• کدخبر: 5149
  • انتشار خبر: ۵:۴۴ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  • چاپ خبر

چند تا دوست روحانی دارید؟

چند کلمه درد دل راجع به طلاب کاشان و مسیری که در پیش داریم.

کاشان اول– سید مهدی سیدی/ نمی دانم در دایره دوستان شما چند نفر روحانی وجود دارد؟سید مهدی سیدییا اینکه در فامیل و اقوام شما، افرادی در سلک روحانیت وجود دارند یا نه؟
این روزها در حاشیه جلسات مختلف در کاشان، برایم موارد متعددی از هم صحبتی و معاشرت با روحانیون و طلاب جوان، پیش آمده است. این رفاقت ها من را به این ارزیابی رسانده است که نسل جدید طلاب، نسلی با انرژی و پر از دغدغه است. نسلی که بین مردم زندگی می کند؛ سعی می کند با مردم متفاوت نباشد؛ تلاش دارد تا جایی که می تواند نیازهای مادی و معنوی مردم را فهم کند و در راه پاسخگویی به رسالت های خود، بر مهارت های خود بیفزاید.
مراجعات مکرری داشته ام از دوستان طلبه جوان، که با دغدغه فراوان به دنبال فهم فضای معاصر جوان ایرانی بوده اند. برای همین در جلسات زیادی کنار هم به ماهیت شناسی تکنولوژی و نرم افزارهای ارتباطی پرداخته ایم.
در این چند سال، با طلابی مواجه ایم که جدای از بحث علم آموزی حوزوی و تهذیب نفس و اخلاق؛ به دنبال فهم علمی سبک زندگی بوده اند. ماهیت فراغتی جوانان برایشان اهمیت داشته است. برای همین اینستاگرام برایشان مهم شده است. دوست دارند در تلگرام فعال باشند. از جمع های دانشجویی و دانش آموزی استقبال می کنند و ادبیات روز را به خوبی می شناسند.
از این جهت به روزگار آینده کاشان خوشبینم و فکر می کنم خلاء ارتباطی موجود تا حدودی رفع خواهد است. اما نباید به این سیر طبیعی ارتقاء طلاب قانع بشویم و بایستی همگان به همکاری و همیاری ایشان بشتابیم.
در حاشیه یکی از جلسات جوانانه ای که داشتم طلبه ای غیر معمم مراجعه کرد که من از وضع موجود دلگیرم. برخی با ما بی احترامی می کنند، طعنه می زنند، پوزخند می زنند. قدری نگران بود. اما کماکان بر مسیری که انتخاب کرده بود باورمند و سرشار از اعتقاد بود. لبخندی زدم و گفتم این مسیر مسیر عشق است؛
در ره منزل لیلی که خطرهاست در آن، شرط اول قدم آن است که مجنون باشی.
از من و تو مجنون بودن خواسته اند. این مسیر پر از فحش و ناسزا و ناسپاسی است. معامله شما با خداست. روی دیگران حساب نکنید و البته یادت باشد هنوز مردم این دیار به نسل شما وفادارند و در متن زندگی شان به شما وابسته.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com