• کدخبر: 17209
  • انتشار خبر: ۸:۴۶ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲
  • چاپ خبر
گفتگو با نماینده سابق کاشان در مجلس؛

آنچه کاشان باید از وزرای دولت مطالبه کند/ به ازای هر وزیر باید یک اولویت را دنبال کنیم

رابطه خوب نماینده سابق کاشان در مجلس با وزرا؛ خصوصا وزرای دولت یازدهم که منصوری در دفاع از کلیات آن کابینه در سال ۹۲ در مجلس پشت تریبون رفت؛ سبب شد که او بتواند مطالبات شهرستان را در بستر مساعدی پیگیری کند و ما هم برای سوال در هم زمینه به سراغ او رفتیم.

به گزارش کاشان اول؛ با تشکیل دولت دوازدهم و استقرار رسمی وزرای کابینه در وزارتخانه‌ها، تخصیص بودجه ها و توزیع امکانات کشور یکی از مسائل اساسی است که موضوع مطالبات استان‌ها و شهرستان‌های کشور قرار می‌گیرد.

کاشان هم به عنوان منطقه‌ای سرشار از ظرفیت های انسانی، طبیعی، صنعتی و… باید برای فعلیت بخشیدن به استعدادهای خود، مطالبات خود را از وزرای کابینه به طور جدی دنبال کند که قاعدتا نماینده شهرستان در مجلس، اولین شخص حقوقی است که در این زمینه مورد سوال است.

عباسعلی منصوری آرانی، نماینده سابق کاشان در مجلس شورای اسلامی، کسی است که در سالهای ۹۰ تا ۹۴ به عنوان پیگیر مطالبات منطقه کاشان با وزرای کابینه دولت دهم و یازدهم در ارتباط تنگاتنگ بوده است. رابطه خوب منصوری با وزرا؛ خصوصا وزرای دولت یازدهم که منصوری در دفاع از کلیات آن کابینه در سال ۹۲ در مجلس پشت تریبون رفت؛ سبب شد که او بتواند مطالبات شهرستان را در بستر مساعدی پیگیری کند.

از آن‌جا که نیمی از وزرای کلیدی دولت یازدهم به کابینه بعدی راه یافته اند، و از طرفی بسیاری از پروژه ها و طرح ها هم در زمان او پیش برده شده است، مصاحبه با عباسعلی منصوری را برای آگاهی از جزئیات حوزه های مطالبه کاشان از وزرای فعلی، مفید فایده یافتیم.

آقای منصوری اگر یک به یک وزرا را عنوان کرده و حوزه‌های مطالبه کاشان را که مربوط به هرکدام از آنها می شود، بررسی کنیم؛ به نتایج خوبی می رسیم.

مطالبات کاشان از وزرای دولت جدید و اولویت‌بندی ما یک مسئله بسیار مهم است. حتما باید به ازای هر وزیری، یک اولویت را تعیین کنیم. برای اشتغال جوانان تحصیل‌کرده منطقه باید «منطقه ویژه اقتصادی» را از وزیر صنعت مطالبه کنیم. کلنگ آن خورده است و در زمان دولت یازدهم زمینش آزاد شده و برای برق و آب آن هم فکر شده و تمام مصوبات مربوطه اخذ شده است. الان وقت آن است که تحقق «بندر خشک» را در این منطقه از وزیر صنعت به طور جدی مطالبه کنیم تا گمرک در این نقطه استقرار پیدا کند و کانتینرها از روی کشتی با خط راه آهنی که در مسیر قرار دارد منتقل شوند به این‌جا و متقابلا خط حمل و نقل به سمت خلیج فارس امتداد یابد. حدود پنج هزار شغل در این منطقه اقتصادی خوابیده است.

از وزیر نفت؛ آقای زنگنه که در ایام انتخابات ریاست جمهوری به کاشان آمد و سخنرانی هم کرد، باید دو موضوع را پیگیری کنیم. یکی «گنبدهای نمکی» در منطقه «آب شیرین» و دیگری «پالایشگاه‌های پایین دستی» است که احتیاج به آب ندارد.

گنبدهای نمکی در حوزه پتروشیمی است؟

بله. هم پتروشیمی و هم ذخائر گاز. الان دارند مخازن گنبدهای نمکی را تخلیه می کنند. یک میلیارد متر مکعب در فاز اول و چهار میلیارد مترمکعب در فاز نهایی می توانند گاز استخراج کنند. حفاری ها شروع شده است. باید تسریع شود. حتما باید از زنگنه بخواهیم که بهره‌برداری از آن را در اولویت های وزرات نفت قرار بدهد تا در این چهار سال شاهد بهره‌برداری آن باشیم.

