• کدخبر: 7373
  • انتشار خبر: ۱:۴۳ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۵/۲۹
  • چاپ خبر
در مراسم روز جهانی عکس در باغ فین کاشان؛

عکاسی هنر ثبت لحظه هاست/ ساختمان شهرداری کاشان به موزه اجتماعی کاشان تبدیل می شود

به مناسبت روز جهانی عکس، پیش از غروب پنجشنبه ۲۸ مرداد برنامه ای در باغ فین کاشان به همت جناب آقای مقامی عکاس هنرمند کاشانی و تیم ایشان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، پیش از غروب پنجشنبه ۲۸ مرداد به مناسبت روز جهانی عکس برنامه ای در باغ فین کاشان به همت جناب آقای مقامی عکاس هنرمند کاشانی و تیم ایشان برگزار شد؛ در این مراسم جناب آقای حیدریان، ریاست محترم شورای اسلامی شهر کاشان به ایراد سخنرانی پرداخت.

چه بسا لحظه هایی که وقتی به تصویر کشیده شود یک خیزش اجتماعی بوجود آورد

وی ضمن قدردانی از دست اندرکاران برنامه گفت: خلق اولین عکس حدود ۱۹۰ سال پیش در فرانسه بوده و حدود ۱۶ سال بعد از آن در ایران اولین عکس ثبت شده است. عکس حوزه های مختلفی دارد مثل عکاسی معماری، طبیعت، صنعتی، تبلیغاتی و .. همراه با ثبت آثاری که عکاسان محترم به جا می گذارند مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد.

ریاست محترم شورای شهر کاشان با اشاره به دو عنصر مهم تخیل و احساس در عکاسی گفت: در عکاسی دو بحث مهم وجود دارد: یکی بحث تخیل عکاس است و دیگری بحث احساس عکاس در ثبت اثر است که این دو به برداشت مخاطب عمق می‌دهد.

حیدریان در ادامه عکاسی را هنر ثبت لحظه دانست و ادامه داد: در طبیعت تمام ثانیه ها لحظه هایی است که می تواند ثبت شود. چه بسا لحظه هایی که وقتی به تصویر کشیده شد یک خیزش اجتماعی بوجود آورد و تحول ایجاد کند.

وی با اشاره به موزه کاسی که به همت آقای مقامی در دست تأسیس است افزود: ان شاءالله این موزه بتواند به ثبت لحظه های پر افتخار کاشان، آثار قدیمی و سابقه ۷۰۰۰ ساله فرهنگ و تاریخ کاشان و شخصیت ها و مفاخر کاشان کمک کند.

photo_2016-08-22_23-47-17

موزه ها به نسل حال می گویند که ما چقدر هویت داریم و چقدر ریشه داریم

در برنامه ای که به مناسبت ۱۷ اگوست، روز جهانی عکس، در باغ فین کاشان برگزار شد، آقای جوادی ریاست محترم اداره ارشاد کاشان ضمن تشکر از آقای مقامی و تیمشان گفت: کاشان خیلی چیزها کم دارد. اما یکی از چیزهایی که بیش از همه چیزکم دارد موزه است. یکی از اتفاقات خوب، این بود که جناب آقای شهردار یکی از نگرانی های ما را کم کردند و قول موزه فرش را دادند که بسیار لازم بود.

جوادی با تاکید بر اینکه موزه ما را به گذشته بر می گرداند گفت: موزه ها به نسل حال می گویند که ما چقدر هویت داریم و چقدر ریشه داریم. ما باید گاهی این یادآوری ها را داشته باشیم.

رییس اداره ارشاد در رابطه با معماری و خانه های تاریخی کاشان گفت: در زمینه فرش و معماری که کاشان با تلاش مسئولین به شهر خانه ها تبدیل شد. اگر امروز ما ظرفیت خانه های تاریخی را نداشتیم چیزی برای عرضه کردن نداشتیم و در زمینه مسافر و توریسم مشکل داشتیم. این تلاش گسترده ۲۰ ساله به نتیجه رسیده است. مسئولینی موفق هستند که چند قدم جلوتر از بقیه باشند و ما همیشه این مسئولین را در کاشان داشته‌ایم.

این مسئول در زمینه خوشنویسی کاشان گفت: در زمینه خوشنویسی هم در کاشان، آثار هنرمندان در خانه ها هستند و در حال نابودی‌اند. من همین الان چندین مجموعه خوشنویسی و فاخر سراغ دارم. که مراجعه می کنند و قصد اهداء آن را دارند. ان شاءالله شرایطی فراهم شود که موزه خط و خوشنویسی داشته باشیم که هویت و هنرمان را در این زمینه نشان دهیم. الان قزوین تلاش کردند و برند شدند. اما خوشنویسان بزرگ از کاشان هستند. آخرین نسل آن ها مربوط به میرزا حسن خان شیبانی بود که در باغ فین چند اثر را به نمایش گذاشته بودند. ان شاءالله این اتفاق در شهر کاشان با آن سابقه هنر و فرهنگ بیفتد.

ساختمان شهرداری کاشان به موزه اجتماعی کاشان تبدیل می شود

آقای مهندس ناظم رضوی شهردار محترم کاشان در پایان چند دقیقه ای به سخنرانی پرداختند.  وی در رابطه با فرش گفت: با توجه به اینکه قرار بود برگزاری موزه فرش در یکی از خانه های تاریخی  اتفاق بیفتد و با توجه به محدودیت های خانه های تاریخی و احتمال تخریب، با نظر دوستان مقرر شد، سالن فرهنگسرای مهر به این کار تخصیص داده شود.

ناظم رضوی در ادامه  از ساخت موزه اجتماعی کاشان خبر داد و گفت: بحث دیگر این بود که قرار شد ساختمان شهرداری کاشان به موزه اجتماعی کاشان تبدیل شود. با موزه های سراسر کشور هم رایزنی شده تا موارد مربوط به کاشان به این موزه داده شود. این ساختمان اولین ساختمانی است که در کاشان در ساخت آن از تیرآهن استفاده شده و خاطرات اعزام رزمندگان را به خاطر دارد. که این موزه ان شاءالله برای دهه فجر بهره برداری خواهد شد.

شهردار کاشان از تاسیس موزه انقلاب اسلامی در کاشان خبرداد و گفت: فضای دیگری در میدان ۱۵ خرداد برای موزه انقلاب اسلامی در محل ساختمان تلگرافخانه قدیمی در نظر گرفته شده است. هماهنگی ها و مطالعات و برنامه ریزی ها انجام شده است و ایستگاه های اتوبوس هم به میدان شهید زجاجی منتقل خواهد شد.

وی در ادامه افزود: ساختمانی در میدان کمال الملک، با الهام از معماری اسلامی و معماری های کاشان در دست ساخت است که نقاشی هایی از پنج نقاش معروف کاشانی از جمله کمال الملک، صنیع الملک، سهراب سپهری، مسیح کاشانی و رضا عباسی و دیگر نقاشان کاشانی در آن قرار می‌گیرد.

photo_2016-08-22_23-47-20

photo_2016-08-22_23-47-12

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com