• کدخبر: 16818
  • انتشار خبر: ۴:۱۸ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  • چاپ خبر
از آغاز طرح تحول نظام سلامت تا خرداد ماه امسال؛

۷هزار و ۷۱۶ زایمان طبیعی در کاشان انجام شده است/ استقبال مادران از زایمان طبیعی و کاهش آمار سزارین

کارشناس مسئول واحد مامایی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: از آغاز طرح تحول نظام سلامت تا خرداد ماه امسال هفت هزارو ۷۱۶ زایمان طبیعی در کاشان انجام شده است که حدود هفت هزار زایمان کاملا رایگان صورت گرفته است.

به گزارش کاشان اول، کارشناس مسئول واحد مامایی دانشگاه علوم پزشکی کاشان امروز ظهر در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: در راستای برقراری عدالت در تامین بار مالی و بهره مندی از مراقبت های بهداشتی درمانی، بهبود کیفیت خدمات، حفظ شان و کرامت بیماران و نهایتا کاهش سهم مردم در پرداخت هزینه های مستقیم سلامت از ۱۵ اردیبهشت ۹۳ مجموعه دستور العمل های برنامه تحول سلامت که شامل هفت بسته خدمتی بود، ابلاغ شد که یکی از بسته ها شامل دستور العمل برنامه ترویج زایمان طبیعی است و ابلاغ اجرای آن در دانشگاه برعهده مسئول واحد مامایی دانشگاه گذاشته شد.

افسانه همتی ادامه داد: کاهش میزان سزارین توسط دانشگاه، بیمارستان، متخصص زنان و زایمان به میزان ۱۰ درصد نسبت به میزان پایه سال قبل، افزایش رضایتمندی مادران باردار از طریق حفظ حریم خصوصی با بهینه سازی فضای فیزیکی اتاق های زایمان، کاهش پرداخت از جیب مردم (رایگان شدن زایمان طبیعی در بیمارستان) و افزایش انگیزه ارائه‌دهندگان خدمت جهت افزایش میزان زایمان طبیعی از اهداف بسته خدمتی ترویج زایمان طبیعی محسوب می شود.

وی بیان کرد: از شروع طرح تحول نظام سلامت تا پایان خرداد ماه امسال هفت‌هزارو ۷۱۶ زایمان طبیعی در بیمارستان های مشمول طرح انجام شده که حدود هفت هزار زایمان به صورت کاملا رایگان بوده است.

۱۵ هزار و ۴۷۲ زایمان طبیعی از اردیبهشت ۹۳ تا خرداد ۹۶ در کاشان

همتی گفت: تعداد زایمان طبیعی در دانشگاه علوم پزشکی (بیمارستان های مشمول طرح، تامین اجتماعی، خصوصی) از شروع طرح تحول نظام سلامت تا پایان خرداد ماه امسال ۱۵هزار و ۴۷۲ بوده است.

وی با بیان اینکه با شروع طرح تحول نظام سلامت درصد سزارین بیمارستان مشمول طرح (بهشتی کاشان و رجایی آران و بیدگل) کاهش یافته است، تصریح کرد: با شروع طرح تحول نظام سلامت سزارین در بیمارستان های مشمول طرح از ۴۷٫۷۶درصد در سال ۹۲ به ۴۱٫۹۸درصد در سال ۹۵ کاهش یافته است.

کارشناس مسئول واحد مامایی دانشگاه علوم پزشکی کاشان خاطر نشان کرد: درصد سزارین دانشگاه علوم پزشکی کاشان (بیمارستان های مشمول طرح، تامین اجتماعی و خصوصی) با شروع طرح تحول نظام سلامت از ۵۴٫۰۳ درصد در سال ۹۲ به ۴۹٫۵۰ درصد در سال ۹۵ رسیده است.

