• کدخبر: 15508
  • انتشار خبر: ۱۰:۰۱ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
  • چاپ خبر
مدیر بهره برداری از شبکه و تاسیسات فاضلاب کاشان؛

زاینده‌رود، منجی کاشان از قحطی آب/ جایگزینی آب شور به جای آب شیرین نگران کننده است

جواد حاجی قدیری گفت: اگر آب زاینده‌رود به کاشان قطع شود، مکافات خواهیم داشت و صد در صد، نصف بیشتر کاشان، بی‌آب می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، مدیر بهره برداری از شبکه و تاسیسات فاضلاب کاشان ضمن ابراز نگرانی از کمبود آب و پایین رفتن سفره‌های زیرزمینی در کاشان، اظهار کرد: اگر آب زاینده‌رود به کاشان قطع شود، حدود نصف شهر کاشان، بی‌آب خواهد شد.

جواد حاجی قدیری با تاکید بر اینکه اگر آب زاینده‌رود به کاشان قطع شود، مکافات خواهیم داشت و صد در صد، نصف بیشتر کاشان بی‌آب می‌شوند، گفت: الآن حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیتر در ثانیه، آب زاینده‌رود وارد کاشان می‌شود.

وی افزود: بقیه آب کاشان از طریق چاه‌های کاشان تامین می‌شود که در جاده قمصر، دشت ابوزیدآباد و نابر قرار دارند؛ یعنی از چند نقطه جمع‌آوری شده و پس از مخلوط شدن با آب زاینده‌رود، در سطح کاشان توزیع می‌شود.

اجازه نداریم به این دشت ممنوعه دست بزنیم

این عضو شورای اسلامی شهر کاشان با بیان اینکه الآن خود کاشان، دشت ممنوعه است و به هیچ عنوان اجازه حفر چاه را در آن نمی‌دهند، گفت: حدود ۲۰ سال پیش اگر چاه می‌کندیم در ۹۰ متری به آب می‌رسیدیم، اما الآن به عمق ۲۰۰ متر رسیده است.

وی اصلی‌ترین مشکل آب در کاشان را با توجه به کویری بودن آن، کمبود آب و پایین رفتن سفره‌های زیرزمینی دانست و افزود: از طرفی هر چه سطح آب پایین‌تر می‌رود، فشار آب شور را هم داریم؛ یعنی عملاً به جای آب شیرین، آب شور جایگزین می‌شود و کیفیت آب را خراب می‌کند.

مدیر بهره برداری از شبکه و تاسیسات فاضلاب کاشان با اشاره به اینکه وظیفه آب منطقه‌ای، رساندن آب به شهر است، توضیح داد: متصدی آب آنها هستند، ولی وظیفه توزیع آب، جمع‌آوری فاضلاب و تصفیه آن بر عهده شرکت آب و فاضلاب است که آب را با امکاناتی که در اختیار دارد، در شهر توزیع می‌کند.

مدیرعامل آبفای کاشان نیز چند روز پیش در گفتگویی(لینک) با بیان این که آب شرب راوند از طریق اختلاط خط انتقال نابر و زاینده رود در اختیار شهروندان راوندی قرار می گیرد گفته بود: آب استحصالی از چاههای کاشان به تنهایی به واسطه بالا رفتن سختی و شوری قابل شرب نیست؛ سختی آب به واسطه اختلاط با آب دریافتی خط انتقال زاینده رود کاهش یافته و پس از آن وارد شبکه توزیع می گردد.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com