موضوع دوم، ایجاد پالایشگاه های جانبی کوچک است که برخلاف پالایشگاه های بزرگ بالادستی نیاز نیست که در کنار دریا باشند؛ نیازی به آب ندارند و محیط زیست را هم دچار مشکل نمی‌کنند. وقتی شما در منطقه خود چهار میلیارد مترمکعب گاز داشته دارید، یعنی یک عسلویه کوچک.

یعنی صرفه اقتصادی دارد؟

کاملاً. یک مسئله بسیار مهم ما سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است که آماده مشارکت هستند. مسئله دیگر هم جذب تحصیلگردگان ما است که وارد حوزه اشتغال بشوند. الان بزرگترین معضل اجتماعی ما بیکاری جوانان است.

الان منطقه ویژه اقتصادی ما در سمت شهر «مشکات» و «سن سن» است و منطقه ذخیره گاز ما هم «آب شیرین» است. در این منطقه هم راه آهن داریم و هم اتوبان. اگر فرودگاه را هم در این منطقه مستقر می کردیم، شاید بهتر بود.

در حوزه مطالبات از وزیر نفت، ما در زمان دولت یازدهم، مجوز یک «بارانداز نفت» را برای کاشان در کنار «سایپا کاشان» گرفتیم. در این بارانداز نفت، می توانیم صدمیلیون مترمکعب نفت خام را با لوله گذاری از جنوب کشور به کاشان منتقل و ذخیره کنیم. مجوز آن را گرفته‌ایم. زمین آن را هم در کنار سایپا گرفته‌ایم. این ظرفیت را برای شهر ایجاد کرده‌ایم. باید عملیاتی بشود.

کارکرد اقتصادی این بارانداز نفت و منافعش برای کاشان چیست؟

شما با این منبع نفت، مشتقات آن را استحصال می کنید و می توانید شهرک صنعتی خود را فعال کنید. انگار شما یک چاه نفت دارید که مدام صد میلیون مترمکعب نفت دارد. در واقع می توانید کاشان را تبدیل به یک شهر نفتی بکنید بدون اینکه آثار منفی آن را متحمل شوید. آن وقت ایجاد کارخانه‌جات لاستیک‌سازی، ایزوگام و هر محصولی که از مشتقات نفت است، توجیه اقتصادی پیدا می‌کند.

در حوزه بهداشت و درمان، الان دانشگاه علوم پزشکی کاشان را دانشگاه تیپ یک کرده‌ایم؛ در حالی که مثلا دانشگاه اراک هنوز تیپ دو است. دانشکده دندانپزشکی را اضافه کرده ایم و …

مطالبه ما از وزیر بهداشت چیست؟

ما باید این ظرفیت پزشکی و درمانی کاشان را مدام توسعه بدهیم. باید «توریسم درمانی» را پیگیری کنیم. یعنی کاشان در حوزه‌های خاص پزشکی، تبدیل به قطب کشور بشود. مثلا یزد را همه به قطب درمان نازایی می‌شناسند. هم از بقیه شهرهای کشور و هم از کشورهای دیگر برای درمان به کاشان بیایند.

طرحی که برای کاشان در حال پیگری بودیم، «اورژانس هسته ای» بود. من هم با آقای صالحی و هم با آقای قاضی زاده هاشمی صحبت کرده بودم. نطنز در غرب ما و فوردو در شرق ماست. باید تحقق «اورژانس هسته ای» را از وزیر بهداشت و همچنین از رئیس سازمان انرژی هسته ای مطالبه کنیم؛ چون هزینه هایش را باید سازمان انرژی هسته ای بدهد.

بخش آب بسیار برای ما مهم است.

که با وزارت نیرو سروکار خواهیم داشت؟

بله. ما الان به یکهزار و ۱۰۰ لیتر آب نیاز داریم که از زاینده رود و کوهرنگ وارد کاشان بشود. زمانی که بنده نماینده بودم، ۱۸۰ لیتر در ثانیه آب می‌آمد که پیگیری کردیم تا به ۴۰۰ لیتر رسید. وی هنوز تا نیاز واقعی کاشان، ۷۰۰ لیتر در ثانیه آب کم داریم.

مسئله دیگر در حوزه فاضلاب است. ما باید فاضلاب را تصفیه و برای کشاورزی استفاده کنیم تا آب ذخایر زیرزمینی برای کشاورزی و صنعت برداشت نشود.

این هم به مطالبات ملی ما مربوط می شود یا اینکه مربوط به شهرداری است؟

شبکه فاضلاب هم با وزارت نیرو است. فاز یک آن انجام شده و بخشی از زیرساخت‌ها مستقر شده است. البته کار اصلی را آقای گرانمایه نماینده اسبق کاشان در مجلس انجام داده بود که در زمان بنده عملیاتی شد. یک وقفه ای در کار افتاده است. باید برای ادامه کار از وزیر نیرو مطالبه کرد.

