• کدخبر: 20129
  • انتشار خبر: ۱۱:۱۰ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۱۰/۹
  • چاپ خبر
گزارشی تحلیلی از اغتشاش‌های خیابانی کاشان؛

در میدان جهاد چه گذشت؟

بخش وسیعی از حاضران در میدان جهاد، تماشاچی هایی بوده اند که از سر تفنن و یا از سر کنجکاوی حاضر شده و درست مثل یک مسابقه فوتبال به عکاسی مشغول بوده اند. پس حضور این حجم از جمعیت هرگز به معنای تأیید این رفتارهای کور نیست.

کاشان اول/  سید مهدی سیدی/ ۱٫ فشارهای اقتصادی سنگین شده است. مجلس شورای اسلامی در حال بررسی بودجه سال بعد است. زمزمه هایی از افزایش هراس انگیز قیمت بنزین، قطع یارانه ها و طبیعتا از دست رفتن کنترل تورم، به گوش می رسد. همزمان، مردم با موجی از بیکاری و ورشکستگی تولید ملی، مواجه شده اند. در سوی دیگر میدان، عده ای از طریق فساد، بر حجم ثروت افسانه ای خود افزوده و طبق آمار رسمی، فاصله طبقاتی درحال افزایش است. گفتار درمانی و فرمول های رأی آور دولت، کارآیی خود را از دست داده است. طبیعتا باید یک جراحی بزرگ در افتصاد ایران صورت پذیرد.

۲٫ گروه هایی که خود به دولت حسن روحانی رأی داده اند، همینک با دور زدن او و عبور از اعتدالیون، هشتگ های «ما پشیمانیم» راه انداخته اند. دولت، آنان را متهم کرده است که شما اصلا به ما رأی نداده اید که اینک پشیمانید!

۳٫ در این چند روز تجمعاتی در برخی شهرهای کشور صورت گرفته که نقطه شروع آن مشهد مقدس بوده است. به گزارش رسانه ها، محوریت این تجمع، اعتراض مال باختگان مؤسسات اعتباری بوده است. اما این تجمعات، با تغییر جهتی مرموز، با ورود عوامل سیاسی ضد انقلاب، به سمت و سوی اعتشاش و آشوب پیش رفته و به زد و خورد با پلیس و تخریب اموال عمومی انجامیده است.

۴٫ این روند خطرناک باعث شده است مطالبه اصلی مردم که همانا نجات اقتصاد و تأمین عدالت است به حاشیه رانده شده و ضد انقلاب، راهبر این تجمعات شود. بی تردید میوه این اجتماعات، هرگز اصلاح امور نخواهد بود و دوباره موجی از ناامیدی، یأس و شکاف اجتماعی به جای خواهد ماند.

۵٫ ضد انقلاب به هدایت و مدیریت عوامل آمریکایی اروپایی اسرائیلی، در حال تدارک گام های بعدی این آشوب هاست. پس خواهد کوشید با ترفندهای پیچیده ای نظیر کشته سازی و جعل اخبار، مردم هیجان زده را به آشوب های مفصل تر، تشویق کند.

۶٫ این تحرک خیابانی، به دنبال فشار به جمهوری اسلامی است تا اثبات کند فشار تحریم ها جواب داده است. هدف نهایی، براندازی جمهوری اسلامی و سرنگون کردن انقلاب شهیدان است.

۷٫ شام نهم دی ماه، در میدان جهاد کاشان نیز، تجمع مشابهی صورت پذیرفته که به شعارهای خاص و تخریب اموال عمومی، منجر شده است.

۸٫ بخش وسیعی از حاضران در میدان جهاد، تماشاچی هایی بوده اند که از سر تفنن و یا از سر کنجکاوی حاضر شده و درست مثل یک مسابقه فوتبال به عکاسی مشغول بوده اند. پس حضور این حجم از جمعیت هرگز به معنای تأیید این رفتارهای کور نیست.

۹٫ جوانانی در این تجمع حضور داشته اند که به سختی سن شان به ۲۵ سال می رسد. اساسا آن ها حتی تجربه غائله سیاسی ۸۸ را هم ندارند و صرفا از سر هیجان طلبی و احساس زدگی، خود را اسپند این آتش کرده اند.

۱۰٫ مردم ایران، دیگر طاقت ناامنی و تخریب اموال عمومی را ندارند. تجربه سال ۸۸ و خسارت چند هزار میلیاردی (به محاسبه پژوهشگران اقتصادی سیاسی) این حقیقت را به کرسی نشانده است که نباید به هیچ عنوان اجازه داد حرکت های احمقانه، ظرفیت های کشور را بسوزاند. پس حتما آحاد مردم، با هوشمندی و سرعت، این حرکت را در نطفه خفه خواهندکرد.

۱۱٫ پلیس و دستگاه امنیتی نسبت به سال ۸۸ و مواجهه با فتنه، به مراتب قوی، هوشمند و متین تر شده است. پس هرگز بیم تکرار آن موج ویرانگر ضد امنیتی وجود ندارد. مطمئنا همین شب ها و روزها غائله جمع می شود و سرکردگان بومی و غیر بومی (طبق مشاهدات موثق) تحرکات کاشان، دستگیر و به مراجع قضایی تحویل می شوند.

۱۲٫ به فضل الهی این حرکت با کمترین آسیب و هزینه، ختم به خیر خواهد شد. اما بر نخبگان این شهر لازم است که به میدان اقتصاد شتافته و برای بهبود امورات معیشتی، ایفای نقش کنند. رسانه های کاشانی باید برای این موضوعات پرونده ای جداگانه خلق کنند و همزمان مسؤولان محترم شهر، وابسته به هر گروه و جناح سیاسی، باید برای احیاء اقتصاد و بهبود معیشت مردمان مؤمن و نجیب، غیرت به خرج دهند.

ارتباط مستقیم با نویسنده در تلگرام:  @Mahdiseyyedi

انتهای پیام/

نویسنده

نوشته شده توسط ناشناس در دی ۱۱ام, ۱۳۹۶

خب که چی؟ هدف این یادداشت؟

نویسنده

نوشته شده توسط سید امیرحسین در دی ۱۶ام, ۱۳۹۶

پیشنهاد می کنم رسانه های محلی کاشان مطالبی درخصوص افراد یا شرکتهای موفق و ناموفق رو در دو دسته گذشته و حال منتشر کنن. این کار هم تبلیغ شرکتهای فعلی است و باعث رونق اقتصادی و هم موجب افزایش امید و خودباوری در نسل جوان و جویای کار.

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com