• کدخبر: 15741
  • انتشار خبر: ۵:۵۵ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
  • چاپ خبر
رئیس کمیته مکان یابی رصدخانه:

رصدخانه ملی ایران در شهر «کامو» راه اندازی می شود

نصیری قیداری گفت: شهر کامو در نزدیکی کاشان برای راه اندازی رصدخانه ملی انتخاب شد.

به گزارش کاشان اول، رئیس کمیته مکان یابی رصدخانه ملی ایران در نشست ارائه گزارش در خصوص این رصدخانه اظهار کرد: شهر کامو در نزدیکی کاشان برای راه اندازی رصدخانه ملی انتخاب شد.

نصیری قیداری افزود: ما برای اینکه مکان یابی را به صورت مدرن انجام دهیم، کارگاه های آموزشی را که محققان فرانسوی و آلمانی در آن حضور داشتند برگزار کردیم.

وی ابراز کرد: این کارگاه آموزشی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان انجام شد که در آن ۱۶ نفر برای بررسی ایجاد سایت رصدخانه در چهار استان انتخاب شدند.

به گفته وی، این افراد مطالعاتی در زمینه هواشناسی این استانها از سراسر ایستگاه های سینوپتیک اطلاعات را در یک بازه یکساله جمع آوری کردند.

نصیری قیداری خاطرنشان کرد: این مطالعاتی که انجام گرفت در چهار استان کرمان، خراسان، اصفهان و قم بود که در نهایت شهر کامو در نزدیکی کاشان برای راه اندازی رصدخانه ملی انتخاب شد.

وی ادامه داد: ما در کمیته مکان یابی اولین مطالعات آلودگی نوری را در پروژه رصدخانه ملی انجام دادیم؛ این پروژه بزرگترین پروژه در زمینه علم نجوم است.

رئیس کمیته مکان یابی رصدخانه ملی ایران تاکید کرد: اگر در حال حاضر دوباره این طرح را به بنده واگذار کنند قبول نخواهم کرد، چون دشواری های خاص خود را دارد؛ امیدوارم با همتی که در محققان کشور وجود دارد بتوانیم این طرح را انجام دهیم، زیرا به دلیل موقعیت های جغرافیایی و نجومی که در کشور وجود دارد بسیاری از جوانان می توانند به واسطه آن مشغول به کار شوند.

کامو و چوگان شهری تازه تاسیسی در استان اصفهان از توابع شهرستان کاشان و بخش قمصر؛ در ۶۰ کیلومتری کاشان است که با پیوستن دو منطقه «کامو» و «چوگان» در دی‌ماه ۱۳۹۲ با تاییدیه و مصوبه هیئت دولت، به وجود آمده است و نام آن از شهر جوشقان و کامو به کامو و چوگان تغییر یافته است.

جمعیت این شهر حدود ۷هزار نفر و آب و هوای آن سرد و معتدل است.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com