همتی همچنین از کاهش درصد سزارین بار اول در بیمارستان های مشمول طرح تحول نظامت سلامت (بهشتی و رجایی) خبر داد و افزود: با شروع طرح درصد این نوع زایمان از ۲۲٫۸۴ درصد در سال ۹۳ به ۱۸٫۶۲ درصد در سال ۹۵ کاهش یافته است.

وی یادآورشد: درصد سزارین بار اول دانشگاه علوم پزشکی (بیمارستان های مشمول طرح، تامین اجتماعی و خصوصی) با شروع طرح تحول نظام سلامت از ۲۹٫۸۶درصد به ۲۲٫۵۹درصد در سال ۹۵ کاهش یافته است.

شرکت چهارهزار مادر کاشانی در کلاس های آمادگی قبل از زایمان
کارشناس مسئول واحد مامایی دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: بیش از چهارهزار مادر در کلاس های آمادگی برای زایمان از شروع طرح تحول نظام سلامت در کاشان شرکت کرده اند.

همتی با بیان اینکه بخش LDR با هزینه‌ای بالغ بر یک و نیم میلیارد تومان در بیمارستان شهید بهشتی کاشان در آبان ماه سال گذشته راه اندازی شد، بیان کرد: این روش سیستمی است که فرآیند لیبر، زایمان و دو ساعت پس از زایمان در یک اتاق با یک تخت و برای یک مادر انجام می شود و تخت این اتاق قابل تبدیل به وضعیت های مناسب برای لیبر و زایمان است و مادر از دو ساعت پس از زایمان تا زمان ترخیص به بخش منتقل می شود.

وی همچنین به درصد زایمان طبیعی در بیمارستان بهشتی در سال ۹۵ قبل از افتتاح ال دی آر پرداخت و بیان کرد: قبل از این سیستم میزان زایمان ۵۷٫۹۶ درصد و پس از افتتاح ۵۸٫۷۳ درصد شده که با ایجاد حریم خصوصی و حضور مادر در اتاق تک نفره به همراه خانواده این درصد افزایش یافته است.

زایمان طبیعی بدون درد
کارشناس مسئول واحد مامایی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تاکید کرد: بیمارستان شهید رجایی آران و بیدگل در حال احداث بلوک LDR مراحل پایانی ساخت را طی می کند و پیش بینی می شود تا ماه آینده به بهره برداری برسد.

همتی با بیان اینکه یکی از روش های زایمان بی درد استفاده از داروی بی حسی موضعی در زایمان طبیعی است، اظهار کرد: با فعال شدن دردهای زایمانی با هماهنگی ماما یا پزشک و درخواست مادر توسط متخصص بیهوشی ماده بی حسی از طریق نخاع کمر تزریق می شود که در این روش تا لحظه تولد نوزاد، مادر هیچ دردی حس نمی کند و این امر سبب خوشایندی سازی زایمان طبیعی می شود و این روش از سال ۹۴ در دانشگاه علوم پزشکی کاشان راه اندازی شده است.

شاخص مرگ و میر مادران کاشانی به صفر رسید
وی تصریح کرد: شاخص کشوری مرگ مادر باید به میزان کمتر از ۱۰ مرگ در هرصد هزار تولد باشد که در کاشان از ابتدای طرح تحول سلامت در سال ۹۳ شاخص مرگ مادر در ۱۰۰ هزار تولد به میزان ۱۰٫۵۹و درسال ۹۴ شاخص مرگ مادر به میزان ۹٫۹ در سال ۹۵ به میزان صفر و در سه ماهه سال ۹۶ نیز به صفر رسیده است.

کارشناس مسئول واحد مامایی دانشگاه علوم پزشکی کاشان از راه اندازی بخش نازایی بیمارستان بهشتی هم خبر داد و افزود: در پاییز سال ۹۵ با هزینه ای بالغ بر ۱٫۵ میلیارد تومان بازسازی و تجهیزوسایل مورد نیاز و آموزش پرسنل بخش نازایی صورت گرفت.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com