• کدخبر: 18744
  • انتشار خبر: ۱۰:۲۸ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
  • چاپ خبر
محمدرضا سنگری در کاشان بیان کرد؛

آغاز زیبای کربلا و تأثیرات آن بر زیبا کردن حماسه عاشورا

نویسنده و استاد دانشگاه گفت: یکی از ویژگی های کربلا آغاز فوق العاده زیباست که حضرت اباعبدالله روز بعثت را برای آغاز حرکت انتخاب می‌کند و لباس پیامبر را نیز به تن کرده و آخرین بار در میدان هم لباس پیامبر را می‌پوشد؛ پس فضاسازی فرهنگی بسیار مهم است.

به گزارش کاشان اول؛ نویسنده و استاد دانشگاه شامگاه یکشنبه در هیئت رزمندگان اسلام کاشان ضمن اشاره به حدیثی از امام علی (ع) مبنی بر اینکه بهترین امور، اموری است که ابتدای آن زیبا باشد، اظهار کرد: یکی از نشانه های زیبا بودن اصل یک امر، آغاز زیبای آن است.

محمدرضا سنگری ابراز کرد: یکی از ویژگی های کربلا آغاز فوق العاده زیباست که حضرت اباعبدالله روز بعثت را برای آغاز حرکت انتخاب می‌کند و لباس پیامبر را نیز به تن کرده و آخرین بار در میدان هم لباس پیامبر را می‌پوشد؛ پس فضاسازی فرهنگی بسیار مهم است.

وی افزود: ما نباید شکست خورده‌ی آغاز نامناسب باشیم، زیرا این در ذهن هک می‌شود و در تمام مراحل زندگی تاثیر می‌گذارد.

سنگری اذعان کرد: زمینی که امام حسین(ع) وارد آن شد، متعلق به بنی اسد بود که آن را به ۶۰ هزار درهم خرید زیرا نمی‌خواست خونش در زمین غصبی ریخته شود و در شب عاشورا نیز یارانش را جمع کرد و گفت اگر کسی بدهکار است از کربلا بیرون رود زیرا نمی‌خواهم از اصحاب، کسی حقی به گردنش باشد.

این پژوهشگر بیان کرد: آغازگر جنگ بنی هاشم حضرت علی اکبر بود کسی که شبیه ترین افراد از نظر صدا، سیما، خلق و خوی به پیامبر است و نیز عبدالله نمیر اولین نفر برای جنگ تن به تن رفت که ۱۷ روز قبل داماد شده بود و صبح عاشورا حضرت علی اکبر اذان گفت که دشمنان گمان کردند پیامبر اذان می‌گوید.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: عنصر دیگری که کربلا را زیبا کرده، داشتن برنامه مناسب است در حالی که زیبایی هر انسان در این است که برنامه واقع‌بینانه داشته باشد و امام حسین علیه السلام نیز برنامه خود را یک بار کنار روضه پیامبر و بار دیگر زمان حرکت بیان می‌کند که ۱۸ اصل دارد و ۹ اصل بین او و خداست و ۹ اصل دیگر را به عنوان اصول بنیادین مطرح می‌کند.

سنگری اظهار کرد: از جمله اصول امام حسین زیبایی و زینت در حلم است که مقام معظم رهبری آن را ظرفیت سازی تعبیر کرده اند که کسالت و بی حوصلگی نباید در زندگی باشد و اصل دیگر پایبندی به آرمان هاست که حضرت ابوالفضل(ع) نماد وفاداری و پایبندی در کربلاست.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com