• کدخبر: 17666
  • انتشار خبر: ۱۲:۰۴ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
  • چاپ خبر
گزارش یک کار تمیز فرهنگی؛

اعلام ریز هزینه های یک کنگره شهدا برای اولین بار

در این برنامه هیچ مقام مسئولی به طور رسمی دعوت نشده و هیچ بنری زده نمی شود. هیچ نشریه تمام رنگی پوچ و یا بی‌خاصیتی منتشر و هدر نمی شود. چون قرار نیست به کسی گزارش داده شده و یا ابزار ریاست و یا پلکان قدرت برای فرد یا افرادی باشد.

کاشان اول– سید مهدی سیدی/ شاید باور نکنید که در این وانفسای فرهنگی و در این گوریدگی سازمان های فرهنگی شهر و کشور، یک جمعیت خانوادگی، برنامه ای در حد تقریبا تراز، برگزار می کند. یادواره شهدای «عشق به روایت خون» یک گردهمایی مؤمنانه و انقلابی است که امسال برای هشتمین بار متوالی برگزار شده است؛ جشنواره ای برای گرامیداشت ۲۱ شهید منتسب به یک فامیل در کاشان؛ آن هم بدون کم‌ترین کمک از جانب نهادهای متولی.

در این برنامه هیچ مقام مسئولی به طور رسمی دعوت نشده و هیچ بنری زده نمی شود. هیچ نشریه تمام رنگی پوچ و یا بی‌خاصیتی منتشر و هدر نمی شود. هیچ خبرگزاری، خبرنگاری به مراسم اعزام نمی‌کند. پس هیچ پوشش خبری و یا ویترینی از آن در رسانه‌ها منتشر نمی‌شود. چون قرار نیست به کسی گزارش داده شده و یا ابزار ریاست و یا پلکان قدرت برای فرد یا افرادی باشد.

جمعیتی در حدود دویست و پنجاه نفر که دارای نسبت‌های فامیلی دور و نزدیک هستند، دو ساعت در یک آمفی تئاتر دور هم جمع شده و درباره شهدا برنامه اجرا می کنند. روح معنوی پیدا می کنند، اشک می ریزند، صاحب تحلیل و بینش می شوند و برای ادامه راه شهدا، هم‌پیمان و هم‌قسم شده و با شعار «تا آخر ایستاده ایم» برنامه را به پایان می رسانند.

شفاف سازی هزینه ها
هزینه برنامه امسال دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان شده است و از آنجا که معتقدیم برنامه‌های فرهنگی باید در شفاف‌سازی هزینه‌های خود پیشقدم باشند، ریز هزینه‌های این برنامه را اعلام می کنیم:

– ۳۰۰ هزار تومان اجاره آمفی تئاتر؛
– ۱ میلیون و پانصد هزار تومان شام (خورشت قیمه، هر پرس ۵ هزار تومان)؛
– ۳۰۰ هزار تومان میان وعده‌مراسم (کیک و ساندیس و موز)؛
– ۲۰۰ هزار تومان هزینه دکور (شمع و پلاک)؛
– ۲۰۰ هزار تومان هزینه تقدیر از خانواده شهدا (قاب ساعت منقوش با تصویر شهید خانواده مربوطه)
– ۲۰۰ هزار تومان هزینه های متفرقه (حمل و نقل و سایر موارد)
جالب آنکه ریالی از این پول توسط سازمان‌ها یا ارگان‌ها تأمین نشده و اساسا با هیچ سازمانی، مکاتبه نمی‌شود. تمام هزینه‌های مورد نیاز از طریق فامیل و خانواده‌ها، در قالب کمک‌های خرد، تأمین اعتبار شده است.

کیفی‌سازی برنامه‌ها در جهت آرمان‌ها
در حاشیه این برنامه، مهدکودکی برای نگهداری بچه‌های خردسال و مهارت‌آموزی به آنان پیش بینی شده و در انتهای برنامه همه آن جمعیت نونهال (بیست نفر) با همخوانی یک بیت شعر در دفاع از مدافعان حرم، روی سن حاضر شده اند. همچنین یک آتلیه عکاسی توسط جوانان فامیل در محوطه روبروی سالن پی ریزی شده و همه افراد به صورت تکی و خانوادگی، عکس یادگاری گرفته و بعد از مدتی عکسهای ویراستاری شده را تحویل می گیرند.
اجرای برنامه‌ها اعم از سخنرانی، متن‌خوانی، نمایش، مجری‌گری و سایر موارد، توسط اهالی فامیل برگزار شده و جز یک نفر از شعرای آیینی، هیچ عنصر بیرونی در اجرای برنامه حاضر نبوده است.

جریان این یادواره دقیقا برخلاف روند مرسوم برخی یادواره‌های کنتراتی بوده است که با خرج پول‌های گزاف و چند میلیون تومانی برای مجری تلویزیونی، مداح معروف، سخنران چهره و استخدام یک تیم رسانه‌ای و فیلم‌برداری حرفه‌ای…، سعی می‌کنند یاد شهدای مظلوم را گرامی دارند.

یکی از جوانان فامیل با حضور روی سن، با نمایش یک پاورپوینت دست‌ساز، به این سؤال پاسخ می‌دهد که فرق شهدا با ما چه بوده است؟ دو نفر از خانم‌ها با حضور روی سن، با شهدا مناجات کرده و قصه شهادت را توصیف می‌کنند. سخنران مراسم به موانع تبلیغ دین و چگونگی مقاومت کفار در برابر مسیر خدا می‌پردازد و می‌کوشد جماعت را به تحلیل روشنی برای ادامه ایستادگی در مسیر حق، مسلح کند.

مجری برنامه بر اساس یک کار پژوهشی، دست خط شش نفر از شهدا را روی پرده نشان داده و رفتارهای یومیه آنها در نامه‌نگاری‌ها را با حضار مرور می‌کند.

اغراق نیست اگر این حرکت به عنوان یک تلاش فرهنگی و نماد الگوآفرین از مفهوم «آتش به اختیار» تلقی شود. امروز این فامیل، به سطحی از دانش در مدیریت فرهنگی دست یافته است که به احتمال زیاد، نظیر آن در سازمان‌های عریض و طویل فرهنگی شهر، یافت نمی‌شود.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com