• کدخبر: 18747
  • انتشار خبر: ۱۱:۰۴ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
  • چاپ خبر
حجت الاسلام رفیعی در کاشان:

انسان کریم، خطاهای دیگران را نادیده می‌گیرد/ خدا کار خیری را که کوچک شمرده شود، بزرگ می‌کند

استاد حوزه و دانشگاه گفت: انسان های کریم اهل تغافل هستند یعنی خطای دیگران را نادیده می‌گیرند و نشانه دیگر آنها این است که به وعده هایشان عمل می کنند.

به گزارش کاشان اول، استاد حوزه و دانشگاه شامگاه دوشنبه در هیئت رزمندگان اسلام کاشان با بیان اینکه کرامت از ویژگی‌های امام حسین(ع) است و شهید مرتضی مطهری نیز در این رابطه بیاناتی داشته، اظهارکرد: کلمه کرامت در زبان فارسی معادل ندارد.

حجت الاسلام ناصر رفیعی با اشاره به اینکه در مقابل کرامت، لئامت است و انسان لئیم دست به هر کاری می‌زند، ابراز کرد: کریم کسی است که دائم از او خیر می‌ریزد و کار خوب را وظیفه خود می‌داند و اگر رشد کسی با کرامت همراه باشد، خود به خود دنبال خطا و اشتباه نمی‌رود.

رفیعی با بیان اینکه دو نوع کرامت داریم، افزود: اول کرامتی که خداوند به انسان عطا کرده و کرامت دیگر کرامت اکتسابی است و لذا از علائم انسان های با کرامت این است که حس تقدیر و تشکر دارند و حتی چیز کم و کوچک و خدمت اندک دیگران را نادیده نمی‌گیرند و به صورت مداوم خیر از او ساطع می‌شود.

وی با بیان اینکه انسان کریم کرامت را وظیفه خود می داند، اذعان کرد: سه امر، کمک کردن به دیگران را زیبا می‌کند؛ اول سریع انجام دادن که خدا آن را زیبا می‌کند، دوم پوشاندن کار خیر که خدا آن را مطرح می‌کند و سوم کوچک شمردن کار که خدا بزرگش می‌کند.

رفیعی با اشاره به حدیثی مبنی بر اینکه اگر بیماری که از بستر بلند می‌شود، شکوه نکند مانند حالتی خواهد بود که بیگناه از مادر زاده شده است، گفت: خداوند شنونده شکایت است و انسان کریم شکایت خدا را پیش مردم بازگو نمی‌کند بلکه به خدا شکایت می‌کند.

وی با یادآوری حدیثی مبنی بر اینکه بزرگترین نشانه انسان های کریم، تغافل است و بیشترین اهل بهشت انسان های ساده هستند، اظهار کرد: انسان های کریم اهل تغافل هستند یعنی خطای دیگران را نادیده می‌گیرند و نشانه دیگر آنها این است که به وعده هایشان عمل می کنند ولی وعیدها را جامه عمل نمی‌پوشانند.

سخنران هیئت مذهبی ررمندگان اسلام کاشان اذعان کرد: هر مکان مقدس به خاطر فردی که در آن قرار داده شده تقدس پیدا کرده و گودی قتلگاه نیز مرتفع ترین نقطه دنیا است و لذا محل شهادت امام حسین (ع) گودی نیست بلکه ارتفاع است زیرا کریم در آن جان داده است.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com