• کدخبر: 4872
  • انتشار خبر: ۱۲:۰۳ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
  • چاپ خبر

ده سؤال متفاوت از کاشانی ها

این روزها دل و دماغ بیشتری داریم برای حرف زدن درباره کتاب. برخی مدعی آن شده اندکه ما ایرانی ها روزی چند دقیقه بیشتر کتاب نمی خوانیم و برخی مخالف این ادعا هستند. اما در یک چیز نمی توان شک کرد که اوضاع کتابخوانی ما وخیم است. این ده سؤال پرده از خیلی از مسائل بر می دارد.

کاشان اول– سید مهدی سیدی/ شهردار تهران در حاشیه افتتاح شهر آفتاب، جملات متفاوتی می گوید که این مورد از همه ویژه تر است:

«نمی‌توانیم در شهری باشیم که تعداد فروشگاه های لوازم آرایشی آن ۸ هزار مغازه و تعداد کتابفروشی های آن، تنها ۱۲۰۰ عدد باشد. در شهری که گردش مالی سالیانه فروش لوازم آرایشی ۱۵هزارمیلیارد تومان و گردش مالی فروش کتاب کمتر از هزار میلیارد تومان است»

حال بیایید این جملات را در قالب پرسش هایی ساده در خصوص شهر کاشان طرح کنیم:
۱- گردش مالی کتاب در کاشان چند میلیارد یا چند هزار تومان است؟
۲- در شهر ما چند کتاب فروشی وجود دارد؟ آیا تعداد آنها به ده عدد انگشت هم می رسد؟
۳- در کاشان پولی که برای خرید اینترنت صرف می کنیم، چند برابر پولی است که برای خرید کتاب، هزینه می کنیم؟
۵- تعداد فروشگاه های لوازم آرایشی در کاشان که رشدشان روزافزون است به چه تعداد رسیده است؟ تعداد پیتزا فروشی ها چه؟
۶- آیا از وضعیت ناشران کاشانی اطلاع دقیقی موجود است؟ آیا امروز می توانیم کاشان را به عنوان قطب تولید کتاب کشور نام بگذاریم یا فرسنگ ها با وضع تاریخی و معیار کاشان فاصله داریم؟
۷- وضعیت نویسندگان و اهل قلم کاشان چگونه است؟ آیا نهادهای دولتی کاشان به فکر ارتقاء توان و رشد نویسندگان کاشانی افتاده اند؟
۸- بودجه های فرهنگی شهر تا چه میزان به سمت توسعه و رشد فرهنگ کتابخوانی شده است؟
۹- گروه های خودجوش و جوان انقلابی در کاشان که این روزها چند تایی از آن ها را می شناسم در چه وضعی هستند؟ این گروه ها از جیب خود برای طرح وقف کتاب، اهداء کتاب و مسابقات کتابخوانی در حال هزینه کردن هستند؛ آیا کسی حال و احوال شان را می پرسد؟
چند سال قبل به اتفاق چند نفر از دوستان، به عضویت اتاق فکر کتابخانه های کاشان در آمدم. شاید ده پانزده جلسه ای به صورت علمی در وضعیت کتابخانه های عمومی کاشان تعمق کردیم. برای اولین بار شاهد تلاش شبانه روزی اداره کتابخانه های کاشان شدم و از آن مهم تر تلاش مجاهدانه کتابدارهای کاشانی که در منطقه کاشان در کتابخانه های عمومی و نم گرفته مناطق مختلف، در مظلومیت کامل روز به شب می رسانند و منتظر یک نفر از شهروندان می نشینند تا کتابی بگیرد و بخواند.
مطمئن شدم با این وضعیت معجزه نخواهد شد. همه باید به یاری شان می شتافتیم که البته هیچ وقت چنین موجی از همکاری ها را ندیدم.
کاشانی ها! فرصت مان رو به اتمام است. حال کتاب وخیم است. هر کس هرکاری از دستش بر می آید دریغ نکند. نبض و قلب کتابخوانی در حال یخ زدن است. نسل آینده، تبلت و گیم و مدیا را بیشتر از کتاب می شناسند. پدر و مادرها به میدان بیایند.
راستی وعده کرده بودم ده سؤال بپرسم. نه تا سؤال را نگارنده پرسید و یک سؤال را شمای خواننده. این یک سؤالی که شما خواهید پرسید از نه سؤال این یادداشت حتما مهم تر و مؤثر تر خواهد بود. بسم الله . . .

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com