• کدخبر: 15479
  • انتشار خبر: ۶:۴۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  • چاپ خبر
در نشست خبری دومین جشنواره ملی ضرب و نقل عنوان شد؛

پهلوانی؛ از ورزش در گود زورخانه تا مشگل گشایی مردم/ حضور بانوان نقال در جشنواره

جوادی مقدم با بیان اینکه در محلات قدیم کاشان و در جوار آب انبارها، مساجد و حسینیه ها زورخانه وجود داشته است، تصریح کرد: فرهنگ پهلوانی و منش پهلوانی در محلات قدیم نهادینه شده بود و پهلوانان علاوه بر اینکه در گود زورخانه به فعالیت مشغول بودند به نوعی در محلات قاضی و مشکل گشای مردم محله حساب می شدند.

به گزارش کاشان اول؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران بیان کرد: نخستین جشنواره ملی ضرب و نقل سال گذشته در شیراز برگزار شد و امسال در روزهای ۲۱ و ۲۲ تیرماه این جشنواره با مشارکت و همکاری دستگاه های مختلف اداری و اجرایی در شهرهای کاشان، آران و بیدگل و قمصر برگزار می شود.
مصطفی جوادی مقدم با بیان اینکه در محلات قدیم کاشان و در جوار آب انبارها، مساجد و حسینیه ها زورخانه وجود داشته است، تصریح کرد: فرهنگ پهلوانی و منش پهلوانی در محلات قدیم نهادینه شده بود و پهلوانان علاوه بر اینکه در گود زورخانه به فعالیت مشغول بودند به نوعی در محلات قاضی و مشکل گشای مردم محله حساب می شدند.

وی افزود: فرهنگ پهلوانی در سال های اخیر کمرنگ شده و برگزاری چنین جشنواره ای به رشد و اعتلای ورزش زورخانه ای کمک شایانی می کند و نشان دهنده بخشی از فرهنگ والای ایرانی است.

جوادی مقدم با اشاره به اینکه ضرب زورخانه ای با شعر حماسی فردوسی همراه است، خاطر نشان کرد: بخشی از هویت ما با روحیه رزمندگان مانوس شده بود و رزمندگان در جبهه ها با وسایل جنگی اقدام به ورزش زورخانه ای می کردند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه بین بخشی از نسل امروز گسست به وجود آمده و باید این خلاء ها ترمیم شود، گفت: با ورزش زورخانه ای خلاء های اجتماعی پر می شود و جوانان با ادبیات و آیین مرشدی و منش و رفتار پهلوانی آشنا می شوند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان ادامه داد: حرکات موسیقیایی و شعرهای اصیل فارسی وقتی با هم درآمیخته شود منجر به تولید محتوای فاخر شده و فرهنگ اصیل ایرانی را به مخاطب القا می کند.

جوادی مقدم با بیان اینکه در دومین جشنواره ملی ضرب و نقل مرشدان مطرح و نام آور کشور حضور دارند، خاطر نشان کرد: این مرشدان و نقالان از شهرهای همدان، اصفهان، چالوس، چهار محال بختیاری، خوزستان، بوشهر و تهران و بسیاری از شهرهای ایران حضور دارند و یک برنامه فاخر فرهنگی در کاشان برگزار خواهد شد.

دبیر دومین جشنواره ملی ضرب و نقل کاشان در ادامه بیان کرد: این جشنواره آیینی و سنتی خواهد بود و با هدف آشنایی بیشتر نسل جوان با هنر نقالی و ورزش زورخانه ای برگزار می شود.

مسعود نوری فرد با اشاره به اینکه جشنواره ملی ضرب و نقل در روزهای ۲۱ و ۲۲ تیرماه برگزار می شود، تصریح کرد: آیین افتتاح این جشنواره در روز ۲۱ تیرماه در مجتمع فرهنگی ورزشی تختی مسلم آباد آران و بیدگل ساعت ۱۸ تا ۲۱ و آیین اختتامیه در روز ۲۲ تیرماه در زورخانه ثامن کاشان ساعت ۱۸ تا ۲۱ برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: مرشد مسعود چاپانی، مسعود شاهنگی، محمد نیری، کیخسرو دهقان، حسین ظاهری عبده وند، داود معینی کیا، سارا عباس پور، کیمیا یعقوبی و آیناز فکروند از جمله مرشدانی هستند که در این دو روز به اجرای نقالی خواهند پرداخت وهمچنین حرکات نمایشی زورخانه ای، تجلیل از نقالان برتر کاشان و آران و بیدگل از جمله برنامه های دومین جشنواره ضرب و نقل خواهد بود.

دبیردومین جشنواره ملی ضرب و نقل کاشان از حضور بانوان نقال در این جشنواره خبر داد و افزود: بانوان نقال به عنوان انتقال دهندگان ورزش و منش پهلوانی در این جشنواره شرکت می کنند و همچنین بانوان در دو روز جشنواره می توانند به عنوان تماشاچی در زورخانه حضور داشته باشند.
نوری فرد با بیان اینکه دومین جشنواره ملی ضرب و نقل به همت بنیاد فردوسی در کاشان برگزار می شود، بیان کرد: فرمانداری، شهرداری و دستگاه های اجرایی در برپایی این جشنواره ملی کمک شایانی کردند و درصورتی که این جشنواره با موفقیت برگزار شود، دبیرخانه دائمی جشنواره در کاشان مستقر خواهد شد.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com