• کدخبر: 2140
  • انتشار خبر: ۱۱:۵۸ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۴/۱۰/۵
  • چاپ خبر
دبیر جشنواره عمار کاشان:

جشنواره زدگی آفت سینماگران است/ مردم خودشان سینما را انحصار قشر خاص درآورند

محمد هادی صاحبی فرد گفت: پس از برگزاری ۵ دوره درخشان جشنواره عمار در کاشان، ششمین دوره جشنواره، فردا یکشنبه با سخنرانی دکتر حسن عباسی بر سر مزار شهیده کاشانی حجاب، افتتاح می شود.

به گزارش کاشان اول، دبیر جشنواره عمار کاشان در گفتگو با خبرنگار کاشان اول از همه علاقه مندان به سینما و حتی کسانی که تاکنون با سینما ارتباطی نداشته اند، اما دغدغه پرداختن به مشکلات و مسائل مردم را دارند، دعوت کرد  تا با شرکت در افتتاحیه این جشنواره در روز یکشنبه ساعت ۱۵ بر مزار محترم بانو واقع در خیابان امیرکبیر، زیارت امامزاده قاسم(دیزچه) با نگاه های تازه ای در عرصه فرهنگ و سینما آشنا شوند.

وی با اشاره به سابقه سیاستگذاری های ناکام توسط مدیران سینمایی غیرمتخصص و ناکارآمد، تصریح کرد: با وضع فعلی سینمای رسمی کشور که مدیرانش آن را به سمت غیرمردمی شدن و جشنواره محوری پیش می برند، روز به روز سینما از پرداختن به موضوعات مبتلابه جامعه فاصله می گیرد و به دامن یک قشر خاص شبه روشنفکر در می غلتد.

صاحبی فرد افزود: پس از ۳۰ سال تلاش برای مردمی شدن سینما از بالا و ورود مسائل جامعه ایرانی به کانون های تصمیم گیری سینماگران مسلط با تقلای وزارت ارشاد و حوزه هنری و … دیدیم که نه تنها هیچ جریان مؤثری در این حوزه به راه نیفتاد، بلکه اساساً بسیاری از کارشناسان سیاستگذار هم که به این حرکت مردمی اعتقاد داشتند، کنار زده شدند.

photo_2015-12-26_11-10-07

وی گفت: جشنواره عمار، تنها در نام با جشنواره های روشنفکرزده اشتراک دارد و اینکه گمان کنیم چون این قرار سینمایی، نام جشنواره را یدک می کشد، پس مبتلا به همان آسیب های جشنواره های رسمی است، درست نیست.

این فعال فرهنگی خاطرنشان کرد: در جشنواره عمار، هم خود مردم فیلم می سازند، هم خودشان موضوعاتی را از بین موضوعات جاری جامعه برای فیلم هایشان انتخاب می کنند و هم خودشان آن را نمایش می دهند.

وی با اشاره به روند رو به پیشرفت فیلمسازان جشنواره عمار افزود: در ابتدای کار، طبیعی است فیلمسازانی که تجربه چندانی در چنته ندارند، بسیاری از اشکالات فرمی  بر کارشان وارد باشد، اما با گذشت ۵ دوره از جشنواره عمار، رشد محسوسی در مهارت های سینمایی و فرمی این فیلمسازان شاهدیم.

دبیر جشنواره عمار کاشان، جوان بودن غالب فیلمسازان عمار را یکی از نکات برجسته این رویداد سینمایی دانست و از آن به عنوان جهشی هنری یاد کرد که آثار پایدارش را در آینده سینمای کشور و حتی جهان به جا خواهد گذاشت.

