاف رمضانیه دانش‌آموزان دختر کاشان/تصاویر

دانش‌آموزان مدارس دخترانه کاشان برای اولین بار، روزهای پایانی ماه میهمانی خدا را در مسجد حضرت ام‌البنین(س) معتکف شدند.

 

کاشان اول– فاطمه عقیقی/ شامگاه روز ۲۴ ماه مبارک رمضان، ۷۰ دانش‌آموز مدارس دخترانه شهر کاشان برای اولین بار، آخرین روزهای ماه رمضان را مهمان خانه خدا، در مسجد حضرت ام‌البنین(س) شده و بساط اعتکاف خویش را در جمعی صمیمی و جوان که به همت بسیج دانش آموزی فراهم شده بود، گشودند تا فضای متفاوتی را در رمضان امسال تجربه کنند و آنچه را در شب‌‌های قدر از باب رحمت الهی گرفته بودند، در کوله بار خویش ذخیره نمایند.

روز ۲۴ رمضان که فرا می‌رسد، سال نو برای همه‌ شب زنده‌داران قدر آغاز می‌شود و خوشا به حال کسانی که با پایان شب‌های قدر، ردای عبادت خود را بر زمین نگذاشته و دهه پایانی ماه مبارک رمضان را دریابند. همچون حضرت رسول(ص) که از اولین شب دهه آخر ماه رمضان، ردای خویش را به کمر بسته و بساط عبادت خویش را در مسجد پهن می‌کرد.

در اولین روز اعتکاف، دانش‌آموزان ابتدا با حجت الاسلام صالحی، مسئول واحد تربیت و آموزش بسیج کاشان دیدار کردند. حجت‌الاسلام صالحی با بیان اینکه حوضچه وجود انسان در زمان‌هایی متلاطم و طوفانی می‌شود و اعتکاف یکی از آن زمان‌هاست، عنوان کرد: لازم است انسان از این فرصت به خوبی بهره یافته و گل و لای باقیمانده در این حوضچه را از مایه وجودی خویش پاک نماید.

ساعتی بعد دانش‌آموزان میهمان سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین فرجی مدیر مرکز خدمات حوزه‌های علمیه کاشان بودند. فرجی با اشاره به اینکه بعضی روایات ما تمثیلی هستند، یعنی با استفاده از مثال به ما نکته‌ها و درس‌هایی آموزش می دهند؛ به روایت یک خواب پرداخت.

وی عنوان کرد: کسی می خواست گنجی پیدا کند. در خواب به او گفتند تیری در کمان بگذار؛ آن وقت آن تیر هر جا رها شد گنج همانجاست. اما شخص به هر طرف تیر را رها کرد گنجی نیافت. دوباره در خواب همان شخص را دید، شخص به او گفت من نگفتم تیر را بکش بلکه گفتم کمان را بگذار و رها کن.

مدرس حوزه‌های علمیه کاشان ادامه داد: تیر رها شده تنها پیش پای انسان می‌افتاد و این یعنی این گنج، وجود خود انسان است. لذا انسان خود زمینه سعادت خویش است و هر چه کنار اوست، وسایل کمالات اوست، مثل ماه مبارک رمضان و ما اگر فرصت این ماه را درنیابیم؛ فرصت تمام می‌شود و ما بی بهره می‌مانیم.

فرجی ادامه داد: کل خلقت را اگر خلاصه کنید، انسان تنها خروجی آن است. خداوند در آیات بسیاری در مورد کهکشان و طبیعت سخن گفته است؛ اما بعد از همه این‌ها می‌فرماید زمین و آسمان را برای چه خلق کردیم؟ همه را برای شما، برای انسان خلق کردیم. چرا که این‌ها زمینه رشد شماست.

وی گفت: آیات آفاقی بیانگر طبیعت و جهان است و آیات انفسی نمایانگر انسان و وجود اوست. بالاترین این آیات انسان است و برای همین هم گفته می‌شود “من عرف نفسه عرف ربه”. کسی که خود را بشناسد درمی‌یابد همه وجود او نشانه‌های خداست. برنامه‌های دینی ما درواقع برنامه‌هایی برای کمال ماست. نگاه خوب، پوشش خوب، خوردن و نوشیدن درست و چگونگی انجام این‌ها، نشان می‌دهد که دستورات دینی همگی به هم پیوسته‌اند و برای کمال ما نازل شده‌‌اند و اگر با هم و در کنار هم رعایت نشوند انسان به کمال نمی‌رسد.

تلاوت روزانه قرآن، آموزش احکام و سخنرانی کارشناسان دینی از دیگر برنامه‌های اعتکاف رمضانیه برای دانش‌آموزان است که در مسجد حضرت ام‌البنین(س) در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com