• کدخبر: 19883
  • انتشار خبر: ۲:۱۹ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
  • چاپ خبر
ماجرای یک مستند و یک ایده برای رسانه های شهر؛

روش‌های مرسوم رشوه دادن در ادارات و شهرداری‌ها

رسانه های کاشان به جای پرداختن به مجادلات بی حاصل سیاسی، به شفافیت اداری شهر کمک کرده و از مخاطبان خود بخواهند در صورتی که گزارش موثقی از تخلفات اداری در دست دارند، برای انتشار عمومی در اختیار رسانه بگذارند

کاشان اول؛ سید مهدی سیدی / «در حال ساخت و ساز بودیم؛ مأمور شهرداری آمد گیر داد که شما خلاف کرده اید؛ باید جلوگیری کنید؛ کار از امروز تعطیل! گفتم هم من می دانم و هم تو؛ مشکلی در کار نیست؛ راحت باش، خلاص مان کن، خودمانی صحبت کن؛ گفت: هر هفته ۵۰۰ هزار تومان برایت خرج دارد. گفتم باشد، هر هفته چهارشنبه به چهارشنبه بیا، پولت را بگیر و برو»

این بخشی از مستند «تلکه» است که چندماه قبل از تلویزیون پخش شده است. کارگردان در این مستند متفاوت سعی کرده است به صورت شفاف، به ماجرای فساد اداری و رشوه در ادارات دولتی و شهرداری مناطق تهران، بپردازد. مستندساز به صورت مستقیم و گاهی از طریق دوربین مخفی در ادارات حاضر شده و با تمرکز بر بحث ساختمان سازی، این سوژه را ردگیری می کند که روش های مرسوم رشوه دادن در ادارات و شهرداری ها، چگونه است؟

یکی می گوید ساخت ساختمان های مشارکتی را کنترات می کنم، اما چون حاضر نیستم به شهرداری و بقیه ادارات دولتی، رشوه یا پول اضافه بدهم، کارم طول می کشد و ساختمانی را که دیگران، یک ساله می سازند، برای من دو سال طول می کشد. برای همین کسی دیگر با من شریک نمی شود، چون می گویند فلانی مجوز گرفتن از ادارات را بلد نیست.

دیگری می گوید یکی از مأموران شهرداری، هرچند روز یکبار می آمد سر ساختمان ما و گیرهای بیخودی می داد و سنگ اندازی می کرد. رفتم پیش رئیسش که این کارمند شما الکی اذیت می کند. خودش آمد سر ساختمان؛ به کارمندش با تلخی گفت چرا اینقدر این برادر ما را اذیت می کنی؟ گفت آخر هوای ما را ندارد! به خودم گفتم الان این رئیس، توی گوش مأمورش می زند و از اداره اخراجش می کند. اما در کمال ناباوری لبخندی زد و رو به من گفت: خوب راست می گوید برادر! هوای او را داشته باش تا کارت زودتر راه بیفتد!

ماجرای فساد اداری در برخی بخش ها و ادارات، آسیب های فراوانی به بار آورده و طعمی از ناامیدی و یأس را در کام مراجعه کنندگان نشانده است. گرچه تلاش های ارزشمند و قابل اعتنایی در سطوح مختلف برای درمان این پدیده شوم، انجام شده است که گاهی با موفقیت هایی همراه بوده، اما هنوز تا وضع مطلوب فاصله داریم.

از وضعیت فساد اداری در کاشان، اطلاعاتی در دست نگارنده نیست و اصراری هم ندارم که بگویم مصادیق آن مستند، به فضای کاشان قابل تعمیم است. حتما باید جانب انصاف را رعایت کرده و از زحمات کارکنان و مدیران خدوم بخش های اداری، قدردان و متشکر باشیم. اما گاهی در محاوره های عمومی، در میان مردم نقل های غیر موثقی در خصوص رشوه دادن به کارمندها و مدیران، جابجایی ضرایب، و یا جلو انداختن نوبت برخی پرونده ها شنیده می شود.

عجالتا پیشنهاد می کنم شورای شهر کاشان در یک جلسه رسمی، «مستند تلکه» را برای اعضاء خود، شهردار و مدیران ارشد شهرداری و حتی سایر مدیران ادارات اکران کند و با یک مأموریت ویژه، گزارشی از وضع موجود فراهم ساخته و چنانچه لازم است راه های پیشگیری و درمان فساد اداری را مرور و تقویت کند.

از دیگر سو رسانه های کاشان به جای پرداختن به مجادلات بی حاصل سیاسی، به شفافیت اداری شهر کمک کرده و از مخاطبان خود بخواهند در صورتی که گزارش موثقی از تخلفات اداری در دست دارند، برای انتشار عمومی در اختیار رسانه بگذارند؛ و البته رسانه های محلی، با شجاعت و انقلابی گری عدالتخواهانه، افکار عمومی را در جریان این پرونده ها بگذارند و همزمان با آن مراجع قضایی نیز با همت و قدرت، با این مصیبت برخورد کنند.

ارتباط مستقیم با نویسنده در تلگرام:  @Mahdiseyyedi

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com