• کدخبر: 16745
  • انتشار خبر: ۱۱:۵۹ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۱۸
  • چاپ خبر
گفتگوی کاشان اول با تیمسار منصوری درباره سلفی جنجال برانگیز روز تحلیف؛

ای‌کاش نمایندگان موبایل بیرون نمی‌آوردند/ شک ندارم آنان در حال مطالبه حق ایران از موگرینی بوده‌اند

اگر خروجی این صحبت نمایندگان، یک عکسی می‌شد که نمایندگان ایستاده‌اند و دارند با خانم موگرینی صحبت می‌کنند، این یک موضوع ارزشی می‌شد به عنوان اینکه نمایندگان دارند حقوق خود را از مسئول سیاست خارجه اروپا مطالبه می‌کنند؛ خیلی هم خوب بود.

به گزارش  کاشان اول؛ عباسعلی منصوری آرانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل است. مردم او را به نام «تیمسار» می‌شناسند. در مجلس نهم، به عنوان یکی از نمایندگان پر و پا قرص حامی دولت حسن روحانی شناخته می‌شد. سال ۹۲ در دفاع از کلیات کابینه دولت یازدهم در مجلس صحبت کرد. عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام هم بود.

منصوری از «سلفی‌بگیران» مجلس گذشته است. خودش در زمان نمایندگی، عکس‌های سلفی‌‌اش را در صفحه اینستاگرامش قرار می‌داد. عکس سلفی با شخص رئیس جمهور تا بسیاری از وزرا و نمایندگان مجلس و حتی جواد کاظمیان؛ فوتبالیست کاشانی را می توانید در صفحه اینستاگرام تیمسار ببینید. او اما در مورد سلفی این روزهای تعدادی از نمایندگان مجلس با فدریکا موگرینی، نظر دیگری دارد.

 

این روزها که ماجرای سلفی گرفتن برخی نمایندگان مجلس دهم با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در روز تحلیف حسن روحانی در مجلس داغ است، به سراغ این نماینده سابق کاشان و آران و بیدگل رفتیم تا نظر و تحلیل او را در این زمینه جویا شویم. مانند همان دوران نمایندگی‌اش که خیلی خوب به رسانه‌ها بها می‌داد و در بیشتر وقت‌ها در دسترس و پاسخگو بود، این بار هم پس از حدود یک سال از تحویل صندلی خود به نماینده رسانه‌گریز کاشان در مجلس دوازدهم؛ با آغوش باز به ما جواب داد.

چه تحلیلی از ماجرای عکس گرفتن تعدادی از نمایندگان با خانم فدریکا موگرینی در روز تحلیف رئیس جمهور در مجلس دارید؟

من بر اساس عکس‌ها و صحبت‎هایی که در سایت‌ها و فضای مجازی دیدم، صحبت می‌کنم و شخصا با نمایندگان صحبتی نکردم. خود نماینده‌ها اعلام کرده اند که ما قصد داشتیم درباره موضوعاتی با خانم موگرینی صحبت بکنیم.

اگر خروجی این صحبت نمایندگان، یک عکسی می‌شد که نمایندگان ایستاده‌اند و دارند با خانم موگرینی صحبت می‌کنند، این یک موضوع ارزشی می‌شد به عنوان اینکه نمایندگان دارند حقوق خود را از مسئول سیاست خارجه اروپا مطالبه می‌کنند؛ خیلی هم خوب بود. اگر نمایندگان موبایلی در دست نمی داشتند و گفتگو می‌کردند.

و اگر یکی‌شان روی میز ننشسته بود و رفتارها و چهره‌هاشان هم حالت خوش و بش و  غیررسمی نمی‌داشت…

حالا خوش و بش عیبی ندارد و در مراودات دیپلماتیک هم خوش و بش هست.

البته از فضایی که عکس‌ها نشان می‌داد برنمی‌آمد که در حال گفتگوی جدی باشند.

ممکن است در آغاز گفتگویشان جدی بوده و بعد موگرینی گفته باشد من این حرف شما را قبول دارم و طبیعتا از حقوق شما دفاع خواهم کرد و در پایان فضا به سمت صمیمی شدن رفته و حرف‌ها دوستانه شده است. یعنی ابتدا یک گفتگوی مطالبه آمیز جدی باشد و بعد که موگرینی پذیرفت که آمریکایی‌ها بی منطق هستند و دارند به ما ظلم می‌کند، به سمت بحث های دوستانه رفته است.

اما آنچه ما الان داریم در عکس می بینیم که دارند سلفی می‎گیرند، به نظر من یا در اثر سهل‌انگاری است(به تعبیر آقای لاریجانی رئیس مجلس) یا در اثر عدم آموزش پروتکل‌های دیپلماتیک است.

