• کدخبر: 18752
  • انتشار خبر: ۷:۴۰ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
  • چاپ خبر

آنفلوانزا یا سرماخوردگی؟

با شروع فصل پاییز و آغاز سرما اغلب مردم برای فرار از سرماخوردگی های سخت زمستانی به سراغ واکسن آنفلوانزا می روند، به امید اینکه از شر سرماخوردگی در امان باشند! اما شاید ندانند که اگرچه برخی علائم بیماری سرماخوردگی و آنفلوانزا مشابه هم است، ولی واکسن آنفلوانزا در مقابل سرماخوردگی از ما محافظت نمی کند.

کاشان اول– محمد جهاندار؛ کارشناس پرستاری/ با شروع فصل پاییز و آغاز سرما اغلب مردم برای فرار از سرماخوردگی های سخت زمستانی به سراغ واکسن آنفلوانزا می روند، به امید اینکه از شر سرماخوردگی در امان باشند! اما آنفلوانزا و سرماخوردگی به دلیل شباهت هایی که دارند گاهی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. درست است که هر دو تقریبا با ضعیف شدن بدن در برابر سرما بروز می کنند، اما علائم و درمان آنفلوانزا با سرماخوردگی متفاوت است.

شاید مهمترین نکته این باشد که اگرچه برخی علائم بیماری سرماخوردگی و آنفلوانزا مشابه هم است، ولی واکسن آنفلوانزا در مقابل سرماخوردگی از ما محافظت نمی کند.

آنفلوانزا و سرماخوردگی چه تفاوت هایی دارند؟

آنفلوانزا علائمی مانند گلودرد، تب، سردرد، درد عضلانی، احتقان و سرفه دارد که معمولا سریع و ناگهانی ایجاد شده و شدیدتر از علائم سرماخوردگی معمولی هستند. علائم آنفلوانزا معمولا ظرف دو تا پنج روز بهبود می یابد ولی درد عمومی بدن در آنفلوانزا اغلب شدید و در کل بدن خواهد بود و ممکن است ۳ تا ۴ هفته طول بکشد. در آنفلوانزا سرفه و خلط شایع بوده و ممکن است شدید شود. ولی در سرماخوردگی، به صورت خفیف تا متوسط و به صورت سرفه‌های تک تک خواهد بود. بیشترین زمان احتمال ابتلا به آنفلوانزا ماه های مهر تا اسفند است.

جالب است بدانید که هر سال ۲۵۰ الی ۵۰۰ هزار نفر فرد بالغ حتی در کشورهای پیشرفته جان خود را در اثر آنفلوانزا از دست می دهند و گاهی این عفونت را نمی توان به سادگی رفع کرد.

 در کل اگر احساس می کنید زیر کامیون له شده اید، احتمالا آنفلوانزا دارید!

در سرماخوردگی آبریزش و گرفتگی بینی بسیار شایع بوده و با عطسه همراه است. گلودرد در سرماخوردگی معمولا به صورت خفیف وجود دارد. همچنین خستگی یا وجود ندارد و یا بسیار خفیف است. در سرماخوردگی ضعف شدید هرگز وجود. سردرد نیز در سرماخوردگی مداوم و معمولا خفیف است اما آنفلوانزا سردردهای شدید به دنبال دارد.

اما در این فصل سوالات زیادی در خصوص لزوم تزریق واکسن آنفلوانزا بوجود می آید و برخی از باورهای رایج و اشتباه باعث می شود که افراد جامعه تصورات غلطی را راجع به این واکسن پیدا کنند.

شاید مهمترین نکته این باشد که اگرچه برخی علائم بیماری سرماخوردگی و آنفلوانزا مشابه هم است، ولی واکسن آنفلوانزا در مقابل سرماخوردگی از ما محافظت نمی کند.

طبق توصیه پزشکان، نیازی نیست که همه افراد از این واکسن‌ استفاده کنند، بلکه افراد با بیماری ‌های خاص یا سالمندان بیش از سایرین به استفاده از این واکسن‌ نیاز دارند. تزریق واکسن آنفلوانزا در کودکان ۳ تا ۱۲ سال، افراد بالای ۶۵ سال، مصرف کنندگان داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی، بیماران سرطانی و ایدز، بیماران دارای نارسایی کلیوی، بیماران دیابتی، بیماران دارای فشار خون و بیماران دارای مشکلات ریوی و کبدی توصیه میشود.

واکسن آنفلوانزا با تمام فوایدی که برای محافظت از بدن دارد، عوارض جانبی ناخواسته ای را نیز در برخی افراد ایجاد می کند که احساس سوزش و خارش در محل تزریق واکسن اولین مسئله‌ای است که عمدتاً تا چند روز بیمار را درگیر می‌کند. در چند روز اول پس از تزریق ممکن است عوارض جانبی چون تب، درد های عضلانی، کهیر، خارش پوست، سردرد، تهوع، احساس ناراحتی و ضعف در بیمار بروز یابند که جای نگرانی ندارد. در سال ۲۰۱۵ دانشمندان با مطالعه واکسن آنفلوانزا دریافتند بیش از ۸۶ الی ۹۲ درصد افرادی که این واکسن را تزریق می‌کنند، دچار قرمزی در محل تزریق، حدود ۵۰ درصد تورم و حدود ۴۵ درصد آنان دچار احساس خارش در محل تزریق می‌شوند.

دو درصد از هر یک میلیون نفری که واکسن آنفلوانزا تزریق می کنند ممکن است با واکنش حساسیتی شدید مواجه شوند، بویژه اگر فرد دچار حساسیت به تخم مرغ باشد. در برخی موارد بسیار نادر، تزریق واکسن باعث ابتلای فرد به بیماری فلج پیشرونده به نام “سندروم گیلن باره” شده است. اما احتمال بروز این بیماری بسیار نادر است و نباید به خاطر درصد بسیار کم خطر از مزایای واکسن بی بهره ماند.

 

تزریق واکسن در کسانی که سابقه واکنش الرژیک به تخم مرغ، فرمالدهید یا جنتامایسین دارند، کسانی که در زمان مراجعه برای تزریق واکسن تب یا عفونت حاد داشته باشند، کسانی که سابقه ابتلا به سندرم گیلن باره را داشته باشند و شیر خواران زیر ۶ ماه ممنوع است.

واکسن های آنفولانزا در تمامی مراحل بارداری قابلیت مصرف دارند.

در کل توصیه می‌ شود که در مورد تزریق این واکسن، حتما با پزشک مشورت کنید.

برای جلوگیری از انتشار سرماخوردگی و آنفلوانزا رعایت بهداشت فردی و عمومی ضروری است. به این منظور شست‌وشوی مرتب دست و صورت با آب و صابون بویژه پس از برخورد با فرد بیمار لازم است. همچنین باید دهان و صورت هنگام عطسه و سرفه پوشانده شده و از تماس با دیگران هنگام بیماری اجتناب کرد. استراحت و نوشیدن مایعات گرم به میزان کافی در بهبود علایم این بیماری‌ها موثرند. لازم به ذکر است رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات، حفظ نظافت فردی، پوشیدن البسه مناسب فصل، اجتناب از مواجهه با افراد بیمار و انجام ورزش روزانه نقش به سزایی در جلوگیری از آنفلوانزا دارند.

 

انتهای پیام/

 

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com