• کدخبر: 17212
  • انتشار خبر: ۱۰:۲۳ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲
  • چاپ خبر
گفتگو با مدیر مرکز مدیریت و کنترل حوادث شهرستان؛

گواهی وزارت کشور به آمادگی بالای کاشان در مواجهه با حوادث/ ۳ وضعیت بحرانی در ۱۰ سال اخیر کاشان داشته ایم

کاشان تنها شهرستان کشور است که جایگاه سازمانی «مدیریت و کنترل بحران» در فرمانداری آن وجود دارد و همین مسئله موجب چالاکی دستگاه‌های اداری شهرستان در مواجهه با حوادث و بحران ها شده است.

به گزارش کاشان اول، جواد مزروعی، کارشناس ارشد مدیریت بحران و مدیر مرکز مدیریت و کنترل حوادث شهرستان در فرمانداری ویژه کاشان است. کاشان تنها شهرستان کشور است که چنین جایگاه سازمانی در فرمانداری آن وجود دارد و همین مسئله موجب چالاکی دستگاه‌های اداری شهرستان در مواجهه با حوادث و بحران ها شده است. در مورد ستاد بحران شهرستان با او در دفترش به گفتگو می نشینیم.

از چه زمانی و با چه ساختاری، سازمان مدیریت بحران در کشور ایجاد شد؟ لطفا توضیح مختصری در این رابطه بدهید تا سپس به مقوله مدیریت و کنترل حوادث و بحران در کاشان برسیم.

بعد از زلزله بم در سال ۱۳۸۲ سازمانی برای مدیریت بحران‌های پیش آمده در کشور به وجود آمد و دستورالعمل‌ها و امور اولیه آن تا سال ۱۳۸۴ آماده شد و دولت نهم نیز با پیگیری‌های انجام داده شده تا سال ۱۳۸۷ از مجلس شورای اسلامی مصوبه گرفت.

پس از تصویب مجلس، تشکیلات سازمان مدیریت بحران کشور ایجاد شد و مقرر شد تا ۱۳۹۲ به مدت پنج سال در کشور به صورت آزمایشی پیاده شود و پس از آن نیز به مدت دو سال دیگر یعنی تا سال ۱۳۹۴ تمدید شد و اسفند سال ۹۴ لایحه این سازمان به مجلس رفت.

از اسفند سال ۱۳۹۴ تاکنون لایحه را بررسی می‌کنند و به عناوین مختلف به سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌های مختلف برای رفع ایرادات ارجاع داده می‌شود و نهایتا در سال جاری این لایحه ابلاغ شده است.

ما این ستاد را از قبل در کاشان داشته‌ایم و در حال اخذ مجوز برای تشکیل شورای مدیریت بحران شهرستان کاشان هستیم.


نقش ستاد بحران کاشان در مدیریت و کنترل حوادث شهرستان به چه صورت است؟

ستاد مدیریت بحران شهرستان کاشان کار اجرایی انجام نمی‌دهد و هماهنگی بین دستگاه‌ها در مواقع بروز حوادث توسط این ستاد انجام می‌شود. این ستاد کارگروه های مختلفی دارد و ۵۷ دستگاه شهرستان عضو ثابت شورا هستند. اما در قانون این موضوع پیش بینی شده که می‌توان در مواقع بحران از تمامی دستگاه های دولتی و غیر دولتی استفاده کرد.

جلسات مستمری برگزار می‌شود یا اینکه به اقتضای حوادث و بحران‌های احتمالی تشکیل جلسه داده می‌شود؟

شورای مدیریت بحران شهرستان کاشان ماهیانه یک جلسه دارد و این شورا به ریاست فرمانداری کاشان و دارای ۱۴ کارگروه است و در سطح کشور نیز ۱۷ وزارت‌خانه عضو این شورا هستند و در سطح استان نیز ریاست شورای مدیریت بحران برعهده استاندار و دبیری مدیرکل مدیریت بحران استان راه اندازی شده است.

در سطح کشور نیز شورای هماهنگی مدیریت بحران با ریاست رئیس مرکز مدیریت بحران و شورای عالی مدیریت بحران کشور نیز به ریاست رئیس جمهور و قائم مقامی وزیر کشور وجود دارد و شهرستان کاشان نیز ۱۴ کارگروه داشته و ۵۷ دستگاه عضو آن هستند و روسای آن دستگاه ها در جلسات حضور دارند.

