• کدخبر: 15694
  • انتشار خبر: ۱۲:۴۰ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  • چاپ خبر
دلنوشته ای به بهانه حضور شهدای گمنام در کاشان؛

راز آمدنتان میان آدم‌هایی که دیگر بغضشان نمی‌گیرد چیست؟

حالا بعد از این همه سال در آمدنتان میان آدم های این شهر پر از رنگ که دیگر بغضشان نمی گیرد با شنیدن نامتان و ضربان قلبشان تندتر نمی شود و سرشان را از نگاه در چشمان معصومتان پایین نمی اندازند؛ چه رازی می تواند وجود داشته باشد؟

کاشان اول– زهرا انصاری/ سالها از پروازتان می گذرد و سالهاست که بیگانه شده اید با این دنیا و به بالاترین آرزویتان رسیده اید و حالا بعد از این همه سال در آمدنتان میان آدم های این شهر پر از رنگ که دیگر بغضشان نمی گیرد با شنیدن نامتان و ضربان قلبشان تندتر نمی شود و سرشان را از نگاه در چشمان معصومتان پایین نمی اندازند؛ چه رازی می تواند وجود داشته باشد؟

بعد از سالها میان آدم هایی آمده اید که همه چیز را فراموش کرده اند و زندگی یکنواخت هر روزه مسخشان کرده و سیم های خاردار داغ و شکنجه های اسارت گاه ها و تشنگی ها لباس های پر گرد و غبارتان برایشان معنا ندارد و گاه به سخره می گیرند حتی گمنامی تان را که خود برگزیده اید …

اما نام شهید گمنام برای برخی دیگر معنایی دیگر دارد. برخی که از نزدیک با تمام وجودشان احساس کرده اند نبودنتان را و دلشان با آمدنتان درد می گیرد و نمی توانند بی تفاوت باشند به کفن های پر از استخوان که برایشان از مظلومیت می گوید و از دل تنگی و بقیع و زهرا و بی نام و نشانی و سیلی خوردن در کوچه های مدینه برایشان تداعی می شود و بغضی فرو خفته چنگ می زند به تمام وجودشان!

شهید گمنام برای گروهی دیگر رازی پنهان است در لبخند عکسی قاب گرفته در کتابخانه و بغض خواهران و مادری چشم به راه که هیچ وقت باور نکرد نبودنت را و چشمان دلواپسش به در سفید شد تا شاید یک بار دیگر با قامت حیدری‌ات بیایی و نگاهش را پیوند بزنی به نگاهش و دلش را با گام های استوارت قرص کنی. ولی نیامدی و دل خوشش کردند به یک دست لباس که در قبری به نامت آرام گرفتند تا مأمن و ماوایی باشد سنگ قبری که رویش نوشتند جاوید الاثر!

و من میان این همه رنگ غروب جمعه ای را تجربه کردم پر از عطر یاس در میان بیست لاله ای که با استخوان های ترک خورده آمده بودند تا از رازهای پنهان در نامشان برایمان بگویند…

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com