• کدخبر: 20016
  • انتشار خبر: ۳:۵۶ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۱۰/۵
  • چاپ خبر
به مناسبت 5 دی، روز ایمنی در برابر زلزله؛

کمربندی که دور کمر ایران پیچیده شده

این روزها ایران می لرزد، گاهی با ریتم تند و گاهی با ریتم کند. در محیط های کاری و خانوادگی صحبت از زلزله فراوان است، گاهی در همین دورهمی ها صحبت از فعالیتهای زیر زمینی می شود.

کاشان اول، سهیلا ملک محمدی شاهوردی/ این روزها ایران می لرزد، گاهی با ریتم تند و گاهی با ریتم کند. در محیط های کاری و خانوادگی صحبت از زلزله فراوان است، گاهی در همین دورهمی ها صحبت از فعالیتهای زیر زمینی می شود: که احتمالاً در عمق زمین اتفاقاتی می افتد و انفجارهایی رخ می دهد که این همه زلزله و پس لرزه اتفاق می افتد و اصولاً این نظرات کارشناسانه به تایید همان دورهمی ها هم می رسد! در این بین اولین چیزی که نمی توان از آن چشم پوشید ناشناخته بودن وضعیت ژئوفیزیک ایران بین عموم مردم است. بد نیست اگر بدانیم در نقشه ایران، ۷۸درصد شهرها را شهرهای «لرزان» با خطر نسبی بالا تشکیل می‌دهند که در مناطق با ریسک خطر زیاد هستند و۱۲۰گسل خطرناک در کل ایران وجود دارد. متخصصان می گویند: ایران همواره استعداد مواجهه با ۳۹ مورد از ۴۱ مورد بلایاى طبیعى مهم دنیا را داراست.
حال با این اوصاف، با یک حساب سرانگشتی آیا باید از وقوع گاه و بیگاه زلزله تعجب کرد؟ در حالی‌که ایران کشوری لرزه خیز است و بر روی یکی از دو کمربند بزرگ لرزه خیزی جهان موسوم به «آلپا» قرار دارد، اینکه وقوع زلزله وحشت به همراه داشته باشد امری طبیعی است، اما اینکه از وقوع آن در کشوری که ششمین کشور بلاخیز جهان، چهارمین کشور از لحاظ بروز بلایای طبیعی در آسیا و دهمین کشور زلزله خیز جهان است تعجب کنیم و دلایل وقوع آن را میان عملیات مخوف زیر زمینی دنبال کنیم و به شایعات دامن بزنیم عجیب است؛ چرا که زلزله خیز بودن جزو شرایط ژئوفیزیکی کشوری است که در آن زندگی می کنیم.

اما آیا این وضعیت فقط برای ایران صادق است؟ قطعاً در کنار امید داشتن به مشیت الهی مبنی بر دور بودن بلایای طبیعی از کشور، گزینه «آشنایی بیشتر با موقعیت جغرافیایی کشوری» می تواند در اهمیت آموزش عمومی بسیار کمک کننده باشد. آموزش عمومی هنگام وقوع زلزله اهمیت زیادی دارد، اما این آموزش ها هنگام وقوع زلزله با حجم وحشت و شکی که ایجاد می کند چقدر کاربردی است؟ بهتر است برای پیش از وقوع زلزله کاری کرد، تمهیدات قبل از ساخت و ساز! استفاده از ابزار های سبک ساختمان سازی می تواند یک انتخاب خوب باشد. خانه هایی که مصالح به کار رفته در آن جدای از دوست‌دار محیط بودن و جلوگیری از اتلاف انرژی و استحکام بالا، سبک هستند و در صورت خرابی شاهد آوار شدن سنگ و سیمان و آهن و آجر بر سر ساکنان نخواهیم بود.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com