• کدخبر: 20214
  • انتشار خبر: ۱۱:۲۵ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  • چاپ خبر
دبیر جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان مطرح کرد

رشد ۳۲ درصدی گروه های نمایشی حاضر در جشنواره سیزدهم

دبیر سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان از رشد ۳۲ درصدی نمایش‌ها و گروه‌های نمایشی حاضر در مرحله نهایی این جشنواره خبر داد.

به گزارش کاشان اول به نقل از کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان، محمد شفافی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در این دوره از جشنواره، ۳۳۹ گروه نمایشی از سراسر ایران با ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره نسبت به حضور در این رویداد هنری اعلام آمادگی کردند که ۲۴۵ گروه در بخش نمایش صحنه‌ای و ۹۴ گروه نیز در حوزه نمایش خیابانی متقاضی حضور در جشنواره سیزدهم بودند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ثبت آمار ۲۸۸ اثر متقاضی در سال گذشته، شاهد رشد ۱۸ درصدی استقبال هنرمندان عرصه نمایش از جشنواره سراسری تئاتر مهر در این دوره هستیم.

دبیر سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان با اشاره به بررسی آثار رسیده به دبیرخانه توسط شورای نظارت و بررسی بر متون نمایشی شهرستان در مرحله نخست خاطرنشان کرد: این شورا در این مرحله با اعضایی شامل محسن خسروی، عبدالرضا تولیت، احمد صابر طحان و حسین سنکین‌باف فرآیند بازخوانی متون را آغاز کرد که حاصل آن، انتخاب ۱۰۲ اثر در مرحله نخست بود.

شفافی، با بیان اینکه از ۱۰۲ اثر منتخب اولیه ۷۵ اثر مربوط به نمایش صحنه ای و ۲۷ اثر نیز متعلق به نمایش خیابانی بود گفت: این میزان آثار منتخب در مقایسه با آمار ۷۱ نمایش در دوره دوازدهم افزایش ۴۳ درصدی را نشان می‌دهد.

وی در خصوص انتخاب آثار نهایی در مرحله دوم بیان کرد: شورای انتخاب که شامل اعضای شورای نظارت و کارشناسان دیگری نظیر اکبر رضوانیان، حمید جوشقانیان، مجتبی جدی، مهدی صفاری نژاد و سعید خسروی است پس از بازبینی فیلم های ارسال شده در دو بخش صحنه‌ای و خیابانی نسبت به انتخاب آثار حاضر در جشنواره اقدام کردند.

دبیر سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان با اشاره به اینکه در مرحله نهایی ۳۳ گروه نمایشی در مرحله نهایی این جشنواره حضور دارند یادآور شد: این تعداد، در مقایسه با آمار ۲۵ گروه نمایشی در دوره دوازدهم رشد ۳۲ درصدی را نشان می دهد.

شفافی اضافه کرد: از میان گروه‌های نمایشی حاضر در مرحله نهایی جشنواره، ۲۰ گروه در حوزه نمایش صحنه‌‌ای، ۱۰ گروه در عرصه نمایش خیابانی و سه گروه نیز در قالب نمایشنامه خوانی به اجرا می‌پردازند.

وی همچنین در مورد شهرهای حاضر در سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان بیان کرد: در بخش خیابانی، کاشان با سه اثر و تهران با دو اثر به همراه شهرهایی مانند ملایر، ساوه، پاکدشت، کرج، تفرش، اراک و یزد هر کدام با یک اثر حضور دارند.

دبیر جشنواره سیزدهم، ادامه داد: در بخش صحنه‌ای نیز هنرمندان کاشان با ۶ اثر و تهران با چهار گروه نمایشی افزون بر شهرهای سبزوار، شاهرود، جزیره خارک، قم، بوشهر، نهاوند هر کدام با یک نمایش منتخب به همراه اثر منتخب گروه نمایشی اتباع افغانستانی حاضر هستند.

شفافی، حضور سه گروه نمایش کاشانی در قالب نمایشنامه‌خوانی در این دوره از جشنواره را نیز خاطرنشان کرد و گفت: حضور ۱۲ گروه نمایشی از این شهرستان -بدون در نظر گرفتن کار مشترک هنرمندان کاشان و سبزوار- که افزایش چهار برابری نسبت به دوره دوازدهم را نشان می‌دهد بیانگر استقبال و اعتماد تلاش‌گران هنر نمایش کاشان به جشنواره سیزدهم است.

وی در ادامه با تأکید بر شاخص بودن کاشان در برگزاری رویداد ملی هنر نمایش در سطح اول جشنواره‌های تئاتر کشور، آن را نشان دهنده توانمندی و ظرفیت‌های ناب شهرستان در این حوزه با وجود تمام تنگناهای مالی و امکاناتی قلمداد و از آن به عنوان بستری برای معرفی چهره‌های عالم هنر نظیر احمد مهران‌فر، امیر حریری، خیام وقار، عباس جمالی، محمد یزدان‌پرست و… یاد کرد.

به گفته وی، سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان در بخش نمایش‌های خیابانی از ۱۴ دی ماه جاری فعالیت خود را آغاز می‌کند و از ۱۷ ماه جاری نیز با اجرای نمایش‌های صحنه‌ای ادامه می‌یابد.

سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان از ۱۴ تا ۲۴ دی ماه جاری در این شهرستان میزبان هنرمندان سراسر کشور است.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com