• کدخبر: 20339
  • انتشار خبر: ۱۱:۱۴ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۸
  • چاپ خبر

خواستگاری زنجیره‌ای

در خواستگاری زنجیره‌ای، خانواده دارای فرزند پسر، بدون اطلاع کافی از شرایط دختر و به قصد «تیری در تاریکی انداختن و حالا ببینیم چی میشه» از حلقه اول (دختر اول) شروع می‌کنند، تا به حلقه مطلوبشان برسند.

 

کاشان اول– هانیه انصاری نژاد/ بله درست خواندید، «خواستگاری زنجیره ای». نه حرفی از دزدی است و نه قتل، اما در بطنش سرقتی است عظیم، نه از مال کسی بلکه از وقت و احساس و اعتماد آدمی.
طبق آمار و ارقام، طی دو دهه اخیر اگرچه نرخ رشد ازدواج با تلاطم‌های فراوانی روبرو بوده، اما تا سال ۱۳۸۹ روند رو به رشد مثبتی داشته است. از سال ۸۹ این روند، نزولی شده و سال به سال با شیب منفی شتاب بیشتری گرفته است. شاخص میانگین سن ازدواج از معدل گروه‌های سنی مختلف با توجه به تعداد ازدواج صورت گرفته، به‌دست می‌آید. اطلاعات و آمار موجود نشان دهنده افزایش این شاخص در سال‌های اخیر است. این افزایش به ویژه برای زنان چشمگیر و قابل توجه بوده است.

شاید یکی از دلایلی که منجر به رشد مثبت این شاخص شده باشد، پدیده ای تحت عنوان خواستگاری زنجیره ای است. در این فرایند، خانواده دارای فرزند پسر، بدون اطلاع کافی از شرایط دختر و به قصد «تیری در تاریکی انداختن و حالا ببینیم چی میشه» از حلقه اول (دختر اول) شروع می‌کنند، تا به حلقه مطلوبشان برسند. ضمن تماس با خانواده دختر و اعلام شرایط پسرشان و پرسیدن سوالاتی سطحی‌نگرانه از قد دختر گرفته تا رنگ پوست و غیره، به هدف خود یعنی حضور در حلقه اول نزدیک‌تر می شوند. قرار ملاقات اولیه گذاشته می شود. مادر و خواهر پسر و گاهی سایر فامیل وابسته بدون حضور پسر که به عنوان هسته مرکزی امر مقدس ازدواج است، در این قرار به منزل دختر می آیند و بعد از سلام و احوالپرسی نه چندان گرم در جایگاه مهمان مستقر می‌شوند و به برانداز کردن وضعیت ظاهری منزل دختر خانم، مارک تلویزیون، ست بودن رنگ پرده و مبل‌ها و دکوراسیون خانه می‌پردازند و همه چیز را از زیر چشم می‌گذرانند، حتی لب‌پر بودن پیش دستی‌ها را لحاظ می کنند. برای تکمیل اولین حلقه این زنجیره لازم است که دختر را ببینند و سر تا پایش را بر انداز کنند، از مادر دختر درخواست می‌کنند که دختر خانم را صدا زده تا در جمع غریب آنها حضور پیدا کند، دختر جوان با هزاران استرس و دل‌نگرانی و ترس از تحقیر شدن، با لبخندی از روی اجبار از اتاق خارج می شود، سلام می کند و گوشه ای می‌نشیند. خانواده دارای فرزند ذکور با نگاه های معناداری به دختر زل می‌زنند، با سوال‌های کنایه‌دار و تکراری، دختر را رنجور و آزرده خاطر می‌کنند. و در نهایت اگر دخترک مورد پسند واقع شود و معیارهای قدی و وزنی مناسب را داشته باشد، میوه‌ای به علامت رضا پوست می‌کنند و چند نفری به طور مشترک می‌خورند، در غیر اینصورت، با خداحافظی سرد به سوی حلقه‌های بعدی گام بر می‌دارند.

نتیجه این چنین خواستگاری‌های زنجیروار، این است که خانواده دختر مثل مهره ای سوخته وقت، احساس و هزینه هایشان اتلاف شده و در نهایت چیزی جز دزدی از خانوارهای دختردار به همراه ندارد. زمانی‌که از بالا رفتن سن ازدواج حرف زده می شود، خانواده پسر انگشت اتهام را به سمت دختران جوان گرفته و می گویند که دختران خیال می کنند از دماغ فیل افتاده اند و توقعاتشان از پسران ما در حدی است که انگار پسرکانمان دارای ژن خوب هستند. هزار تا آسمان ریسمان می بافند و کبری صغری می چینند که دختران بهانه های بنی‌اسرائیلی می‌گیرند تا از زیر بار ۵۰% تقصیر افزایش سن ازدواج که گریبان‌گیر خودشان است شانه خالی کنند. اما یادشان می رود که این طرز خواستگاری، آن هم به صورت آزمون و خطا و زنجیره های متوالی بدون حضور هسته، علاوه بر اینکه باعث تضییع حق دختر از لحاظ زمانی و احساسی می شود، سبب عدم اعتماد خانواده دختر به خواستگاران بعدی شده و نهایتا افزایش سن ازدواج جوانان را به همراه می آورد.

انتهای پیام/

نویسنده

نوشته شده توسط حسین در بهمن ۱۶ام, ۱۳۹۶

مطلب جالبی بود اما شما یه طرفه به محکمه قاضی رفتید، چرا که این رو هم باید در نظر بگیرید که هرگونه سهل انگاری و چشم بسته ازدواج کردن ها خیلی راحت تبدیل به جنگ و درگیری در دادگاه های خانواده و افزایش آمار طلاق می شود که این گونه طلاق ها کلا احساسات، عواطف و… دختر را نابود می کند. علاوه بر این خود همین جلسه ها مثل جلسات مشاوره بسیار برای خانواده دختر مفید است تا جایی که حاضراند برای به دست آوردن داماد تاجر، دخترشون را به مرحله ترشی ریختن نزدیک کنند.

نویسنده

نوشته شده توسط احمد در خرداد ۹ام, ۱۳۹۷

شریعت الهی و فرهنگ ما تنها همین راه رو مجاز دونسته.
مگه راه دیگه ای هم هست جناب نگارنده مطلب؟
نکنه دارید میگید که پسر و دختر توی خیابون با هم آشنا بشن و بقیه ماجرا؟

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com