محمد هادی صاحبی فرد یکی از مهم ترین رسالت های جشنواره فیلم عمار را میدان دادن به استعدادهای شکوفا نشده جوانان فیلمساز و حتی فیلم سازان غیرجوانی که دیده نشده اند، عنوان کرد و گفت: نگاهی آماری به دوره های مختلف جشنواره مردمی فیلم عمار نشان می دهد که حضور فیلم سازان جوان شهرستانی یا حتی تهرانی کم تر دیده شده که اتفاقاً تجربه خوبی هم در ساخت آثار مستند و داستانی داشته اند، رشد کمی و کیفی فراوانی داشته است.

وی گفت: جشنواره عمار پیوند مبارکی بین سینمای حرفه‌ای و آماتور در مدل خود ایجاد کرده است و رویش‌هایی را هماورد طیف‌های دیگر جامعه داشته است.

دبیر جشنواره عمار کاشان، برگزاری جلسات هماهنگی میان اکران کنندگان کاشان برای اکران آثار در طول سال و برگزاری کلاس های آموزشی برای فیلم سازان جوان  شهرستان را عاملی برای استمرار و ارتقاء این رویداد سینمایی دانست.

وی گفت: بسیاری از فیلمسازان حال حاضر عمار کاشان و کسانی که در دوره های اخیر، آثارشان به بخش مسابقه راه یافته است و حائز عنوان هم شده است، کسانی بوده اند که در دوره های ابتدایی جشنواره،فقط اکران کننده بوده اند و سررشته ای در تولید فیلم نداشته اند، اما همین مشغولیت به اکران و برنامه های جانبی، باعث شده به وادی فیلمسازی بیایند و پس از مدت کوتاهی، فیلم های جالب توجهی بسازند.

هر نفر یک اکران کننده فیلم

محمدهادی صاحبی فرد با ارائه آمارهایی از میزان استقبال اکران کننده های مردمی برای نمایش فیلم ها بیان کرد: در هر جایی که مردم تجمع داشته باشند، مانند مسجد، پایگاه بسیج، مدرسه، کانون فرهنگی، بیمارستان، پارک، زندان و … و هر کجایی که امکان تماشای فیلم باشد، می توانیم اکران داشته باشیم.

وی امکان اکران خانوادگی را هم از برنامه های دبیرخانه جشنواره عنوان کرد و افزود: جمع های خانوادگی، یکی از محیط های مناسب برای نمایش فیلم است و در سال های گذشته نیز تجربیات موفقی در کاشان داشتیم نظیر پخش فیلم در منزل شهید زاهدی که به نوعی میهمانی خانوادگی بود و خودشان هم از این اکران، گزارش تصویری کوتاهی آماده و تدوین کرده بودند.

این مسئول عمار گفت: مردم جهت نمایش در جمع خانواده می‌توانند با مراجعه به دبیرخانه جشنواره، پک های نمایشی جشنواره را دریافت کنند.

Untitled

وی تأمین امکانات اولیه برای پخش فیلم نظیر پرده و دستگاه ویدئو پروژکتور را از خدمانی دانست که دبیرخانه جشنواره عمار می تواند به علاقه مندان به اکران عرضه کند.

صاحبی‌فرد درخصوص شرایط میزبانی از اکران آثار جشنواره عمار بیان کرد: متقاضیان می‌توانند با مراجعه به دبیرخانه جشنواره عمار واقع در بلوار شهیدان ستوده جنب کوچه شهید تخت‌کش نسبت به ثبت نام برای اکران فیلم‌های این جشنواره مردمی اقدام و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های ۵۵۵۸۱۰۰۷ و ۰۹۱۳۲۶۴۹۴۰۴ تماس حاصل کنند.

وی افزود: همچنین علاقه‌مندان می‌توانند از طریق مراجعه به تارنمای AmmarFilm.ir ، برای کسب اطلاعات بیشتر و اکران فیلم های عمار، ثبت نام کنند.

همچنین کسانی که به اینترنت دسترسی ندارند می‌توانند با ارسال نام شهر خود به همراه عبارت «درخواست اکران» به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۱۸۰۱، به جمع اکران کنندگان مردمی ششمین دوره جشنواره بپیوندند.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com