• کدخبر: 15874
  • انتشار خبر: ۹:۵۵ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  • چاپ خبر
عضو هیئت علمی دانشگاه و شاگرد علامه عسکری:

امام صادق(ع) الگوی برخورد با مخالفان/ نباید برای ارائه معارف دین، خط‌کشی عقیدتی کرد

محمدی پیام گفت: امام صادق (ع) الان برای مردم جهان واضح‌تر شناخته می‌شود، چون مردم علم‌گرا و عقل‌گرا شده‌اند و بر جامعه مذهبی واجب است که معارف دین را در قالب‌های علمی هم ارائه کنند.

به گزارش کاشان اول؛ عضو هیئت علمی علوم قرآن و حدیث دانشگاه و شاگرد حضرات آیات مکارم، جوادی آملی و علامه عسکری، در گفتگو با کاشان اول، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت امام صادق (ع)، بیان علمی و رفتار نیکوی آن حضرت را با مخالفان، الگویی مورد نیاز و ضروری برای شیعیان امروز ایشان برشمرد و اظهار کرد: جوانان به این علت از دین فاصله می‌گیرند که می‌پندارند معارف دین با علم سازگار نیست و رفتارهای منفی جامعه مذهبی را هم به اسم دین می‌نویسند.

حجت الاسلام محمدرضا محمدی‌پیام، با اشاره به سیره امام صادق (ع) در تبیین علمی معارف دین و برخورد با مخالفان، تاکید کرد: نباید خط‌کشی عقیدتی برای معارف علمی دین داشته باشیم و به این بهانه، جامعه مخاطبان خودمان را حتی اگر شیعه و مسلمان هم نباشند، از معارف دین محروم کنیم.

وی، جهان امروز را تشنه علم توصیف کرد و افزود: امام صادق (ع) اکنون برای مردم جهان واضح‌تر شناخته می‌شود، چون مردم علم‌گرا و عقل‌گرا شده‌اند و بر جامعه مذهبی واجب است که معارف دین را در قالب‌های علمی هم ارائه کنند.

محمدی پیام تصریح کرد: مردم امروز جهان نیاز دارند که اسلام را نه تنها از روی تعبد که با تعبد و تخصص علمی بپذیرند و اگر بتوانیم معارف اسلام را در قالب گزاره‌های علمی هم تبیین بکنیم، پذیرش بیشتری داشته و بیشتر مورد اقبال مخاطبان قرار خواهد گرفت.

بیان علمی دین، منافاتی با تعبد و بندگی ندارد

به گفته این دانش آموخته مقطع دکتری علوم قرآن و حدیث دانشگاه اصول دین، معرفی معارف دینی در قالب گزاره‌های علمی بر خلاف تعبدی بودن آنها نیست، کمااینکه خود اهل بیت (ع) که متعبدترین افراد نسبت به دین الهی بوده‌اند، از عالم‌ترین افراد هستند.

وی با اشاره به اینکه بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر موضوعی را به علت علمی بودن انجام دهند از معنویت و تعبدی بودن آن کاسته می‌شود، عنوان کرد: اگر ما بدانیم که چرا یک چیز حلال یا حرام است، از رونق تعبدی بودن آن کم نمی‌کند.

محمدی پیام، بیان کرد: البته این بدان معنا نیست که یک چیز را به صرف علمی بودن انجام دهیم، بلکه منظور آن است که اگر به ابعاد علمی مسئله‌ای وقوف پیدا کردیم از معنویت و تعبدی بودن آن کم نمی‌کند.

به گفته این شاگرد علامه عسکری، اهل بیت (ع) در همه زمینه‌ها به اندازه ظرفیت مخاطبان خود ظهور و بروز داشته‌اند و اگر مخاطبان خوبی برای اهل بیت (ع) باشیم، آنها گویندگان و دانشمندان خوبی هستند و در نقطه مقابل اگر مخاطبانشان به گونه‌ای باشند که نباید با آنها صحبت کرد، به سکوت، غیبت و حفظ سرّ مشغول می‌شوند.

وی افزود: اگر بخواهیم اهل بیت (ع) را درجه بندی کنیم که کدام‌یک بیشترین معارف را بیان کرده‌اند، امام صادق (ع) در رتبه اول قرار دارند، نه اینکه بقیه اهل بیت نمی‌دانستند، بلکه مخاطبان آنها ظرفیت و قابلیت نداشتند و گوش شنوا وجود نداشت که امام بتوانید جلوه های علمی وجود خود را به بروز و ظهور برساند.

 

کتاب «توحید مفضل» ثمره مواجهه علمی امام صادق(ع) با دین 

محمدی پیام با اشاره به اینکه بسیاری از شاگردان آن حضرت اصلاً مسلمان نبودند، ابراز کرد: مخاطبان عصر امام صادق (ع) قابلیت استماع داشتند، اگر چه مسلمان نبودند و آن حضرت حتی برای یک کافر هم فرآورده های علمی و حتی عقیدتی داشت.

وی با اشاره به کتاب «توحید مفضل»، گفت: وقتی مفضل در بحث با یک زندیق، عصبانی می‌شود، حضرت امام صادق(ع) تذکر می‌دهند که این روش مناسبی نیست و چهار جلسه با آن زندیق صحبت می‌کنند؛ مفضل نیز آنها را یادداشت کرده که به نام «توحید مفضل» شهرت یافته و به عنوان کتابی منحصربه‌فرد در زمینه خداشناسی در دسترس همگان قرار می‌گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ملایر، در ادامه با توضیح ماجرای برخورد مفضل با یک زندیق، خاطرنشان کرد: حتی آن زندیق می‌گوید که تو از پیروان امام صادق (ع) نیستی! چرا که او هیچگاه در بحث عصبانی نمی‌شود و گاهی آنقدر خوب به حرف ما گوش می‌کند، که ما فکر می‌کنیم حرف ما را باور کرده است و هیچ‌گاه به دشنام دادن و توهین کردن متوسل نمی‌شود.

به گفته این شاگرد آیت الله جوادی آملی، ویژگی های اخلاقی و روحیه علمی امام صادق (ع)، یک کافر را شیفته خود می‌کند و متاسفانه جامعه مذهبی، رفتارهایی انجام می‌دهند که آن رفتارهای منفی باعث دور شدن مردم از دین شده و به اسم دین نوشته می‌شود.

وی بیان کرد: مسیحیان به علت خوش خلقی‌شان، دین تحریف شده و باطل خود را جا می اندازند و جوانان ما هم شیفته مذهب منسوخ زرتشت می‌شوند که در واقع، برخورد خوب آنها و اخلاقشان جاذبه اصلی است.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com