• کدخبر: 16877
  • انتشار خبر: ۷:۱۲ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲۵
  • چاپ خبر
گفتگو با پیشکسوت تعزیه در کاشان؛

تعزیه‌ی رسانه‌ای شده، ناقص است/ سابقه ۲۰۰ ساله کاشان در تعزیه‌خوانی

عباسعلی محسنی گفت: متاسفانه امروز رسانه های ارتباط جمعی هنر تعزیه را به صورت ناقص و همانند شیر بی یال و دم منتشر می کنند.

به گزارش کاشان اول؛ تعزیه و تعزیه خوانی در کاشان به ده ها سال قبل برمی گردد. در گذشته که  وسایل ارتباطی و پخش صوتی و تصویری موجود نبوده است، استفاده از از قالب «تعزیه» به عنوان یک هنر-رسانه برای بیان مظلومیت امام حسین (ع) و یاران شهیدش و حوادث کربلا، رونق بیشتری داشته است. امروز نیز تعزیه با تأکید بیشتر بر جنبه آیینی آن مورد توجه است.

تعزیه و تعزیه خوانی نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده و امروز در جای جای کشور برگزار می شود و آحاد مردم را از پیر و جوان جذب این هنر-رسانه فاخر آیینی می‌کند.

کاشان به عنوان دارالمؤمنین و شهر هیئت‌ها در سطح کشور مطرح است و به تبع این سابقه مذهبی، تعزیه هم رونق و جلای قابل توجهی دارد. گروه های متعدد تعزیه در شهرها و روستاهای منطقه کاشان در ایام خاص مخصوصا ماه محرم و صفر به صورت خودجوش و مردمی، واقعه عاشورا و مظلومیت امام حسین (ع) را در قالب هنر نمایشی تعزیه به نمایش می گذراند.

عباسعلی محسنی یکی از پیشکسوتان عرصه تعزیه و تعزیه خوانی در کاشان است و سرپرستی گروه تعزیه ای را در روستای «قَزَآن» بر عهده دارد. به مناسبت برگزاری انتخابات شورای تعزیه شهرستان کاشان با وی به گفت‌وگو نشستیم و از درد و دل های این پیشکسوت عرصه تعزیه شنیدیم.

سابقه هنر تعزیه و تعزیه خوانی در کاشان به چند سال قبل برمی گردد؟
نسخه های تعزیه در کاشان از «میرعزا» بود و سپس این نُسخ به پسرش «میرغم» رسید و لذا میرعزا را می توان بنیان گذار نسخ تعزیه در کاشان دانست و سابقه هنر تعزیه در کاشان به ۲۰۰ سال قبل برمی گردد. اما این افراد نسخ تعزیه را در اختیار هر کسی قرار نمی دادند و ملاحبیب الله شریف این نسخه ها را از میرعزا به صورت امانی گرفته و از آن رونویسی کرده و به او برمی گرداند و از آنجا که پدربزرگ من شاگرد ملا بود، این نسخ امروز در اختیار ما قرار دارد.

تفاوت تعزیه و تعزیه خوانی نسبت به مدیحه سرایی و روضه خوانی چیست؟
برخی افراد ممکن است پس از چند دقیقه نشستن به پای سخنرانی ها خسته شوند و در گذشته نیز از آنجا که امکانات نمایشی به صورت امروزی وجود نداشت سعی می شد تا با حداکثر شباهت ممکن، واقعه عاشورا با هنر تعزیه به نمایش گذاشته شود و تا به امروز این هنر نمایشی سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده و به ما رسیده است. در حالی که متاسفانه امروز رسانه های ارتباط جمعی هنر تعزیه را به صورت ناقص و همانند شیر بی یال و دم منتشر می کنند.

آیا استقبال از هنر تعزیه افزایش داشته است؟
بله؛ خوشبختانه مردم جذب هنر نمایشی تعزیه شده‌اند و لذا گاهی از سراسر کشور به کاشان می آیند تا در ایام محرم و صفر شاهد برگزاری تعزیه خوانی در شهرها و روستای این شهرستان باشند، زیرا روحانیت کمتر از روایات امام حسین (ع) و شجاعت ها و رشادت های آن حضرت بر روی منبرها می گویند و تعزیه می تواند این موضوع را به خوبی به نمایش دربیاورد.

برگزاری تعزیه با چه مشکلاتی همراه است؟
متاسفانه ما از نظر مکان برگزاری تعزیه با مشکل مواجه هستیم به گونه ای که در زمستان به دلیل حاکم بودن شرایط جوی نامناسب نمی توانیم در فضای روباز تعزیه را اجرا کنیم و لذا مجبور هستیم از مساجد و حسینیه ها استفاده کنیم در حالی که همیشه اضطراب داریم که مبادا حرکتی انجام شود که حرمت آن مکان رعایت نشود و پیوسته نیز با اعتراض هیئت امنای مسجد مواجه بوده و از سوی دیگر با کمبود مشکلات رفاهی و پذیرایی مواجه هستیم. ممکن است برخی افراد از شهرهای دیگر برای تماشای تعزیه حضور پیدا کنند اما به دلیل کمی فضا از تماشای این هنر فاخر مذهبی محروم ماندند.

چه اقداماتی در خصوص انتقال این هنر فاخر مذهبی به نسل های آینده صورت گرفته است؟
خوشبختانه جوانان از تعزیه استقبال خوبی می کنند؛ در حالی که در قدیم الایام از نظر وجود امکانات با مشکل رو به رو بودیم و همچنان نیز مشکلات گریبان گیر تعزیه است، سعی کرده ایم از حضور جوانان در این هنر نمایشی استفاده کرده و به آنان بها دهیم. همین امر موجب علاقه جوانان شده است. اما متاسفانه امکاناتی نداشتیم تا کلاس های آموزشی برگزار کنیم.

انتظارات شما از مسئولان چیست؟
ما همیشه برای برگزاری تعزیه روی پای خود بوده‌ایم و هرکس در این حوزه فعالیت می کند به صورت افتخاری و از روی عشق و علاقه به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بوده است و از آنجا که وجود نظم و انضباط در این هنر نمایشی فاخر مذهبی نقش به سزایی دارد و جوانان نیز از سر شور جوانی کم حوصله هستند انتظار داریم تا نظارت کلی بر امور تعزیه داشته باشند.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com