احداث شهرک ماهیان زینتی که مجوز آن را از وزیر کشاورزی گرفته ایم باید عملیاتی بشود.

ظاهرا کلنگ آن هم خورده است.

مهم این است که عملیاتی شود.

یکی دیگر از چیزهایی که خیلی باید از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیگیری بکنیم، سرمایه‌گذاری روی کاشان به عنوان قطب گردشگری کشور است.

مطالبه و پیگیری بعدی که در حوزه کارگران است که ۴۰ هکتار زمین منطقه اقبالیه را در عوض مطالبات آنان گرفته ایم و تشکیل تعاونی داده و همه مصوبات آن هم اخذ شده است تا شهرکی صنعتی برای صنایع مزاحم ایجاد شود و کارگاه های مزاحم مانند جوشکاری و کانال‌سازی و … از داخل شهر جمع و به آن شهرک منتقل شود. بیش از ۹۵ درصد کارهای آن انجام شده است. باید مراحل نهایی آن طی شود.

در حوزه وزارت راه و شهرسازی باید برای عملیاتی شدن تعریض و اصلاح جاده حادثه آفرین برزک-موته پیگیری کنیم. در بحث قطار برقی، باید طرح قطار برقی را که از یزد بیاید و از کاشان و تهران بگذرد، مطالبه کنیم. با نماینده یزد و اردستان و نایین و بادرود و کاشان، این طرح را فعال کرده بودیم. باید در دستور کار قرار بگیرد و فعال شود.

حوزه محیط زیست و ساماندهی کارخانه‌های آلاینده هم مقوله بعدی است که باید پیگیر شویم فیلتر نصب کنند و یک ارزش افزوده ای را بابت آلایندگی به شهرداری بدهند تا با ایجاد فضا سبز، جبران کند.

حوزه بعدی بحث مالیات است که باید تلاش کنیم مالیات هایی که از شهر خارج می شود، تحت عنوان ارزش افزوده به کاشان برگردد. چون ما یک شهرستان پردرآمد هستیم. خروجی مالیات هایی که می‌پردازیم، پیداست؛ بازگشت آن هم باید پیدا باشد. این حوزه مطالبه از وزیر اقتصاد و دارایی است. ما یک سال در سال ۹۳ یا ۹۴، ۲۸/۵ میلیارد تومان از این کانال به شهرداری کاشان برگرداندیم.

در حوزه فرهنگی چه مطالبه ای می توانیم داشته باشیم؟

ما باید بودجه وزارت فرهنگ را با بودجه سازمان های فرهنگی جمع کنیم و ببینیم از هرکدام می توانیم چقدر برای شهرستان جذب کنیم. ما در حوزه جذب بودجه های فرهنگی خیلی ضعیفیم و به دلایل متعددی ضعیف عمل کرده ایم و نتوانسته ایم کاری برای کاشان انجام بدهیم. طرح یک فرهنگسرایی را برای کاشان طراحی کرده اند که خیلی بزرگ است و هیچ وقت نشده بودجه اش را تخصیص بدهند. باید یک فرهنگسرای کوچکتری را تعریف کنیم در حدود ۵۰ میلیارد تومان تا بتوانیم بودجه اش را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محقق کنیم. در زمینه فرهنگ، هرچقدر پول می‌آوریم، پیدا نیست! شرایط کاشان هم یک شرایط خاص است.

بحث استقرار بزرگترین رصدخانه خاورمیانه در کاشان است که باید همزمان با وزرات علوم، معاونت فناوری ریاست جمهوری و پژوهشگاه دانش های بنیادی رایزنی و مطالبه کنیم و دانشگاه کاشان به عنوان مقر تحقیقاتی آن تثبیت بشود. با این کار، امکانی فراهم می شود که تمام محققان نجوم دنیا به کاشان می‌آیند و دانشگاه کاشان به یک قطب پژوهشی و علمی در این زمینه تبدیل بشود. ما تلسکوپ آن را از فنلاد وارد کرده ایم.

پس زیرساخت های فنی آن استقرار یافته است؟

بله. حدود ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۳ در این رابطه هزینه شده است که در روستای «کامو» نصب خواهد شد. ما در کل خاورمیانه، فقط یک رصدخانه شبیه این را در هند داریم.

از طرفی قرار است یک رشته دانشگاهی در همین حوزه نجوم هم و یک پژوهشکده دانش‌بنیان در دانشگاه کاشان راه اندازی شود که مجوزهای آن از مراجع ذیربط در وزارت علوم و پژوهشگاه دانش های بنیادی صادر شده است. ما باید برای به ثمر رسیدن این اقدام بین المللی به طور جدی پیگیر باشیم.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com