• کدخبر: 16710
  • انتشار خبر: ۴:۱۲ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۱۸
  • چاپ خبر
یادداشت حسین قطنی‌باف؛

آقای نماینده! خبرنگاران محلی را تحویل بگیر

باید به صراحت گفت بر خلاف آقای منصوری آرانی نماینده سابق کاشان و آران و بیدگل (که اغلب به تماس‌های تلفنی خبرنگاران منطقه پاسخ می داد)، متاسفانه آقای ساداتی نژاد در این یکسال و دو ماه، کمتر در دسترس خبرنگاران حوزه انتخابیه خود بوده و در این مدت تعامل و ارتباط نزدیکی با آنان نداشته است.

کاشان اول– حسین قطنی باف/ یکسال از اولین نشست خبری نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در دوره دهم مجلس شورای اسلامی با خبرنگاران این دو شهرستان می گذرد.

وی ۱۶ مرداد پارسال، در نیمه سومین ماه فعالیت خود در خانه ملت، با اصحاب رسانه کاشان و آران و بیدگل دیدار و گفتگو کرد. اما در یکسال گذشته آقای دکتر سید جواد ساداتی نژاد نه تنها کنفرانس خبری برای خبرنگاران حوزه انتخابیه خود برگزار نکرده، بلکه سراغ نداریم رسانه های مکتوب کاشان و آران و بیدگل در این مدت با وی مصاحبه خبری یا گفتگوی اختصاصی انجام داده و آن را منتشر کرده باشند.

معمولاً مواضع و اخبار فعالیت‌ها و برنامه‌های آقای ساداتی نژاد در پایگاه اطلاع رسانی، کانال تلگرامی و صفحه اینستاگرام شخصی وی منتشر و یک نسخه آن همزمان در فضای مجازی پخش و رونوشت آن برای رسانه های منطقه ارسال می شود و مدیران مسئول و خبرنگاران کاشان و آران و بیدگل هم بنا به تشخیص و تدبیر رسانه ای خود، این خبرها و مصاحبه ها را دروازه بانی و به بازنشر این خبرها و مواضع در پایگاههای خبری و رسانه های مکتوب منطقه اقدام می کنند.

آقای دکتر ساداتی نژاد در یکسال گذشته ترجیح داده صرفاً مصاحبه های کتبی و باواسطه با برخی خبرنگاران حوزه انتخابیه خود داشته باشد.
قاعدتاً در مصاحبه کتبی، مصاحبه شونده با واسطه به سئوالاتی که به او داده می شود به صورت کتبی پاسخ می دهد؛ در این روش، مصاحبه شونده هم احاطه و هم مجال بیشتری براى پاسخ بهتر و بدون اشتباه به سئوالات در اختیار دارد.

در این یکسال، مصاحبه های خبری و سرپایی آقای دکتر ساداتی نژاد به چند گفتگو با خبرنگاران دفتر خبری صداوسیما یا برنامه تلویزیونی کاشانه خلاصه شد و خبرنگاران رسانه های مکتوب کاشان و آران و بیدگل هرگز برای مصاحبه خبری با نماینده این دو شهرستان، به برنامه های وی دعوت نشدند.

در مصاحبه خبری، هدف مصاحبه کننده، دریافت اطلاعات دقیق و بیشتر از منبع خبر؛ جهت روشن شدن خبری است که به نقل از او منتشر شده است.

خبرنگاران از این حق برخوردارند که لایه ها و جزئیات بیشتر خبرهای دریافتی از روابط عمومی دفتر نماینده را در گفتگو و مصاحبه با خود نماینده پرس و جو کنند؛ چه بسا برخی خبرهای تنظیم شده ارسالی از روابط عمومی ها شفافیت و جامعیت لازم را نداشته باشد که در این حالت، ابهامات آن خبر تنها در مصاحبه و گفتگوی رودروی خبرنگار با منبع اصلی خبر روشن و مشخص می شود.

فرضاً به نقل از آقای ساداتی نژاد، خبری درباره سرمایه گذاری در دریاچه نمک منتشر می شود که ممکن است در این خصوص، سؤالاتی در ذهن برخی خبرنگاران نقش ببندد که، نیاز است نماینده محترم در این زمینه به خبرنگاران توضیحات تکمیلی بدهد.

ضمن اینکه فن بیان، تسلط بر موضوع، ری اکشن(عکس العمل)، حالت روحی و چهره و زبان بدن مصاحبه شونده در مصاحبه شفاهی و رو در رو، قابل استنباط و دیدن است نه در مصاحبه کتبی.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در دوره دهم مجلس شورای اسلامی از بدو فعالیت خود در خانه ملت تاکنون برای پیگیری حقوق موکلان خود و حل مشکلات مردم دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل، فعالیت ها، برنامه ها، دیدارها و جلسات زیادی را با مسئولان کشوری و استانی داشته است و انصافاً جای قدردانی دارد و اخبار این برنامه ها و فعالیت ها هم به طور مرتب منتشر شده است، اما باید به صراحت گفت بر خلاف آقای منصوری آرانی نماینده سابق کاشان و آران و بیدگل (که اغلب به تماس‌های تلفنی خبرنگاران منطقه پاسخ می داد)، متاسفانه آقای ساداتی نژاد در این یکسال و دو ماه، کمتر در دسترس خبرنگاران حوزه انتخابیه خود بوده و در این مدت تعامل و ارتباط نزدیکی با آنان نداشته است.
گرچه ممکن است وی برای رو در رو شدن با خبرنگاران حوزه انتخابیه خود حد و مرزی تعیین نکرده باشد اما صراحتاً باید اذعان کرد دفتر نماینده مردم برای تنظیم ارتباط دوسویه و تعامل خبرنگاران کاشان و آران و بیدگل با نماینده مردم این دو شهرستان، عملکرد «بسیار ضعیفی» داشته است.

به جز وجود دفاتر خبری خبرگزاری های ملی در کاشان و آران و بیدگل، این دو شهرستان پایگاههای خبری مجاز و نشریات متعددی با گرایش های سیاسی و رویکردهای متفاوتی دارند که از ظرفیت آنها برای تبیین و تشریح برنامه ها و فعالیت های مسئولان به خوبی استفاده نمی شود.

آقای دکتر ساداتی نژاد به عنوان نماینده کل مردم کاشان و آران و بیدگل باید از مطبوعات و رسانه های مجاز این دو شهرستان به عنوان زبان مردم و رکن چهارم دموکراسی استقبال کند.

وی که پیشتر رئیس دانشگاه کاشان و هم اکنون عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی است، حتماً می داند آگاهی دادن به مردم با اطلاع رسانی و دادن خبر تفاوت دارد و آگاهی بخشی به مردم در ارتباط رو در رو و چهره به چهره با خبرنگاران محقق می شود.

البته خبرنگاران و رسانه های کاشان و آران و بیدگل هم باید وظایف خود در آگاهی بخشی جامعه را به طور دقیق و صحیح انجام دهند و نباید با تحریف و تفسیرهای نادرست از برخی اخبار و نقل قولها، باعث بی اعتمادی مسئولان به رسانه ها شوند.

به هر حال امیدواریم شخص نماینده محترم به ویژه مسئولان دفتر او، این خلاء و ضعف اساسی را با یک برنامه ریزی منسجم و هدفمند برطرف کنند.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com