• کدخبر: 18802
  • انتشار خبر: ۳:۲۱ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  • چاپ خبر
برای دومین سال متوالی:

تریبون جمعه نشلجیها در انحصار یک جناح سیاسی/ فدا کردن آیین های مذهبی در پای اهداف حزبی

جمعه نشلجیها که هرساله در سومین جمعه مهر ماه برگزار می شود و اهمیت و شکوه آن تنه به تنه جمعه قالیشویان مشهد اردهال کاشان می زند، در سالهای اخیر مورد طمع و بهره برداری سیاسیون و به تبع آن ایجاد فاصله ای شدید با اهداف آن مراسم آئینی و مذهبی شده است.

کاشان اول، مسعود هادوی/ جمعه نشلجیها که هرساله در سومین جمعه مهر ماه برگزار می شود و اهمیت و شکوه آن تنه به تنه جمعه قالیشویان مشهد اردهال کاشان می زند، در سالهای اخیر مورد طمع و بهره برداری سیاسیون و به تبع آن فاصله گرفتن با اهداف آن مراسم آئینی و مذهبی شده است.

آیا شایسته است که در مراسم های منسوب به حضرت سلطانعلی(ع) که سه سال به عنوان نایب خاص دو امام معصوم و سفیر ولایت در منطقه فعالیت می کرده اند، شاهد تصمیماتی با اهداف صرف سیاسی باشیم؟!

باید دید پشت این تصمیمات سیاسی کیست و آیا نهادی برای رد یا تأیید سخنرانان مراسمهای بزرگ اینچنینی وجود ندارد که مسائل و فضای سیاسی و دینی حاکم بر منطقه مقدس اردهال و دارالمؤمنین کاشان را در نظر بگیرد؟!

سال گذشته را به یاد بیاورید که با انتخاب سخنرانی جنجال آفرین برای جمعه نشلجیها و در نتیجه کم توجهی مخاطبان در مراسم، حواشی و تنش ها و تفرقه های بسیاری در منطقه اردهال و کاشان به بار آمد که هنوز تبعات آن در زمینه کاشت بذر اختلاف در روستای ولایی نشلج مشهود است.

بررسی نقش متولیان جمعه نشلجیها در روستای نشلج که اتفاقا علاقه وافری به همراهی با سیاسیون دارند و همچنین نقش مبهم متولیان آستان علی بن باقر(ع) و متولیان پشت صحنه انتخاب سخنران در کاشان نیز خالی از لطف نیست که در حوصله این متن نمی گنجد.

انتخاب سخنرانانی با دیدگاه مشخص سیاسی و در راستای اهداف یک جناح در یک مراسم آئینی و مذهبی نیز در نوع خود جالب است.

واکنشها و اعتراضات به سخنران جمعه نشلجیهای سال ۹۵ به گونه ای بود که تأثیری جزء عدم استقبال از سخنران نداشت، لذا باید نشست و نظاره کرد که تا کی شاهد فدا شدن مراسمهای خاص مذهبی برای اهداف سیاسی خواهیم بود.

شایان ذکر است رییس ستاد جمعه نشلجیها، ۲۴ ساعت قبل از مراسم؛ حجت الاسلام محمود رستگاری را به عنوان سخنران نهایی مراسم جمعه سوم مشهد اردهال نام برد.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com