• کدخبر: 19889
  • انتشار خبر: ۱۰:۴۱ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
  • چاپ خبر
سوالی در پی طرح گفتمان «پایتخت کتاب»؛

مسئولان کاشانی چقدر مطالعه می‌کنند؟

در این ترافیک ارائه آمار توسط مسئولان کاشان برای کسب عنوان «پایتخت کتاب ایران» و ترویج کتابخوانی، صرف‌نظر از درست یا غلط بودن آمارها، یک سوال مطرح است و آن این که خود مسئولان ما چقدر مطالعه می‌کنند؟

کاشان اول، سعید آستانه منفرد/ چند سالی است بر اساس طرحی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سالانه شهری به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می‌شود. در این سالها نام کاشان جزو پیشگامان و نامزدهای دریافت عنوان پایتخت کتاب به چشم می‌خورد که در اولین سال رقابت برای کسب این عنوان، اهواز با مشارکت نهادهای غیردولتی موفق به اخذ این عنوان شد. در سال دوم، نیشابور توانست این عنوان را از آن خود کند و امسال نیز مسئولان شهرستان کاشان همچون سالهای گذشته در ارائه آمار‌‌های متفاوت درخصوص سرانه مطالعه مردم همچنان فعال و پیشتاز هستند.

در این ترافیک ارائه آمار توسط مسئولان، صرف‌نظر از درست یا غلط بودن آمارهای ارائه شده، یک سوال مطرح است و آن این که خود مسئولان ما چقدر مطالعه می‌کنند؟ برای مردم جالب است بدانند مسئولانشان چقدر اهتمام به ترویج مطالعه و کتابخوانی دارند؟ سوال بی پاسخی که برای اهالی فرهنگ بوی کهنه‌گی به خود گرفته است.

مسئولان و کارگزاران باید بدانند مردم در همه امور، به آنان نیم نگاهی دارند و سبک و سیره آنان را در سنجه عملکرد مورد بررسی قرار می‌دهند؛ همان طور که مقام معظم رهبری(مد ظله) خطاب به مسئولان فرمودند: « بهتر است مسئولان برای مطالعه وقتی بگذارند تا هم الگویی برای مردم در کتابخوانی باشند و هم حرف‌هایشان بر مردم اثر کند. به هر حال توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، یک عزم همگانی را می‌طلبد ولی سهم مسئولان و دست اندرکاران نیز بسیار مهم است.» و در جایی دیگر توصیه کردند: « شما اگر اهل مطالعه نباشید، بهتر است مسئولیت هم نداشته باشید.»

اگر وضعیت مطالعه متولیان فرهنگ، به‌جا و قابل قبول نباشد با یک فقر فرهنگی در حوزه تصیم‌سازی برای وضعیت فرهنگی در شهرستان مواجه خواهیم بود و برخی از کسانی که باید در مورد سبک زندگی و فرهنگ مردم برنامه‌ریزی کنند، آن گونه که باید از نیازها و آسیب های فرهنگی اطلاع کافی ندارند.

امیدواریم مسئولان امر صرفا با ارائه آمار از وضعیت مطالعه شهرستان به راحتی از کنار فرصت پایتخت کتاب و توسعه فرهنگ واقعی کتابخوانی عبور نکنند. امسال جا دارد همه مسئولان و مدیران شهرستان که برای به دست آوردن عنوان پایتخت کتاب تلاش می کنند، به مردم بگویند کتاب و مطالعه در بین ایشان چه جایگاهی دارد و چه مقدار در روز مطالعه می‌کنند. تا بتوانند به پشتوانه مطالعه و علم آموزی اعتماد مردم را کسب و مدیریت شهرستان را در پیش بگیرند.

بی صبرانه منتظریم تا مسئولان محترم پاسخ این سوالات را به مردم بدهند. امید آن که مسئولان فرهنگی شهرستان پیشگام این مسئله باشد.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com