• کدخبر: 20125
  • انتشار خبر: ۹:۵۵ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۱۰/۹
  • چاپ خبر
صدا و سیما همچنان سر در برف کرده؛

لااقل نارضایتی مردم را ببینید

آسیب و نقصان تحلیلی صدا و سیما در آنجاست که نمی تواند «نظام» را از «دولت» تفکیک کند. این خلا تحلیلی، پاشنه آشیل جدی مواجهات صدا و سیما با قضایاست.

کاشان اول/  تعجب نکنید که صدا و سیما میدان را به رقیب واگذار کرده ؛ این نهاد، اختلالات جدی دارد!
اولین گیر صدا و سیما در این قضایا این است که خودش تحلیل درستی از عرصه ندارد. لذا می ترسد با آمپاس خبری مواجه شود. این همان صدا و سیمایی است که شب ژنو و لوزان، مارش پیروزی می زد و جشن ملی گرفته بود! ولی الان از درک این معنا عاجز است که مردمی که دیروز و امروز کف خیابان بودند، عمدتا همان هایی بودند که برای برجام، قِرهای فراوان دادند!

آسیب و نقصان تحلیلی صدا و سیما در آنجاست که نمی تواند «نظام» را از «دولت» تفکیک کند. این خلا تحلیلی، پاشنه آشیل جدی مواجهات صدا و سیما با قضایاست.

این در دنیا رایج است که حساب نظام را از دولت جدا می کنند و با ابزارها و امکانات نظام ، دولت را به چالش می کشند. روزهای اول رای آوری ترامپ را به یاد آورید که چگونه همه پتانسیل رسانه ای نظام لیبرال ـ دموکرات آمریکا دولت جدید را بمباران می کرد. هیچ کس هم جرات شورش علیه ارزش های اصیل این نظام تهی را نداشت! اتفاقا به خاطر حفظ ارزش ها و آبروی این نظام لیبرال، دولت ترامپ را به سنگ می بستند.

روز پنج شنبه مردم مشهد در اعتراض به مشکلات اقتصادی تصمیم به برگزاری تجمعی گرفتند تا یک مطالبه گری جدی از مسئولین داشته باشند. قشرهای مختلف مردم از کسانی که دارایی خود را در موسسات مالی از دست داده و گرانی کمر آنها را در برابر هزینه های سرسام آور خم کرده تا جوانی که سال هاست با مدرک تحصیلی خود هنوز نتوانسته شغلی را برای خود دست و پا کند در این تجمع حاضر شدند. شاید بتوان گفت همه فریادهایشان در یک شعار خلاصه می شد: «مرگ بر گرانی»

این تجمع به عنوان یک مطالبه تمام عیار اقتصادی از دولت در حالی برگزار شد که رسانه ملی در بخش های مختلف خبری به آن کوچک ترین اشاره ای نکرده و صرفا با منتشر کردن صحبت های عجیب معاون اول رئیس جمهور در خصوص «خوب بودن وضعیت اقتصادی» نمک بر زخم مردم پاشید.

مشخص نیست که آیا رسانه ملی که در فیلم ها و تبلیغات های بازرگانی خود زندگی های مرفه و اشرافی بیگانه با مردم را به تصویر می کشد و در مقابل، گله مندی مردم را سانسور کرده و مجیزگوی دولت می شود می تواند مورد اعتماد مردم قرار بگیرد؟

این سانسور رسانه ای باعث شد تا رسانه های مختلف ضدانقلاب با قلب کردن واقعیت اهداف سیاسی خود را پیگیری کنند. سکوت و انفعال در خصوص مطالبات و تجمعات اقتصادی مردم باعث شد تا رسانه های بیگانه با انتشار شعارهای ساختارشکن عده ای محدود، آن هم در حالی که تجمع در حال تمام  بود از آن بهره برداری سیاسی کنند.نکته قابل توجه اینکه این تجمع در حالی برگزار شد که شعارهای آن معیشتی بوده است و اتفاقا در شهری مذهبی وانقلابی برگزار شده که همین امروز نیز در سالگرد قیام نهم دیماه یک گردهمایی و تجمع بزرگ و غیرقابل قیاس را در خیابان های این شهر پدید آورده است.

در همین خصوص فعالین رسانه ای نیز به واکش در برابر صدا وسیما پرداختند. برخی این نوع سانسور رسانه ای را غیرعاقلانه و وسیله ای برای خوراک دهی به دشمن تفسیر کردند و برخی آن را زمینه ساز مشکلات امنیتی توصیف کردند.

علی علیزاده در همین خصوص در کانال تلگرامی خود نوشت:«آنچه صداوسیما از مدیریت بحران آموخته یک کلمه‌است: سر در برف کردن و انتظار کشیدن تا این بحران تمام شود. انگار نمی‌دانند همانطور که دورتادور این کشور را پایگاه‌های نظامی آمریکا محاصره کرده‌اند، دورتادور اذهان این مردم را هم پایگاه‌های رسانه‌ای دشمن محاصره کرده و انفعال ما تنها و تنها به معنی واگذار کردن خطوط دفاعی و بی‌پناه گذاشتن شهر در مقابل اشغالگران فرهنگی است.»

رسانه ملی اگر جایگاه سخنگویی مردم به جای مجیزگویی دولت را احیا کند می تواند مورد اطمینان ترین دستگاه اطلاع رسانی کشور باشد اما به راحتی این جایگاه را با سیاست های غیرحرفه ای به دشمنان ملت عطا می کند. اینکه رسانه ملی و رسانه های دیگر، حرف مردم را با جدیت پوشش دهند و حتی مطالبه کنند، آنها را آرام می کند، خیالشان را راحت می کند و مسئول را مجبور به پاسخگویی در برابر مطالبات می کند.

انتهای پیام/

 

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com