هر کارگروه به صورت فصلی یک جلسه دارد و این ستاد در شهرستان کاشان نیز ماهیانه یک جلسه دارد و یک دستورالعمل به ازای هر کارگروه ابلاغ می شود و بر اساس آن اقدامات لازم را انجام می‌دهد. در سطح استان نیز طرح خطرپذیری اجرا می‌شود و برای هر حادثه یک سناریو پیش بینی شده تا در موقع وقوع حوادث، چینش نیروها تدوین شود.

چینش وسایل نیز در این طرح پیش بینی شده است. زیرا در بحث مدیریت بحران مهمترین موضوع زمان است تا در حداقل زمان به نتیجه برسیم؛ در حالی که فرصت‌سوزی در حوادث موجب وقوع آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شود.

تشخیص حادثه یا بحران بودن یک اتفاق، بر عهده کیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

تشخیص حوادث در سطح شهرستان بر عهده فرماندار، در سطح استان بر عهده استاندار و در سطح کشور بر عهده ریاست جمهوری است.
اگر حادثه ای در سطح شهرستان کاشان اتفاق بیفتد، ابتدا دستگاه مربوطه با آن برخورد می‌کند و پس از آن به دبیرخانه شورا ارجاع و بررسی می‌شود و در صورت تایید، آن حادثه مورد نظر از نوع بحران تشخیص داده شده و به فرماندار اعلام می‌کنیم و به همین دلیل ملزم هستیم تحت چارچوب تعریف شده اقدامات لازم را انجام داده و به مسئولان رده بالا اطلاع دهیم. زمان این مراحل اداری بستگی به مکان و نوع حادثه دارد و از ۱۰ دقیقه تا ۳ ساعت متغیر است.

تاکنون چند بار در کاشان اعلام وضعیت بحرانی شده است؟ و چه بوده است؟

وضعیت بحرانی، دو نوع واقعی و مانور دارد. از سال ۸۷ تاکنون فقط سه بار شرایط بحرانی واقعی داشته ایم و آن موارد نیز مربوط به سیل در مشکات، قمصر و بخش مرکزی بوده است. مانور هم که به طور مستمر برای محک زدن آمادگی دستگاه های برگزار می شود.

این در حالی است که شرایط حادثه که دارای چهار سطح صفر، یک، دو و سه بوده، فراوان اتفاق افتاده است.  در سطح صفر، یک دستگاه از عهده مهار حادثه بر می آید.
حادثه سطح یک همانند سیل است و چند دستگاه و پتانسیل شهرستان درگیر می‌شوند و حوادثی ممکن است در شهرستان کاشان رخ دهد که ظرفیت شهرستان در جهت مهار حادثه کافی نیست و لازم است از شهرستان های معین نیز کمک گرفته شود و در این صورت نیاز خود را به استان اعلام می‌کنیم و استان نیز شهرستان‌های معین را معرفی می‌کنند.

در برخی حوادث که سطح دو محسوب می شود؛ ممکن است خود فرماندار درگیر مشکل شود و لازم است از فرمانداری جایگزین استفاده شود. لذا فرماندار شاهین شهر و میمه به عنوان فرمانداری جایگزین فرمانداری کاشان تعیین شده است و در سطح استانی نیز استاندار اصفهان جایگزین استاندار تهران است.

در سطح سه، استان هم پاسخگوی حادثه نیست و کل استان درگیر آن حادثه شده و مدیریت آن بر عهده ریاست جمهوری است.

آیا از ظرفیت نیروهای مردمی هم برای مدیریت و مهار بحران استفاده می شود؟

بله. در شهرستان کاشان، طرح حضرت زینب ویژه هیئت‌های مذهبی برای آموزش آنها ترتیب داده شد و ۴۰ هیئت با مجموع تعدا پنج تا ۱۰ هزار عضو آموزش دیده‌اند. در سال ۹۱ با وقوع زلزله ورزقان، کاشان ماموریت پیدا کرد و امور معنوی و ساخت و ساز توسط همین اعضای آموزش دیده هیئات کاشانی انجام شد. در زلزله بوشهر نیز این مهم اتفاق افتاد.

