• کدخبر: 6927
  • انتشار خبر: ۶:۰۸ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  • چاپ خبر
در نشست خبری مسئولان آموزش و پرورش مطرح شد؛

جلوگیری از طرح هدایت تحصیلی به این آسانی نیست!/ ثمرات این طرح در آینده مشخص خواهد شد

این نشست در حالی برگزار شد که هنوز مادران، با پوشه‌های هدایت تحصیلی فرزندانشان که در دست داشتند، پشت در سالن اجتماعات، منتظر پایان این نشست بودند، تا با معاونین و سایر مسئولان چانه‌زنی کنند و با گرفتن یک امضای ناقابل، بتوانند فرزند خود را در آن رشته‌ای که دوست دارد، ثبت نام کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول،نشست خبری مدیر و معاونین آموزش و پرورش کاشان با خبرنگاران و اصحاب رسانه، پیش از ظهر امروز در ساختمان آموزش و پرورش کاشان برگزار شد.

بحث محوری در دیدار امروز مسئولان آموزش و پرورش با اصحاب رسانه، بحث داغ اجرای طرح هدایت تحصیلی بود ، که تقریباً حساسیت مشترک تمام خبرنگاران حاضر در نشست امروز به شمار می‌رفت.

این نشست در حالی برگزار شد که هنوز مادران، با پوشه‌های هدایت تحصیلی فرزندانشان که در دست داشتند، پشت در سالن اجتماعات، منتظر پایان این نشست بودند، تا با معاونین و سایر مسئولان چانه‌زنی کنند و با گرفتن یک امضای ناقابل، بتوانند فرزند خود را در آن رشته‌ای که دوست دارد، ثبت نام کنند.

والدین دانش‌آموزان در گفتگو با من به عنوان یک خبرنگار، خواسته‌شان این بود تا صدایشان را به گوش مسئولان برسانم و نظرات آنها را انعکاس دهم، حرف آنها را بگویم که با اجرای این طرح، چگونه آرامش خانواده‌ها به هم ریخته و فرزندان آنها را ناامید از ادامه تحصیل کرده است.

در نشست خبری امروز از زبان معاونین، این سخن به طور مکرر به گوش می‌خورد که این طرح کارشناسی شده است و از جانب وزارت به ما ابلاغ شده و بر اساس آن، معلم و کتاب درسی در نظر گرفته شده و نمی‌توان به این آسانی جلوی اجرای آن را گرفت و از طرفی آمار و ارقام نوید از موفقیت این طرح در سال‌های آینده می‌دهد؛ چرا که خیلی از خانواده‌ها و فرزندانشان بر اساس احساسات و اینکه چون فرزندشان از کودکی آرزوی دکتر شدن داشته، می‌خواهند انتخاب رشته کنند.

معاون آموزش متوسطه که در این نشست خبری حضور داشت، گفت: فرزندسالاری در خانواده‌ها موجب شده تا والدین تحت تاثیر آنها قرار بگیرند و بخواهند احساسی عمل کنند، اما با مشاوره گرفتن از مشاورین مجرب و مستقر در مدارس می‌توانند بر اساس واقعیت و منطق تصمیم بگیرند.

حال سوال اساسی از کارشناسان محترم تربیتی و آموزشی همین جاست، که آیا یا این احساسات و عواطفی که طی سالیان متمادی در خانواده‌ها شکل گرفته است، آیا باید اینگونه برخورد کرد و به خبال خودتان خیلی منطقی می خواهید دانش‌آموزان و خانواده‌ آنها را متقاعد کنید، که دیگر سامانه بسته شده و ما ظرفیت پذیرش نداریم، لطفاً بچه‌تان را که علوم تجربی دوست دارد، در ریاضی یا فنی و حرفه‌ای ثبت نام کنید!

حمیدرضا کوچکی معاون آموزش متوسطه که این روزها خیلی مراجعه‌کننده دارد، در ادامه افزود: این طرح باعث اعتدال در نظام آموزشی شده، و ما برای توجیه خانواده‌ها و دانش‌آموزان جلسات توجیهی با حضور مشاوران مجرب برگزار کرده‌ایم.

علیرغم اینکه در بین مردم شایع است، در اجرای این طرح پارتی بازی شده و قانون به طور یکسان اجرا نمی‌شود، اما حمیدرضا کوچکی در پاسخ به خبرنگار کاشان اول مبنی بر وجود پارتی بازی در اجرای این طرح گفت: می‌توانم خدا را شاهد بگیرم که در اجرای طرح هدایت تحصیلی هیچ گونه پارتی بازی‌ای صورت نگرفته است و با وجود اصرار و پافشاری بیش از حد خانواده‌ها، پای اجرای قانون ایستاده‌ایم.

نکته‌ی جالب اینکه یکی از دلایل مهم اجرای این طرح را مسئولان این می‌دانند که چون انتخاب رشته توسط دانش‌آموزان احساسی است، اکثر آنها با افت تحصیلی مواجه می‌شوند؛ حرف آنها متین، اما این حرف مادر حاضر در راهرو آموزش و پرورش که با او گفتگوی کوتاهی داشتم، به دور از منطق نیست، که چگونه بچه‌هایی که با بی‌میلی وارد فلان رشته تحصیلی می‌شوند، پیشرفت خواهند داشت؟!

همه‌ی درد ما این است که چرا طرح‌هایی با این درجه از اهمیت که فکر و احساس خیل عظیمی از توده‌های اجتماع را درگیر می‌کند، باید اینطور ضربتی اجرا شود؟! چرا به طور تدریجی، آن هم با اطلاع‌رسانی وسیع و متقاعد و همراه کردن مردم با اجرای این دسته از طرح‌ها و برنامه‌ها، صورت نمی‌گیرد؟!

CIMG2619

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com