• کدخبر: 15521
  • انتشار خبر: ۸:۰۶ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
  • چاپ خبر
در گفتگو با موسس و مدیر زورخانه حضرت علی اکبر (ع) کاشان؛

زورخانه مسجد دوم است/ تشکیل اولین تیم زورخانه‌ای شهدای مدافع حرم در کشور

دلقوی گفت: زورخانه، مسجد دوم حساب می‌شود و گود آن به مثابه محراب است و معنی رفتن به گود زورخانه این است که ما خودمان را از همه شما تماشاگران، کوچک‌تر می‌دانیم.

به گزارش کاشان اول؛ جعفر دلقوی موسس و مدیر زورخانه حضرت علی اکبر (ع) شهرستان کاشان، ۱۴ سال پیش سنگ بنای آن را نهاده و رفته رفته زورخانه را به یک مجموعه فرهنگی ورزشی تبدیل کرده است. او توانسته با یک سری ابتکارات جذاب، خاک فراموشی را از چهره این ورزش باستانی و اصیل ایرانی، زدوده و زورخانه را با حضور نسل جوان، پر رونق کند.

در ۲۱ تیر سالروز فرهنگ زورخانه‌ای و پهلوانی، تفاوت ورزش زورخانه‌ای با سایر ورزش‌های امروزی را از زبان او روایت می‌کنیم، کسی که به طور همزمان مدیر کانون فرهنگی، هیئت و زورخانه‌ای به نام حضرت علی اکبر (ع) است، تا جوانان شهر خود را زیر بیرق آن حضرت جمع کند.

زورخانه مسجد دوم

فرهنگ ورزش زورخانه‌ای، آداب خاصی دارد؛ این ورزش با نام خدا و اهل بیت (ع) شروع می‌شود و با نام آنها به پایان می‌رسد. یک ورزش خودساز است، در آن رقابت و مسابقه هست، اما یک رقابت و مسابقه سالم.

در زورخانه، تشویق با ذکر صلوات است، بر خلاف مسابقه فوتبال که با سوت و هورا کشیدن است. در این ورزش از اشعار متناسب با فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی استفاده می‌شود و در مدح مولا و آقایمان امیرالمومنین (ع) شعرسرایی می‌شود.

این ورزش، ورزش دست‌گیری و کمک کردن است. یک جوان در این ورزش، احترام به پدر و مادر و بزرگ‌ترها را یاد می‌گیرد و اینکه به خانواده احترام بگذارد. این ورزش هم مثل سایر ورزش‌ها آفاتی وجود دارد اما خیلی کمتر است.

 آداب زورخانه و فلسفه ادوات آن

فرق زورخانه با سایر سالن‌ها در این است که درب آن کوچک‌تر است و باید خم شده و با حالت تواضع وارد شوید. زورخانه، مسجد دوم حساب می‌شود و گود آن به مثابه محراب است و معنی رفتن به گود زورخانه این است که ما خودمان را از همه شما تماشاگران، کوچک‌تر می‌دانیم.

مرشد که به معنای ارشاد کننده است، وقتی می‌خواهد وارد «سَردَم» شود، با پای راست وارد می‌شود و در آنجا به خواندن حدیث و موعظه می‌پردازد و وظیف دارد در زورخانه، همدلی را ایجاد کند و با نصایح خود، کدورت‌ها را برطرف کند.

سنگ زروخانه، نماد سپر است که در جنگ‌ها از آن برای دفاع از جانشان استفاده می‌کردند. میلی که ما استفاده می‌کنیم، نماد گرز است. این چرخیدن نماد چرخاندن گرز است که به هنگام احاطه توسط دشمن از این روش استفاده می‌شده و باعث فرار تمام آنها می‌شده است. تخت شنا، نماد شمشیر است. کباده، نماد تیر و کمان و زنگ زورخانه، زنگ خبر است که در جنگ‌ها از آن استفاده می‌شده است.

ضرب زورخانه که مرشد آن را می‌زند، حالت همان طبل‌هایی است که در جنگ‌ها بوده و به جنگاوران، شور و هیجان می‌داده است. وقتی که در زورخانه، ضرب نواخته می‌شود، همراه با اشک و ذکر مولا علی (ع) است. اما متاسفانه شاهد آن هستیم که وقتی طبل‌ها در باشگاه‌ها به صدا در می‌آیند، یک گروه، به گروه به دیگر اهانت می‌کند و برای مثال یکی می‌گوید پرسپولیس سرور استقلال است و آن دیگری برعکس و تازه این شعارهای مؤدبانه و خوب ورزشگاه است! هر کسی یک بار برای تماشای فوتبال به ورزشگاه رفته باشد، می‌داند هواداران تیم ها چه توهین هایی به سایر هواداران و به بازیکنان می کنند.

ابتکارات و فعالیت‌های زورخانه حضرت علی اکبر (ع) کاشان

این زورخانه سال چهاردهم فعالیت خود را می‌گذراند. اولین مجوز زورخانه در کاشان و استان اصفهان را این بنده حقیر گرفته‌ام. همچنین به موازات فعالیت در زورخانه، مسئولیت کانون و هیئت جان نثاران حضرت علی اکبر (ع) را به عهده دارم.

در رابطه با ابتکارات این زورخانه، برادرم این توفیق را پیدا کرده که اشعار روز را در رابطه با شهدای مدافع حرم، همراه با آهنگ روز در زورخانه اجرا کند، که باعث رونق زورخانه‌ و استقبال پر شور نسل جوان شده است. با همکاری حوزه سوم مقاومت بسیج امام حسین (ع)،  اولین تیم زورخانه‌ای شهدای مدافع حرم را در کشور تشکیل داده است.

الآن اکثر جوان‌ها به سمت فوتبال کشیده شده‌اند و حتی فرزندان پیکسوتان زورخانه هم دیگر به زورخانه نمی‌آیند و رو به فراموشی است. زورخانه حضرت علی اکبر (ع) توانسته است کارهای جدیدی را انجام دهد و حدود چهار سال است که میزبان طلاب است که از سرتاسر کشور در حوزه علمیه کاشان مشغول تحصیل هستند.

در کارهای فرهنگی فعال است و توانسته کل فضای شهرستان را تحت تاثیر قرار دهد. دست‌گیری از خانواده‌های ایتام و فقرا در شب عید و ماه رمضان، برگزاری کلاس قرآن و مراسم مذهبی در ایام محرم، صفر و فاطمیه، همایش دختران ۹ تا ۱۷ سال و همایش دختران ۳ تا ۶ سال به مناسبت شهادت حضرت رقیه (س)، از جمله فعالیته‌های این زورخانه است.

در طول سال اعزام کاروان به مشهد امام رضا (ع) داشته و به مناسبت ۱۷ شوال سه کاروان را در سه تاریخ به مشهد اعزام می‌کنیم که مجموع آنها پنج اتوبوس به نیت پنج تن آل عبا (ع) است.

 

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com