آموزش اعضای هیئات به صورت پایلوت در کاشان انجام شد و طراحی های آن صورت پذیرفت و بعد از کاشان، پنج استان گلستان، سمنان، قم، یزد و فارس آموزش دیدند و پیشنهاد این موضوع نیز توسط کاشانی‌ها ارائه داده شده بود و سالانه نیز شش مانور در شهرستان کاشان برگزار می‌شود.

در مورد مصادیق مانورهای حوادث در کاشان، چند مثال عنوان بفرمایید.

آخرین مانوری که در دستور کار قرار دارد، مانور بیمارستان شهید بهشتی است و موارد در دستور کار نیز تخلیه بیمارستان در هنگام وقوع حوادث همچون آتش سوزی و غیره است و از دیگر موارد رخ داده شده، برگزاری مانور در مدارس کاشان است و تعداد دستگاه های دخیل نیز بستگی به نوع مانور دارد.

رزمایش پرتویی حضرت روح الله، یک رزمایش جامع و ملی بود که موارد متعددی در آن پیش بینی شده و چندین استان درگیر این مانور بودند و سعی شده بود تا موارد مانور تا حد زیادی به شرایط واقعی نزدیک باشد و خوشبختانه مانور در سطح عالی برگزار شد.

یک نکته هم لازم به یادآوری است که مدیریت ریسک با مدیریت بحران متفاوت است و در مدیریت ریسک، حالت تعاملی وجود دارد و سعی می‌شود تا حادثه به بحران تبدیل نشود و در بسیاری از کشورهای پیشرفته این موضوع در دستور کار قرار دارد و در این شرایط امکانات لازم به هنگام وقوع حادثه وجود داشته و بسیاری از حوادث بی سر و صدا خاتمه داده می‌شود و اصلا نیازی به ورود چند دستگاه پیدا نمی شود.

الان با شنیدن کلمه بحران، عمدتا تصویر سیل و زلزله در ذهن مردم تداعی می شود. طبق تعریف، بحران شامل چه حوادث دیگری است؟
۴۲ مورد بحران در دنیا شناخته شده که در استان اصفهان ۳۲ مورد شناسایی شده و در شهرستان کاشان نیز ۲۷ مورد ابلاغ شده و بعضی موارد همچون سیل، خشکسالی، سرمازدگی، ریزگردها، آلودگی آب های زیرزمینی و غیره مشهود است و اثرات آن بر روی محیط زیست آشکار است.

مشکل آب مهمترین مشکل در سطح شهرستان کاشان است و در سطح ملی و درجه سوم قرار دارد. زیرا اهمیت آب بالا رفته و در چند سال آینده جنگ بر سر آب است. الان آب شرب در کاشان وجود دارد؛ اما برای دستیابی به آب باید چاه های ۳۰۰ متری حفر شود و ec آن نیز بالا بوده و این موضوع به عنوان بحران شناخته می شود.

برخلاف تصور رایج، ۸۰ درصد از سطح کاشان، کوه و کوهپایه بوده و تنها ۲۰ درصد کویر است. لذا راهداری در این شهرستان سخت است و وجود هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه در شهرستان کاشان، حجم حوادث ترافیکی را بالا می برد.

موضوع دیگر وجود خطوط انتقال است و متاسفانه حریم خطوط انتقال آب، گاز و غیره در برخی موارد رعایت نمی‌شود.

نکته مهم پایانی که باید به آن اشاره کنم این است که کاشان تنها شهرستانی است که فرمانداری آن، پست سازمانی مدیریت بحران دارد. این پتانسیل با وجود پیگیری‌ها و وجود تخصص ایجاد شد و یکی از قوی‌ترین مراکز مدیریت بحران کشور در شهرستان کاشان به گواهی وزارت کشور است و برگشت شرایط مخابرات کاشان بعد از آتش سوزی در کوتاه ترین زمان ممکن، شاهد این مطلب است.

هفته گذشته یکی از لوله های آب ۴۰۰ و اصلی با عمر ۶۰ سال شکسته شد و این شکستگی کوچک بود؛ اما حجم آب انتقال شده از طریق این لوله بالا بود که باعث آب گرفتگی خیابان شد. با وجود پتانسیل‌های موجود، این حادثه طی پنج الی شش ساعت رفع شد، اما مدیریت همین حادثه در شهرستان‌های دیگر تا دو روز دستگاه‌های مربوطه را درگیر می کند.

انتهای پیام/

 

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com