• کدخبر: 15574
  • انتشار خبر: ۵:۰۵ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
  • چاپ خبر
مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب در کاشان عنوان کرد؛

سانسور هفت سال دفاع مقدس بانوان ایران!

صفایی فرد با با تاکید بر سانسور دوران کشف حجاب رضاخانی افزود: غفلت و فراموشی مسئولان و بانیان فرهنگی از یک سو و خباثت و خیانت بانیان آن واقعه، در کنار هم باعث شده است که یکی از اوج‌های غم انگیز تاریخ اجتماعی معاصر ما دیده نشود و هیچ بازتابی در عرصه هنر و حتی پژوهش نداشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب در کاشان، رسالت اصلی این مجموعه را اقدام راهبردی در حوزه تاریخ معاصر دانست و اظهار کرد: نهضت مقاومت هفت سال دفاع مقدس بانوان ایران، یکی از بخش‌های مهم تاریخ معاصر ماست، که مربوط به سال‌های ۱۳۱۴ تا ۱۳۲۰ ـ دوران کشف حجاب ـ است.

محسن صفایی فرد، گفت: واقعه کشف حجاب، یک جریان موثر، مقاوم، جوشنده و در واقع یک چشمه زاینده فرهنگ مردم ایران است که به دست مادران، زنان و دختران ایرانی رقم خورد؛ که دفتر مطالعات در واقع خودش را مسئول کشف، معرفی و بهره‌برداری اجتماعی از این چشمه‌ها می‌داند.

وی با تاکید بر سانسور این بخش از تاریخ معاصر ایران، افزود: در این سال‌ها، غفلت و فراموشی مسئولان و بانیان فرهنگی از یک سو و خباثت و خیانت بانیان آن واقعه، در کنار هم باعث شده است که یکی از اوج‌های غم انگیز تاریخ اجتماعی معاصر ما دیده نشود و هیچ بازتابی در عرصه هنر و حتی پژوهش نداشته باشد.

در رابطه با تاریخ پهلوی‌ها از جمله قیام مسجد گوهرشاد، ضعیف عمل کرده‌ایم

به گفته این پژوهشگر هنر انقلاب، متاسفانه در طول ۴دهه بعد از انقلاب، نسبت به بازخوانی آنچه در دوران پهلوی‌ها گذشته است ـ از جمله قیام مسجد گوهرشاد در ۲۱ تیر ۱۳۱۴ ـ ضعیف عمل کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: بعد از انقلاب، «میلیون ها  نفر» بودند که از وقایع  کشف حجاب، خاطره مستقیم داشتند، اما همت نکردیم و آن‌ها را ثبت نکردیم، وقتی خاطره‌ای ثبت نمی‌شود، فیلم‌ها، تئاترها، نقاشی‌ها، سمفونی‌ها، اشعار و کتاب‌هایی که می‌توانست مبتنی بر آنها تولید شود، از بین می رود! ما وقتی ماجراهای ملت خودمان را بازآفرینی نمی‌کنیم، مجبور به دیدن سریالهای کره‌ای و جنگ‌های بی‌محتوا می‌شویم.

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب، عنوان کرد: پژوهش در مورد تاریخ شفاهی دوران کشف حجاب در ایران، به خصوص تاریخ شفاهی واقعه مسجد گوهرشاد مشهد، از حدود سال ۹۱ در دفتر مطالعاتی جبهه فرهنگی انقلاب کلید خورد و در کاشان از طریق سامانه پیامکی که رسانه ملی در اختیار مردم گذاشته بود، با معرفی مردمی کسانی مواجه شدیم، که در آن واقعه خاطراتی داشتند.

رهبر انقلاب، هم خوشحال شدند و هم ابراز تاسف کردند

صفایی فرد، خاطرنشان کرد: وقتی گزارشی از اقدامات بازخوانی قیام گوهرشاد و کشف حجاب به رهبری تقدیم شد، ایشان هم خوشحال شدند و هم ابراز تاسف کردند از اینکه این حرکت بسیار دیر شروع شده است.

وی با اشاره به ظلم تاریخی‌ای که در رابطه با این دوران از تاریخ معاصر ایران صورت گرفته، خاطرنشان کرد: این ظلم تاریخی وقتی خود را نشان می‌دهد که هیچ سندی، هیچ عکسی و مدرکی جز روایت راویان و خاطرات بازماندگان از این ماجرا موجود نیست، که کار را برای تولید مستند و کارهای بازآفرینی سخت می‌‌کند.

روایت یک خانم محترم

صفایی فرد، مستند «روایت یک خانم محترم» را که به نهضت مقاومت زنان ایران در دوران کشف حجاب می‌پردازد، اثری در راستای ثبت تاریخ شفاهی و مربوط به آن دوران برشمرد و توضیح داد: آقای سید محمد قاضی، نوه نوجوان سیده محترم بانو، کسی است که همراه ایشان بودند و شاهد آن ماجرا بودند و از دوران جوانی، اقوام هم بارها روایت را از ایشان شنیده بودند.

وی، ادامه داد: آقای قاضی، پای دوربین ما هم آمدند و قصه را تعریف کردند و ما هم تلاش کردیم در مستند محترم بانو، آن روایت نقلی سیده محترم بانو را در واقع با اسناد تکمیلی از روند واقعه کشف حجاب در ایران، تکمیل کنیم و این بود که «روایت یک خانم محترم» که به نهضت مقاومت زنان می‌پردازد، شکل گرفت.

دهه ۹۰، آخرین فرصت‌ برای گردآوری تتمه خاطرات افراد شاهد کشف حجاب است

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب، با تاکید بر اینکه دهه ۹۰، آخرین فرصت‌ برای گردآوری تتمه خاطرات افراد شاهد کشف حجاب است، عنوان کرد: آقای سید محمد قاضی، سال گذشته فوت کردند و در چند ماه گذشته، بیش از بیست نفر از کسانی که خاطراتشان ضبط شد، از دنیا رفته‌اند و صدها برابر آن، کسانی که خاطراتشان هنوز ضبط نشده است.

این کارشناس ارشد جامعه شناسی، با تاکید بر اهمیت و ضرورت ثبت تاریخ شفاهی دوران انقلاب و دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: کتاب «دا» که تاکنون بالای ۵۰۰ هزار نسخه از آن فروش رفته، نشان می‌دهد که در اطراف ما گنجینه فرهنگی و ادبی زیاد است.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com