• کدخبر: 15495
  • انتشار خبر: ۴:۰۷ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
  • چاپ خبر
منظور رئیس جمهور از اظهارات ابهام برانگیز در همایش بین‌المللی «مقابله با گرد و غبار» چه بود؟

سخنان مبهم رئیس جمهور در کنار نظرات صریح مشاوران ارشد نگران کننده است

تحلیلگر سیاسی گفت: امیدواریم رئیس جمهور خیلی روشن و صریح صحبت کنند و جایی برای ابهام باقی نگذارند، چرا که وقتی این صحبت‌ها را در کنار حرف‌های مشاوران ارشد ایشان می‌گذاریم، نگران کننده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، کارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی در پی اظهارات رئیس جمهور، در همایش بین‌المللی «مقابله با گرد و غبار» مبنی بر اینکه به جای قوی‌ترین کشور منطقه شدن، باید در پی قوی‌تر شدن منطقه خود باشیم، اظهار کرد: امیدواریم رئیس جمهور خیلی روشن و صریح صحبت کنند و جایی برای ابهام باقی نگذارند، چرا که وقتی این صحبت‌ها را در کنار حرف‌های مشاوران ایشان می‌گذاریم، نگران کننده است.

علیرضا رضازاده با اشاره به نقطه نظرات مشاوران ارشد رئیس جمهور گفت: با در نظر گرفتن حرف‌های مشاور رئیس جمهور در دانشگاه علامه که مطرح می‌کند نگاه چشم‌انداز ۱۴۰۴ را قبول ندارد و مشاور ارشد دیگر وی در رابطه با سیستم امنیت منطقه‌ای (Regional Security System)، نگرانی‌ها دو چندان می‌شود.

به گفته وی، سیستم امنیتی منطقه ای وقتی معنا دارد که همه کشورها قائل به این هم گرایی و دارای اهداف مشترک دفاعی باشند؛ نه اینکه به دنبال ماجراجویی و مسابقه تسلیحاتی و عامل proxy war (جنگ نیابتی) قدرتهای سلطه گر در منطقه باشند.

رضازاده اضافه کرد: گواه این مطلب وجود تنش جدی بین قطر و عربستان است و اصلا در چنین شرایطی بالارفتن قدرت دفاعی، اقدامی پیشگیرانه و کمک به صلح منطقه ای ارزیابی می شود.

این تحلیلگر سیاسی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اگر هدف این صحبتهای رئیس جمهور، کاهش تنش در منطقه و تقویت همکاریهای چند جانبه است، تقابل قدرت منطقه ای و منطقه برتر اشتباه محاسباتی است، چرا که منافاتی بین قدرت برتر بودن و منطقه برتر شدن -در صورت امکان- وجود ندارد؛ کاری که همه قدرتهای جهانی در عین عضویت در ائتلاف‌های منطقه ای مثل ناتو انجام می دهند.

وی افزود: اگر بخواهیم نگاه خوش بینانه‌ای داشته باشیم و صحبت‌های رئیس جمهور را در این اجلاس به طور مستقل در نظر بگیریم، منظور ایشان باید کشورهایی باشد که قراردادهای ۱۱۰ میلیارد دلاری برای خرید سلاح با آمریکا امضا می‌کنند.

دانش آموخته علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) تهران، ضمن ابراز نگرانی از ابهامات سخنان رئیس جمهور عنوان کرد: وقتی کسی که یک سری اطلاعات سیاسی دارد، این صحبت را با برخی اظهارات قبلی افرادی چون آقای حسام الدین آشنا جمع می‌کند، چنین نگرانی‌ای به وجود می‌آید که مبادا منظور از این حرف‌ها، خود جمهوری اسلامی باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با نگاه چشم‌انداز باید در همه زمینه‌ها به قدرت اول منطقه تبدیل شویم، البته قدرت نظامی جمهوری اسلامی مبتنی بر توان داخلی است و به دنبال ماجراجویی نیست که قراردادهای چند صد میلیارد دلاری ببندد و از طرفی برای دفاع است و شاهد حرف ما همین اتفاقات اخیر است و استفاده بجایی که از موشک‌هایمان برای دفاع از حریم خود کردیم.

به گفته رضازاده، مسائل امنیتی و سیاست خارجی در جمهوری اسلامی باید طبق نظرات فرمانده کل قوا، رهبر معظم انقلاب باشد و امیدواریم رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای امنیت ملی، آن را در نظر داشته باشد.

دکتر حسن روحانی، روز دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ در همایش بین‌المللی «مقابله با گرد و غبار» ضمن اظهارات ابهام برانگیزی که در پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری هم درج شده، گفته است: قوی‌ترین کشور در منطقه نباید به عنوان هدف اول دنبال شود، بلکه باید منطقه قوی‌تر مد نظر ما باشد، نه اینکه در رقابت‌های منطقه‌ای یک کشور بخواهد در برابر کشورهای دیگر منطقه قد علم کند و قدرت خود را به رخ بکشاند و تفرقه و شکاف را بیشتر کند. ما عضو یک خانواده در منطقه مهم خاورمیانه و غرب آسیا هستیم که نمی‌توانیم از هم فاصله بگیریم. در یک خانواده قوی است که یک جمع می‌تواند خوب زندگی کند و نباید چنین باشد که تنها یک فرد در جمع خانواده قوی بوده و بقیه ضعیف باشند.

رییس‌ جمهور تصریح کرد: امروز باید به فکر منطقه قوی و قوی‌تر باشیم و بایستی رقابت‌های مخرب و نابجا را کنار گذاشت شعله جنگ‌ها و رقابت‌های منطقه‌ای نه تنها در دنیای سیاست مخرب است بلکه طبیعت را نیز تحت تأثیر قرار داده و گرد و غبار را هم فراگیر خواهد کرد.

 

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com