• کدخبر: 15919
  • انتشار خبر: ۱:۱۴ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۲۹
  • چاپ خبر
گزارشی از فرآیند ذبح و تأمین گوشت کاشان؛

کشتارگاهی برای نیاز سالیان گوشت کاشان

کشتارگاه کاشان با وجود گذشت بیش از ۲۰ سال از عمرش هنوز هم از کمتر از ۵۰درصد ظرفیت خود برای کشتار استفاده می کند. همین ۵۰ درصد هم بیش از نیاز کل منطقه کاشان و آران و بیدگل است. دوراندیشی شهرداری وقت کاشان در طراحی و بنای چنین زیرساخت غذایی و بهداشتی، برای سالیان سال، بخش عمده ای از دغدغه تأمین گوشت کاشان را مرتفع کرده است.

به گزارش کاشان اول، کشتارگاه کاشان حدود ۲۰ سال است که از داخل شهر، -جایی که اکنون کاربری فرهنگسرا یافته است!- خارج شده و به حاشیه شهر، جایی در ۱۳ کیلومتری شهر ابوزیدآباد منتقل شده است.


کشتارگاهی برای نیازهای ۵۰ سال آینده

کشتارگاه کاشان با وجود گذشت بیش از ۲۰ سال از عمرش هنوز هم از کمتر از ۵۰درصد ظرفیت خود برای کشتار استفاده می کند. همین ۵۰ درصد هم بیش از نیاز کل منطقه کاشان و آران و بیدگل است. دوراندیشی شهرداری وقت کاشان در طراحی و بنای چنین زیرساخت غذایی و بهداشتی، برای سالیان سال، بخش عمده ای از دغدغه تأمین گوشت کاشان را مرتفع کرده است.

معاون خدمات شهری شهرداری کاشان که مسئول مستقیم مدیریت کشتارگاه کاشان است در این رابطه گفت: در گذشته کشتار دام‌های سنگین در کشتارگاه کاشان به روش سنتی انجام می‌شد و مشکلات بهداشتی در پی داشت و شهرداری برای رفع این مشکلات اقدام به ساخت دستگاه ذبح آسان و شرعی دام سنگین کرد.

محمدحسین واحدیان با اشاره به فرآیند انتقال گوشت از کشتارگاه به دست مصرف کننده بیان کرد: به طور متوسط روزانه کشتار ۴۰۰ تا ۵۰۰ راس دام سبک در کشتارگاه کاشان صورت می‌گیرد و  لاشه ها با استفاده از ماشین‌های مخصوص حمل گوشت به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

وی با اظهار اینکه گوشت قرمز یکی از مهمترین و با ارزشترین منابع تامین پروتئین است، تصریح کرد: تهیه و توزیع گوشت قرمز به دلیل فسادپذیری سریع باید در محیطی کاملا بهداشتی انجام شود و اگر در این امر مهم بی‌توجهی و مسامحه‌ای صورت گیرد سلامت مصرف کننده و به تعبیری بهتر سلامت جامعه به خطر می‌افتد.

واحدیان همچنین از تجهیز کشتارگاه صنعتی کاشان به سیستم اتاق پیش سرد با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال خبر داد و گفت: این سیستم حدود دو سال پیش با نظارت شبکه دامپزشکی شهرستان به منظور توزیع تضمین کیفیت و رعایت مسائل بهداشتی گوشت، راه اندازی شده است.

به گفته وی، کشتارگاه صنعتی دام کاشان مجهز به ۳ سالن پیش سرد بالای دمای صفر درجه سانتیگراد با ظرفیت ۵ تن و یک سالن پیش سرد پایین دمای صفر درجه سانتیگراد با ظرفیت سه تن است.

وی سازوکار این سیستم را شرح داده و افزود: در این سیستم لاشه های گوشت در دمای مناسب و قرنطینه محدود است و به منظور از بین بردن باکتری های موجود و کسب اطمینان از کیفیت لازم گوشت نگهداری و سپس، لاشه های سالم ممهور به مهر دامپزشکی می شود.

دغدغه سلامت گوشت کاشان را نداشته باشید

رئیس شبکه دامپزشکی کاشان نیز در پاسخ به نگرانی‌هایی در ارتباط با بیماری تب کریمه کنگو بیان کرد: با تشکیل ستاد مدیریت بحران در فرمانداری ویژه شهرستان کاشان و نیز جلسه ای با حضور فرماندهان و پرسنل محترم نیروی انتظامی شهرستان با موضوع بیماری تب کریمه کنگو، ماهیت بیماری تشریح و راه های مقابله با آن از جمله اطلاع رسانی عمومی، کنترل ورود دام زنده، افزایش نظارت بر تولید و عرضه فراورده های خام دامی، مبارزه با کشتار غیر مجاز دام بررسی و بر هماهنگی بیشتر بین دستگاه های اجرایی و قضایی شهرستان جهت پیشگیری از بیماری تاکید شد.

عباس شاه میرزایی به شهروندان توصیه کرد با توجه به نظارت دامپزشکان در کشتارگاه کاشان و گذراندن مرحله پیش‌سرد در این کشتارگاه، بدون دغدغه از گوشت عرضه شده در مراکز مجاز سطح شهرستان که دارای مهر و برچسب (لیبل) دامپزشکی است استفاده کنند و هرگونه عرضه گوشت بدون مهر و لیبل دامپزشکی یا کشتار خارج از کشتارگاه را به شبکه دامپزشکی اطلاع دهند.

مقاومت صنف قصاب در مورد ماندن گوشت در مرحله «پیش سرد»

دکتر حسن الماسی، عضو فعلی شورای شهر کاشان با بیان اینکه کشتارگاه ما مشکل بهداشتی مهمی داشته که مرتفع شد، خاطرنشان کرد: سابقا گوشت را بلافاصله پس از کشتار در سطح شهر توزیع می‌شد، در صورتی که گوشت حداقل باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت بماند تا تثبیت شود و میکروب‌ها و ویروس‌هایش از بین بروند و قابل توزیع شود.

وی افزود: این کار نیاز به سردخانه پیشرفته در خود کشتارگاه داشت که ما بالاخره پس از کارهای مختلفی که در شورای شهر انجام دادیم؛ مصوبات مختلفی در کمیسیون خدمات شهری داشتیم، هماهنگی با مسئولین شهری و کشتارگاه انجام دادیم و سردخانه تاسیس شد.

الماسی با اشاره به اینکه صنف قصاب راضی نبودند گوشتشان ۲۴ ساعت نگهداری شود و  می‌خواستند همان روز بروند و بفروشند، تصریح کرد: آنها خیلی مخالفت می‌کردند، بالاخره قانع شدند این کار را انجام بدهیم؛. هزینه‌ای شد و الان گوشت شهر به صورت بهداشتی هم کشتار می‌شود و ۲۴ ساعت در سردخانه نگهداری می‌شود و هم روز بعد توسط ماشین‌های سردخانه دار توزیع می‌شود که این مسأله مهمی راجع به سلامتی مواد گوشتی به خصوص گوشتی که در کشتارگاه می‌شود، است.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com