• کدخبر: 15628
  • انتشار خبر: ۱۰:۰۷ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
  • چاپ خبر
دبیر دومین جشنواره ملی «ضرب و نقل» عنوان کرد:

هدف جشنواره، انتقال فرهنگ ریشه دار ورزش پهلوانی و هنر نقالی به نسل جوان

نوری فر با بیان اینکه دومین جشنواره ملی «ضرب و نقل» با حضور نقالان زبردست و ماهر کشوری برگزار شده است، تاکید کرد: انتقال فرهنگ ریشه دار ورزش پهلوانی و هنر نقالی به نسل جوان و نوجوان از اهداف این جشنواره است.

به گزارش کاشان اول؛ دبیر دومین جشنواره ملی ضرب و نقل شامگاه پنجشنبه در حاشیه برگزاری این جشنواره، هدف اصلی از برگزاری این رویداد ورزشی را ترویج و نهادینه کردن هنر نقالی و مستحکم کردن رابطه این هنر با ورزش پهلوانی زورخانه ای بیان کرد و گفت: دومین جشنواره ملی ضرب و نقل با مشارکت برخی نهادها و ادارات شهرهای کاشان، آران و بیدگل و قمصر و ارشاد اسلامی برگزار شده است.

مسعود نوری‌فر اضافه کرد: این جشنواره با حضور تعدادی از نقالان و اجرای هنرمندانه آنها طی دو روز در زورخانه تختی مسلم آباد آران و بیدگل و در زورخانه ثامن کاشان برپا شد.

وی با بیان اینکه دومین جشنواره ملی «ضرب و نقل» با حضور نقالان زبردست و ماهر کشوری از شهرهایی همچون شیراز، چالوس، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، تهران، بوشهر برگزار شده است، تاکید کرد: انتقال فرهنگ ریشه دار ورزش پهلوانی و هنر نقالی به نسل جوان و نوجوان از اهداف این جشنواره است.

دبیرکل بنیاد فردوسی نیز در این آیین بیان کرد: نقالی هنر فاخر و ارزشمندی است که باید در جای جای ایران پایدار و استوار باشد.

یاسر موحد فرد با بیان اینکه بنیاد فردوسی با اعتبار مردمی اداره می شود، تصریح کرد: آیین های پهلوانی در فهرست میراث ناملموس سازمان فرهنگی، علمی و آموزشی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

وی ادامه داد: نخستین جشنواره ملی ضرب و نقل سال گذشته در شیراز برگزار شد و امسال هم کاشان و آران و بیدگل میزبانی این جشنواره را بر عهده گرفتند.

دبیرکل بنیاد فردوسی با بیان اینکه زورخانه تختی مسلم آباد آران و بیدگل بزرگترین گود زورخانه ای ایران و زورخانه ثامن کاشان مجهزترین زورخانه کشور است، خاطر نشان کرد: احیای ورزش زورخانه ای و منش پهلوانی مهمترین هدف این جشنواره است.

نقل برخی از داستان های شاهنامه نظیر سهراب کشی، گذر سیاوش از آتش، بیژن و منیژه و گرد آفرید توسط بانوان سارا عباسپور و یعقوبی و فکروند از نقالان نوجوان، از جمله اجراهایی بود که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت و در ضمن برای نخستین بار بانوان توانستند در زورخانه حضور پیدا کنند.

دفتر بنیاد فردوسی در کاشان دیشب به همت هنرمندان و پهلوانان کاشانی پس از تهران، مشهد، کرمان، ایلام راه اندازی شد و احکام مربوطه به آقایان خیام وقار کاشانی(رئیس دفتر)، مهدی شهریاری(نائب رئیس) و اکبر معماری (عضو هیات مدیره) اهدا شد.

همچنین از آقایان مرشد مهدی چایانی(نقال)، مرشدمحمد نیری(نقال)، میخسرو دهقانی(شاهنامه خوان)، کیمیا یعقوبی(شاهنامه خوان)، ، سارا عباسپور(شاهنامه خوان)، حسین ظاهری(شاهنامه خوان)، مسعود شاهنگی(شاهنامه خوان)، و مرشد نادی (نقال) و مسئول زورخانه ثامن و پیشکسوتان و زحمتکشان ورزش زورخانه ای آران و بیدگل و کاشان تجلیل شد.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com