• کدخبر: 19939
  • انتشار خبر: ۱۱:۴۴ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  • چاپ خبر
سوتی یک مدیر در همایش علمی؛

جدال «مدیران بی مصرف» با علم و دانش

گفتم: «بسم الله الرحمن الرحیم. به نظر بنده شما و امثال شما، مدیران بی مصرفی هستید.» قشنگ معلوم بود، شوکه شده و مثل یک شطرنج باز، در لحظه ناباوری، کیش و مات شده است.

کاشان اول– سید مهدی سیدی/ سال قبل، با فرماندار یکی از شهرهای دوردست و غریبه جلسه ای داشتم. دعوت کرده بود تا تبادل نظر کنیم. چند نفر دیگر هم در چهارسوی میز بلند و تمیز مدیر نشسته بودند. همه شیک و کت و شلوار پوشیده، تعارف تکه پاره می کردند. به صحبت میلی نداشتم و با سکوت، تعداد هندوانه ها را می شمردم. فرماندار محترم اصرار کرد که تو هم باید صحبت کنی. گفتم بنده را معاف بدارید. الکی شروع به تعریف کردن کرد؛ اینکه الا و لابد باید ما را به فیض برسانی. گفتم ممکن است از حرف های صریح من دلخور شوید و برای جلسات بعد، دعوت نکنید. فرمود: نخیر! شما سرور ما هستید. اتفاقا اگر غیر صریح حرف بزنید، دلخور می شویم! از چشم هایش معلوم بود راست نمی گوید.
گفتم: «بسم الله الرحمن الرحیم. به نظر بنده شما و امثال شما، مدیران بی مصرفی هستید.» قشنگ معلوم بود، شوکه شده و مثل یک شطرنج باز، در لحظه ناباوری، کیش و مات شده است. به سختی سرفه ای کرد و با نگاهی نیمه عصبانی فرمود: لطفا توضیح بدهید!
گفتم: ناراحت نشوید. قصد جسارت نداشتم. اینکه می گویم «بی مصرف» به معنای «بی خاصیت» نیست. منظورم این بود امثال شما، چیزهای خوبی را که باید مصرف کنید، مصرف نمی کنید. نفسی به راحتی کشید و فرمود: صحیح می فرمایید! لطفا بیشتر توضیح دهید. عرض کردم مثلاً پژوهش؛ شما مصرف کنندگان خوبی برای پژوهش های دانشگاهی نیستید. این همه پژوهش های کاربردی خوب و مطالعات به درد بخور، در دانشگاه های مختلف در حال انجام است که قطعا بخشی از آن می تواند نیازهای مدیریتی شما را حل کند؛ اما گویی ذره ای علاقه مند نیستید که از آن ها خبر بگیرید.
اصلا افرادی را در دفاترتان ندارید که از پژوهش های دانشگاهی خبر بگیرند، نخبگان را دعوت کنند، مسائل حوزه مدیریتی تان را فهرست بندی کنند و در اختیار آنان بگذارند. بعد از آن، پای کار بایستند و پاسخ های پژوهشی آنان را دریافت کنند. لااقل اگر حوصله یا وقت ندارید ۱۵ صفحه مطالعه علمی را بخوانید، بخواهید آن ها برای تان خلاصه کنند و تحویل تان دهند. اصلا کمتر مسؤولی دیده ام که از صحبت ها و سخنرانی هایش بوی خوش علم و دانش به مشام برسد؛ نه آمار و ارقامی؛ نه وابستگی به پژوهشی؛ نه هیچ.
بعد برای اینکه پتک آخر را بزنم و آن جناب، جلسه را ماستمالیزه نکند این را گفتم؛
گفتم: در سال های اولی که صنعت فناوری اطلاعات در ایران وارد شده بود، از مقامی «نیمه بلند پایه» در همایش علمی مربوط به آن دعوت کرده بودند تا افاضه فضلی کند. آن جناب با اعتماد به نفسی مثال زدنی پشت تریبون رفته و گفته بود: به شما جمعیت دانشمند و نخبه عرض سلام دارم؛ ما سال هاست در حوزه کاری خود در خصوص موضوعات این همایش، تبادل نظر کرده ایم و اگر از شما، جلوتر نباشیم، عقب تر نیستیم. به هر تقدیر خوشحالم که توفیق شده به رغم برنامه های کاری فشرده ای که دارم در همایش «ایت» سخنرانی کنم.
همه زده بودند زیر خنده. چرا که ایشان «آی تی» را «ایت» خوانده بود: (IT)
گفتم آقای مسؤول این حکایت علم و مدیران بی مصرف است.

  • ارتباط مستقیم با نویسنده در تلگرام:  @Mahdiseyyedi

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com