بنابر این اصل گرفتن عکس سلفی به این شکل، درست نیست، اما اطلاع از محتوای جلسه مهم است و ما حتما باید بدانیم محتوای جلسه چه بوده است؛ ولی به هرحال، محتوای خوب گفتگو هم برطرف کننده این اشتباه نیست. و خروجی عکس هم بیانگر چنین محتوایی نیست.

 

الان شما زاویه خوش‌بینانه اتفاق را بررسی کردید و این سناریو را مطرح کردید که قصد گفتگو، مطالبه گری و پیگیری حق ایران از نماینده سیاست خارجی اروپاست. قاعدتا یک زاویه ناامیدکننده هم دارد و آن، همین ا ست که فضای گفتگوی نمایندگان با فدریکا موگرینی، فضای مطالبه گری و احقاق حق جمهوری اسلامی و شکایت از کارشکنی های آمریکا نباشد و به نوعی فضای وادادگی و عدم مقاومت باشد. در این حالت دوم باید چگونه در مورد این نمایندگان قضاوت کرد؟

عرض کردم که ما داریم یک عکس را می بینیم و خود این عکس در شئونات نمایندگی نیست. باید مواظب باشیم که عکسی نگیریم که برداشت سوء از آن بشود. این یک مطلب است که همه نمایندگان باید توجه کنند که مطلوب نظر مردم این رفتار نیست.

این مربوط به سناریوی اول شما بود که زاویه خوش بینانه را مطرح کردید. در مورد سناریوی دوم چه نظری دارید؟

من خودم با شناختی که از فضا و نمایندگان دارم، یقین دارم که نمایندگان در کلامشان دنبال حقوق مردم هستند. یعنی شک ندارم که حتما در آن گفتگوی چند نماینده با خانم موگرینی، خواسته اند مطالبی را به نماینده سیاست خارجی اتحادیه بگویند که حاکی از این است که از شما انتظار داریم با آمریکا برخورد کنید؛ انتظار داریم مطالبات ما را منتقل کنید و … روال این جلسات، معمولا به این شکل است و نمی‌شود نمایندگان باشند و فقط خوش و بش بکنند. حتما این مطالب بیان شده است. ولی ای کاش گوشی موبایل در نمی‌آوردند، ای کاش عکس نمی‌گرفتند و ای کاش عکس خروجی، عکسی بود که عده ای از نمایندگان در حال گفتگو با خانم موگرینی هستند. آن وقت می توانستند بگویند ما در مسیر وظایف نمایندگی، مطالبات مردم خود را که مطالبات به حقی هم هست، در این جلسه غیررسمی از او درخواست کردیم که اگر موگرینی تا الان با نمایندگان دولت طرف حساب بوده، الان ببیند که نمایندگان مجلس ایران هم دارند بر حقوق ملت، پافشاری می‌کنند.

این‌ها همه‌اش «اگر» است دیگر! و این درسی است که ما آموزش پروتکل‌های دیپلماتیک را در دستور کار نمایندگان قرار بدهیم تا حاشیه‌های این چنینی رخ ندهد. در عین حال نباید غافل بشویم و باید این را از حقوق نمایندگان بدانیم که اگر کسی وارد مجلس شد، از حقوق نمایندگان است که مطالبه کنند.

لذا نباید یک عکس منجر به این بشود که اگر مقام دیگری وارد مجلس شد، دیگر نمایندگان از او مطالبه حق نکنند.

آیا نمایندگان وقتی که وارد مجلس می‌شوند، آموزش پروتکل های دیپلماتیک را نمی بینند؟

در دنیا، احزاب چنین کاری را می‌کنند و این در آموزش های حزب هست. ولی کشور ما حزب ندارد که از این طریق انجام بشود. مجلس در فاصله بین دو دوره مجلس، یک سری کلاس‌ها برای آموزش قوانین و آیین نامه‌ها برگزار می‌کند. در کنار این کلاس‌ها باید آموزش‌های مربوط به آداب و رفتار پروتکلی را یاد بدهد که همین نحوه نشستن در جلسات و رفتارهاشان در جلسات را شامل می شود و سفرا هم آموزش آن را می بینند.

شاید خیلی چیزها در دنیا عیب نباشد. مثلا همین سلفی گرفتن. ولی ما چون فرهنگ خودمان را داریم و باید بر اساس فرهنگ خودمان رفتار کنیم. نمایندگان هم باید بدانند ممکن است آنچه که در دنیا ساری و جاری است، در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما زیبا نباشد.

انتهای پیام/

نویسنده

نوشته شده توسط خبرنگار در مرداد ۱۸ام, ۱۳۹۶

نماینده رسانه گریز فعلی را خوب اومدید…

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com